PŘÁTELÉ PŘÍRODY z. s. :: BULLETIN PRO ČLENY A PŘÍZNIVCE
Zobrazit online? Klikněte zde
 

souhrn novinek a příležitostí ze světa Přátel přírody

Listopadové číslo našeho elektronického bulletinu se rozhlíží po podzimním dění uvnitř našeho spolku i u našich partnerů. Přečtěte si ho a pak si pusťte zajímavý film, na který odkazuje jeden z posledních článků. Ideální program na pošmourný podzimní večer.


Bylo

 
 

Dá se v Praze objevit divoká příroda? Vyzkoušeli jsme si, že ano

Téměř dvacítka členů olomouckých Přátel přírody ze skupiny Malá liška absolvovala ve druhé půlce listopadu (17. - 20. 11. 2016) čtyřdenní putování Prahou pod názvem Za přírodou do metropole. Že toto pojmenování akce není až tak nadnesené, jsme se přesvědčili hned začátkem pobytu v hlavním městě. Romantické údolí Divoká Šárka, kam vedla naše úvodní cesta, nám na první pohled učarovalo. Skály, potoky a les vůbec nenapovídají tomu, že jsme ve velkoměstě, navíc nepříliš daleko centru.  Úchvatnou přírodní scenérii jsme si tam někteří vychutnali i při posezení venku v sympatické výletní hospůdce, neboť počasí tomu přálo.

Celý článek a výběr fotek z čtyřdenní povedené akce najdete zde.

Přátelé přírody z Jablonce pořádali podzimní výlety a těší se na výroční schůzi

Už několikátým rokem úspěšně zkouší zaujmout nové zájemce o turistiku jablonecká skupina Přátel přírody. Naši Severočeši pořádají mimo jiné jednodenní výlety za poznáním svého kraje. Letošní podzimní cyklus proběhl v měsíci říjnu a listopadu. Ti, kdo nezůstali ve čtvrtek doma, se mohli přidat k turistickým vycházkám na vrchol Smrku, Chrastenský vodopád, Studený průchod, Sloní kameny, Oldřichov, do okolí Železného Brodu, Sychrova nebo do hospody U Hroznýše a jiná lákadla především Jizerských hor.

Čtvrteční turistické výlety jsou způsobem, jak zvláště naše starší spoluobčany udržet aktivní a v pohybu, umožnit zájemcům o poznání okolí, v němž žijí, zážitek ve skupině. Už teď se těší na jarní cyklus!

Přátelé přírody z Prahy a Pardubic se účastnili konference UNITED

Na konferenci evropské sítě proti fašismu a rasismu UNITED, která proběhla na konci října v makedonském Ochridu, jsme měli své zástupce v podobě Mirka Prokeše (Přátelé přírody Praha) a Hanky Plavcové (Přátelé přírody "Koala" Pardubice). Tématem několikadenního setkání 70 aktivistů z různých zemí světa bylo jak transformovat rozdílnou minulost jejich národů do společné budoucnosti. 

Protože se konference konala na Balkáně, nebyla nouze o příklady úspěšného překonávání krvavé minulosti, ale také neúspěchů, jejichž příčiny se účastníci pokusili analyzovat.

Zaměřili se přitom mimo jiné na příčiny nenávisti a podpory veřejnosti nenávistným hnutím... Číst dál...

B u d e

 
 


Severští pánové z Krnova zvou na společenské setkání

Společenství Severských pánů, skupina Přátel přírody působící ve slezském městě Krnov, pořádá na začátku prosince společenský večer. Setkání členů, rodičů, přátel Severských pánů otevřené také široké veřejnosti se uskuteční ve čtvrtek 8. prosince od 18.00 hodin ve studovně Městské knihovny na Soukenické ulici v Krnově.

"Chceme zde prezentovat nejen spolupráci s Vámi, ale také ukázat, co se nám samotným povedlo  v tomto roce. Děkuji, že si uděláte chvilku a pobesedujeme," zve vedoucí skupiny Zdenek Chroboczek.

Čemu se Společenství Severských pánů věnuje, najdete v kostce zde. 

Do Olomouce na přednášku pravého Ázerbajdžánce!

Cestovatelský večer s tématem "Ázerbajdžán: hory lidé na pomezí Evropy a Asie" uspořádají v pátek 9. prosince večer v Olomouci místní Přátelé přírody - skupina Malá liška. 

O kavkazském Ázerbajdžánu, zemi na pomezí Evropy a Asie, se zajímavou přírodou, historií i lidmi, přijdou besedovat a fotky promítat Sabine Yildirim a horský vůdce Elman Asgarov. Přijďte si je poslechnout!

Beseda bude tlumočena do češtiny. Vstupné: členové Přátel přírody zdarma, hosté 20 Kč.

Kdy přesně a kam přijít, včas najdete na webu www.malaliska.cz

Do vašeho diáře: Termíny společných akcí Přátel přírody 2017

Lesní brigáda - pá - po 5. - 8. května, místo: Pádolí, Deštné v Orlických horách
Den pro přírodu - sobota 3. června, místo: podle volby skupin
Česko-německý týden na vodě - 15. - 22. července, místo: řeka v Česku - bude upřesněno
6. Setkání Přátel přírody - čt - ne 12. - 15. října, místo: Rýchorská bouda, Horní Maršov
Eurovýjezd do Bruselu - termín a místo budou upřesněny, v jednání
 

O d j i n u d

 
 
Češi loni vytřídili o 92 tisíc tun bioodpadu více než v roce 2014


Od loňského roku mají obce povinnost zajistit pro občany oddělený sběr bioodpadu. Díky ní Češi loni vytřídili o 92 tisíc tun bioodpadu více než v roce 2014. V roce 2015 pak pokleslo množství komunálních odpadů ukládaných na skládky, těch oproti roku 2014 ubylo o 71,2 tisíce tun. Vyplývá to ze souhrnných dat produkce odpadů, která pro MŽP vyhodnocuje Cenia.

„Díky nové vyhlášce z loňského roku se nám podařilo zvýšit množství vytříděného bioodpadu na 417 tisíc tun. Je to o 92 tisíc tun více než za celý rok 2014, tedy před platností vyhlášky. Stále je však co zlepšovat a my chceme, aby toto číslo bylo za rok ještě vyšší," říká ministr životního prostředí Richard Brabec.

Celý článek si můžete přečíst zde.

Komunikujte – týmu se uleví!

Neziskový sektor má stále častěji na talíři tlak na profesionalizaci. Kolikrát jste slyšeli, že je potřeba dokázat žít i bez velkých grantů? Dbát na udržitelnost svých projektů? To se týká i schopnosti zvládat komunikaci s veřejností, mít skvělé PR, umět zpracovat a realizovat marketingové strategie. Zkrátka umět “se světu prodat”. Pracují ale neziskovky také na svém interním PR? Nevázne vám komunikace uvnitř?

Ruku na srdce – jak jste na tom? Prostě ve dvou a více se to lépe táhne, takže nerezignujte a inspirujte se pár tipy, jak účinně pracovně-komunikační překážky na cestě k profesionalizaci překonat.
 
Čtěte v listopadovém Světě neziskovek!

Je s námi konec? Ve světě měl premiéru dokument o globálním oteplování s DiCapriem v roli průvodce


Čtyři hvězdičky z pěti udělil respektovaný kritik britského deníku The Guardian dokumentárnímu filmu Before the Flood, který měl mezinárodní premiéru 3. října. Snímek, který sbírá pozitivní ohlasy i u dalších kritiků, je k vidění také v české verzi pod názvem Je s námi konec? na YouTube kanále National Geographic CZ.„Upřímný, slušný, výchovný dokument o nejdůležitějším tématu naší doby - klimatické změně - , prezentovaný Leonardem DiCapriem, který dokazuje svou věrnost tomuto případu,“ uvádí v úvodu svérecenzikritik Guardianu Peter Bradshaw.

Celý článek na Lidovky.cz je zde

 
Globální oteplování: Přelomová dohoda vstoupila v platnost


Přidáme se k ochraně klimatu a modernizaci ekonomiky domácí a komunitní obnovitelnou energetikou? Přelomová dohoda o ochraně klimatu z Paříže vstoupila v pátek 4. listopadu celosvětově v platnost. Pro ČR jako zemi s nízkou energetickou efektivitou a vysokými emisemi CO2 na osobu má praktická aplikace dohody velký význam. Kromě průmyslu, dopravy a dalších odvětví mají i obce a občané velké možnosti, jak přispět ke snižování emisí skleníkových plynů. 

Tuto a další zprávy ze života zelených hnutí se dočtete v novém čísle Zpravodaje Zeleného kruhu