PŘÁTELÉ PŘÍRODY z. s. :: BULLETIN PRO ČLENY A PŘÍZNIVCE
Zobrazit online? Klikněte zde
 

souhrn novinek a příležitostí ze světa Přátel přírody

Druhé elektronické a celkově třetí letošní vydání bulletinu spolku Přátelé přírody z. s. je tímto na světě! Děkujeme za pozitivní ohlasy na první číslo vydané novou formou, jak je ve třetím tisíciletí zvykem. Potěšily! Zatím bulletin odchází na 300 e-mailových adres, ale mohlo by to být i víc. Pokud víte o někom, kdo by bulletin uvítal, pošlete prosím jeho mailovou adresu na info@pratele-prirody.cz.

Uvítáme, když napíšete, jak se vám tento způsob zůstávání v obraze líbí, a ještě více uvítáme, když do bulletinu pošlete svůj příspěvek - stačí i jen fotka s popisem, kde vznikla, pozvánka na vaši akci apod. Příjemné čtení a samozřejmě příjemné cestování a jiné fungování vám všem přejeme!


Bylo

 
 

Cyklotýden u Berlínských jezer

Září se letos opravdu vydařilo! Užilo si ho i šest Přátel přírody z Jablonce, kteří přijali pozvání svých německých partnerů, a vypravili se na týden k Berlínským jezerům. Ubytování bylo zajištěno u jezera s náročným názvem Scharlmützelsee.

Na kolech se tu jezdí pohodlně po cyklostezkách, které kličkují mezi jezery, téměř bez převýšení. Tak je po průměrně 50 kilometrech denně večer ještě dost sil ke společnému posezení, hodnocení zážitků, společenské hře nebo zpěvu. Jeden večer se i plánovalo, jaký společný program připravíme pro účastníky celostátního setkání Přátel přírody v říjnu.
Tak přijeďte do Jablonce! 

 

Olomouc hlásí úspěšné dobytí Británie

Do Anglie a Skotska jinak a jinam, než ostatní. To byl podtitul naší Expedice Skotang, zájezdu minibusem pro 18 účastníků a řidičku zhruba do středu Velké Británie. Poznávali jsme východní - skotský břeh ostrova s jeho zříceninami kdysi mocných hradů střežících neklidnou krajinu, staroslavnými opatstvími a dalšími pamětihodnostmi. Poté neušel naší pozornosti břeh západní, anglický, plný překrásné přírody Jezerní oblasti (Lake District). 

Do Británie jsme cestovali trajektem z Amsterdamu do severoanglického Newcastlu. Vrátili jsme se po 9 dnech živí, zdraví, plní pozitivních dojmů a rozhodnutí, že se do toho kraje musíme ještě někdy vrátit! A jinam a jinak, než ostatní! Fotky jsou zde...

 
Do organizování Dnů evropského dědictví se zapojili i Přátelé přírody


V právě uplynulém týdnu proběhly Dny evropského dědictví, které každoročně v měsíci září otevírají nejširší veřejnosti brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné. V Olomouci ale k pestré nabídce návštěv tradičních pamětihodností světské i církevní historie města přidali zajímavé koření představované třeba knižními trhy pod širým nebem, multižánrovým festivalem oslavujícím řeku Moravu protékající historickým centrem města nebo také vycházku za drobnými památkami a přírodou staré části městské čtvrti Neředín, kterou uspořádali členové spolku Přátelé přírody z místní skupiny Malá liška. Ta připadla na sobotní dopoledne 10. září. Více zde.

 
Liberečáci si užívali na Dachsteinu


Zájezd do Rakouska, přesněji do oblasti Schladming - Dachstein zorganizovala liberecká skupina Přátel přírody v termínu 27. srpna - 3. září 2016. Ubytováni byli v Pruggeru a dělali za podpory autobusu výlety do hor -na ledovec Dachstein, na Skywalk, Eispalast -úžasná ledovcová jeskyně, lanovkou na Planai, Kaibling a výlety do hor. Další výlet byl do Rohrmoosu na Alpský výstup - Divoká voda a do soutěsek. Měli krásné počasí, prima partu 36 účastníků a výborného řidiče, který byl zároveň průvodcem. Jedním slovem spokojenost, píše Dana Jiskrová a přidává pár fotek.

V půlce září ještě stihli další akci. "Na sychrovském posvícení nás nepřekvapily žádné ze soutěží jako hod vajíčkem nebo jízda na trakaři. Během akce také pan starosta slavnostně otevřel nové dětské hřiště." píše Martina Vondráčková.

B u d e

 
 

Letošní Setkání Přátel přírody proběhne opět v Jizerkách

Pátý ročník celostátního srazu členů a příznivců spolku Přátelé přírody z. s. proběhne v půli října na Trojmezí. Tak se označuje příhraničí Česka, Polska a Německa nad - z české strany - Jabloncem nad Nisou. Využíváme toho, že místní skupina Přátel přírody slaví 25 let od svého vzniku, zároveň 25 let spolupráce s partnerskými Naturfreunde Löbau z německé strany společné hranice. Taky město Jablonec oslavuje 150. výročí. 
Proto jsou všichni členové našeho spolku a také jeho příznivci zváni na prodloužený víkend, který v termínu 13. - 16. října nabídne poutavý program rámovaný tématem spolupráce ve všech podobách, včetně té přeshraniční. Více zde...

UŽ LADÍME POSLEDNÍ AKTUÁLNÍ INFORMACE, ZANEDLOUHO BUDOU U VÁS. SLEDUJTE WEB, AŤ VÁM NIC NEUNIKNE!

Severští pánové hledají nové zájemce o středověk a život v něm

"Možná jsi to ty, a na takové, co chtějí šermovat, zase čekáme my. Tak neváhej a přijď mezi nás!" zve rytíř oblečený do "mundůru", který nosí členové krnovského Společenství Severských pánů. To je od roku 2012 součástí našeho spolku a rozšiřuje náš program o trochu jiné aktivity v přírodě.

 
Za přírodou do metropole se pojede v listopadu


Zní vám název akce trochu podivně? A přece je tomu tak – na území našeho hlavního města je vyhlášeno celkem 93 maloplošných chráněných území, z toho 69 přírodních památek, 16 přírodních rezervací a 8 národních přírodních památek. Ty zaujímají plochu 2200 ha, tedy 4 % z celkové rozlohy města. Na území města je vyhlášeno také 11 přírodních parků, které se rozkládají na cca 20 % rozlohy města.

Malá liška - olomoucká skupina spolku Přátelé přírody z. s. připravila prodloužený víkend v Praze, během něhož se na ni podívá jinak než klasičtí turisté. Pro dospělé všeho věku i účastníky mladší 18 let namíchá koktejl přírodních, historických i současných zajímavostí.

Více zde: http://www.malaliska.cz/praha/

 

O d j i n u d

 
 
Po Brexitu: Green 10 vyzývá k zaměření EU na udržitelný rozvoj

Před neformálním summitem Evropské unie, který proběhl v půli září v Bratislavě, poslala platforma největších evropských environmentálních organizací Green 10 otevřený dopis představitelům EU, kterým reaguje na vývoj po Brexitu. Dle platformy se Unie musí po britském referendu pustit do programu transformačních změn. Ty by měly mít jako prioritu zdravý a kvalitní život lidí a dobrou kondici planety, řídit se globálními cíli 2030 a závěry Pařížské klimatické dohody.

Průzkumy veřejného mínění ukázaly, že témata týkající se životního prostředí, lidských práv a právního státu mají u občanů Unie širokou podporu. Dle platformy by se Unie měla v nejbližší době profilovat právě v nich. Otevřený dopis, který podporují i Přátelé přírody, čtěte zde.

Celý newsletter Mezinárodních Přátel přírody si stáhněte zde.
Na vlak na kole. Začíná Evropský týden mobility

Letošní Evropský týden mobility (16. – 22. září) má téma "Chytrá a udržitelná mobilita - investice pro Evropu". Spolek Zvonečník z. s. k této příležitosti spustil výzvu "Na vlak na kole". 
Nemáte kde zaparkovat kolo u vlakového nádraží či zastávky? Našli jste vhodné místo pro stojany? Lze uvést řadu příkladů, kde kombinace cyklistické a vlakové dopravy získala výraznou popularitu - Břeclav, Hradec Králové, Pardubice atd.
Přidejte se k naší facebookové stránce "Na vlak na kole", nebo nám přímo na zvonecnik@seznam.cz zašlete ilustrační fotografie, na kterých nádražích postrádáte a kde by se podle Vás daly umístit stojany pro kola. Uvědomte vedení železniční stanice, nebo se obraťte k případné podpoře na místní či krajské politiky. Spolek Zvonečník tak hromadně také učiní.
Kolik stojí stojany pro kola, přibližuje náš článek.

Mladí Přátelé přírody byli vidět na maďarském festivalu Sziget


Sziget Festival je jeden z největších letních hudebních festivalů v Evropě. Koná se od roku 1993 v červenci nebo v srpnu v Budapešti, na ostrově Óbudai uprostřed Dunaje.
Sziget Festival (česky "festival na ostrově") je pozoruhodný tím, že představuje interprety různých žánrů. Zhruba 50 % jeho účastníků pochází ze zemí mimo Maďarsko, hlavně ze západní Evropy. Festivalu se tradičně účastní i tým Mezinárodních mladých Přátel přírody (IYNF). I letos zde byli se svými aktivitami a stanem vidět.

Přečtěte si článek a mrkněte na fotky a video - ZDE! A na newsletter sem.

 
Zkraje října proběhne Festival ptactva


První říjnový víkend (letos připadá na 1. a 2. 10.) je již tradičně zasvěcen Festivalu ptactva. Během něho organizují ornitologové z České společnosti ornitologické pro veřejnost vycházky do přírody spojené s pozorováním ptáků a dalším doprovodným programem. 

Udělejte si čas a pojďte s nimi pozorovat ptáky do podzimní přírody! Získáte mnoho informací jak o jednotlivých druzích, jejich životě, ohrožení a možnostech ochrany, tak o fenoménu ptačí migrace obecně. 

Více se dočtete v novém čísle Zpravodaje Zeleného kruhu

Pohled k sousedům

Německo: Na nejkrásnější turistické trase roku leží dům Přátel přírody

Působivé vodopády, nádherné výhledy, cesta přes nivní louky, odpočinkové lavičky a spousta rozcestníků, s nimiž se turista neztratí. Není divu, že v anketě pořádané časopisem německých turistů byla trasa Wasserfallsteig (Výstup k vodopádu) v jihoněmeckém Bad Urachu vyhlášena za nejkrásnější německou turistickou stezku roku 2016 v kategorii denních výletů.A právě na této stezce se nachází Rohrauerova chata (Rohrauerhütte) provozovaná místními Přáteli přírody. Při objevování vrchů a údolí Švábského Jury ji můžete vyzkoušet i vy - a členové našeho spolku navíc se slevou na ubytování. Přečtete si více...