PŘÁTELÉ PŘÍRODY z. s. :: BULLETIN PRO ČLENY A PŘÍZNIVCE
Zobrazit online? Klikněte zde
 

souhrn novinek a příležitostí ze světa Přátel přírody

Prosincové číslo našeho elektronického bulletinu k vám putuje v okamžiku, kdy na spoustě míst  v relativní blízkosti našich teplých domovů rozhodně není klid a mír.  Proto prosíme, i v okamžiku, kdy budete pod stromečkem se svými blízkými, myslete na ty, kteří takovou pohodu mít nemohou. Třeba jen proto, že nemají bezpečný domov, kde by za sebou mohli zaklapnout dveře a nechat všechny problémy aspoň na chvíli na chodbě přede dveřmi.  

Ve srovnání s tím, co se leckde děje, žijeme v klidné zemi a v relativním dostatku. Vlastně si nemáme na co stěžovat. Letošní (před)vánoční čas a jeho události to opět potvrzují. Ať nám to vydrží pokud možno napořád a těm, co se zrovna dobře nemají, ať jsou kdekoli na Zemi, ať se to v dohledné době aspoň o trochu zlepší, pokud nelze úplně!

Radostné, smysluplně prožité vánoční svátky!
A nový rok šťastný, zdravý, buclatý a bohatý na příjemné zážitky s těmi,
které máte rádi, a tam, kde to máte rádi!Bylo

 
 

Budapešť v adventním hávu byla jedinečná. Není co dodat

Dva týdny poté, co se olomoučtí Přátelé přírody vrátili z objevování přírody v Praze (a že tam je!), se vydali do adventně naladěného hlavního města Maďarska. Po Vídni a Krakově, které navštívili v předchozích dvou letech vždy začátkem prosince, padla letos karta Budapešti. A hned, když tam v sobotu 3. prosince kolem poledne dorazili, věděli, že to nebude neproměněná šance.

Celý článek a výběr fotek z čtyřdenní povedené akce najdete zde.

Jablonecká adventní dílna Přátel přírody

Sylva Staňková z jabloneckých Přátel přírody podala následující veselou zprávu:

Po úspěšné velikonoční dílničce jsme se rozhodli pokračovat v tvořivé zábavě i v čase adventním. Babičky s vnoučaty se sešly v klubu a pustily se do práce. (O velikonocích se odhodlal dokonce i jeden děda!)

Papír, pastelky, lepidlo, borové šišky, překližkové stromečky, akrylové barvy, třpytky a stužky - to všechno jsme potřebovali!! A výsledek? Radost dětí, pýcha babiček a vlastnoruční dekorace na okna a vánoční stůl. "To bude maminka koukat!"

Tak zase o Velikonocích...!

Přátelé přírody - přátelé bez hranic

Účastníci našeho podzimního srazu, Setkání Přátel přírody na Trojmezí orientovaného na různé formy spolupráce včetně té mezinárodní stále ještě vzpomínají, jak to bylo fajn. Naše olomoucká skupina Malá liška ale šla ještě dál a na konci října navázala další zahraniční partnerství "na zkoušku".

​Vedle společných akcí, které několik let pravidelně probíhají s jihoněmeckými Přáteli přírody z Metzingenu, je čekají první Velikonoce s rakouskými kolegy ze skupiny Wien-Penzing. Ti chtějí přijet do Olomouce a společně prožít čtyři aktivní dny, kdy je místní budou seznamovat s tím, jak se žije a kam se chodí na střední Moravě.

Držíme palce, ať z toho je něco trvalejšího!

B u d e

 
 


Léto v Tyrolsku s Přáteli přírody Liberec

Vyrazíme 26. 8. – 2. 9. 2017 do Tyrolska. Ubytováni budeme v obci Bach. Ta je východiskem mnoha výletů do středních Lechtalských Alp.

Údolí Rottal, Parseiertal, Alperschontal umožnují vystoupit k chatám Memmingerhütte, Ansbacherhütte nebo Württemberghaus a pokračovat k vrcholům Alp - Parseierspitze, Freispitze atd. Krásu a romantiku najdeme i v níže položených oblastech.

Podrobnosti k zájezdu najdete na webu

S novým rokem nové tričko. Pro sebe i lidi kolem!

Zkraje ledna budou k dispozici nová trička pro všechny, kdo mají rádi náš spolek. Tričko Přátel přírody ve veselé žluté, zelené, oranžové, modré a červené v dámských a pánských velikostech bude možno objednávat v e-shopu na našem webu za kouzelných 240 Kč. 

Piktogramy na tričku, jejichž autorkou je grafička Iva Perůtková, říkají, že žijeme přírodou, historií a kulturou a také rádi ovlivňujeme svět kolem sebe. 

Koupí trička přispějete na naše aktivity, ale hlavně získáte fajn dárek pro sebe, ale i kohokoli, koho chcete učinit šťastným.

Do vašeho diáře: Termíny společných akcí Přátel přírody 2017

Lesní brigáda - pá - po 5. - 8. května, místo: Pádolí, Deštné v Orlických horách
Den pro přírodu - sobota 3. června, místo: podle volby skupin
Česko-německý týden na vodě - 15. - 22. července, místo: řeka v Česku - bude upřesněno
6. Setkání Přátel přírody - čt - ne 12. - 15. října, místo: Rýchorská bouda, Horní Maršov
Eurovýjezd do Bruselu - termín a místo budou upřesněny, v jednání
 

O d j i n u d

 
 
Zpravodaj Zeleného kruhu: Veřejnost zachránila evropské směrnice na ochranu přírody


Evropská komise potvrdila zachování směrnic na ochranu přírody po rekordní veřejné kampani na jejich obranu – nyní je čas ochranu přírody podle směrnic i naplnit. Evropská komise po dvou letech nejistoty ohledně osudu dvou vlajkových předpisů na ochranu přírody – Směrnice o ptácích a Směrnice o stanovištích – potvrdila, že směrnice budou zachovány, že nebudou přepsány ani oslabeny.

Tento vánoční dárek evropské přírodě a všem, jimž na ní záleží, je hlavním tématem prosincového vydání Zpravodaje Zeleného kruhu, asociace ekologických organizací. 

Celý článek i další témata si přečtěte zde.

Konference Naše příroda se zabývala udržením vody v krajině

V úterý 29. listopadu proběhl v Olomouci druhý ročník odborné konference Naše příroda, kterou zorganizoval stejnojmenný spolek. Ten je zároveň vydavatelem časopisu s týmž názvem, který nelze než doporučit.

Prostory hotelu Clarion hostily přes 250 účastníků nad tématem "Voda v krajině". Jednotliví řečníci z řad univerzitních pedagogů, přírodovědců, ochranářů i například zástupců těžařů se zabývali problémy ochrany vod, revitalizace potoků, řek i mokřadů a zapojování veřejnosti do ochrany vodních biotopů.

Přátelé přírody byli na konferenci také zastoupeni, a proto si můžete přečíst podrobněji jednotlivé příspěvky v brožuře.

On-line adventní kalendář Mezinárodních Přátel přírody


Sice už je téměř po adventu, ale adventní kalendář Naturefriends International (NFI), neboli naší střešní organizace, které česky říkáme Mezinárodní Přátelé přírody, můžete otevřít i kdykoli poté, co advent skončí.

Od 1. prosince přibývá na veřejném facebookovém profilu NFI každým dnem jedna aktivita spojující lidi, které se Přátelé přírody na nejrůznějších místech světa v uplynulém roce věnovali. Jsou tam i dvě naše.

Podívejte se sem a třeba se i inspirujte pro činnost své skupiny...

 
Okénko do historie: Přátelé přírody v Československu před rokem 1938


Možná se k vám ještě nedostalo, že na bavorské straně naší společné hranice s Německem se několik nadšenců-členů Přátel přírody věnuje zkoumání historie našeho více než stoletého hnutí, které se z Vídně do dnešních dob rozšířilo na všechny obydlené světadíly.

Jeden z posledních příspěvků na stránkách o historii Přátel přírody se týká historie hnutí v Československu před Druhou světovou válkou, kdy "od Aše po Chusť" působilo přes 5000 členů ve více než 100 skupinách s 28 domy. Přečtěte si, nebo jen koukněte na obrázky, zde. A pokud byste se rozhodli text přeložit, dejte nám vědět. Pomůžete!