ŘÍJNOVÉ NOVINKY A TIPY ZE SVĚTA PŘÁTEL PŘÍRODY

Přátelé přírody pozvali své členy a příznivce na víkend doprostřed Česka

Už posedmé se opět po roce sjeli na jedno místo členové spolku Přátelé přírody z. s. a jeho příznivci z různých koutů Česka. Pokračovali tak v novodobé tradici výročních setkávání zahájené v roce 2012 a jejich sraz se konal o prodlouženém víkendu 11. – 14. října 2018 prakticky v geografickém středu republiky, v Horním Bradle na Chrudimsku. Pozvání ke strávení společných chvil objevováním tohoto regionu vyslyšela čtyřicítka zástupců ze sedmi měst, kde čeští Přátelé přírody působí – z Jablonce nad Nisou, Krnova, Liberce, Nového Města na Moravě, Olomouce, Pardubic a Prahy. Čekal je i další doprovodný program podle chuti.

Více vám řeknou článek a fotky

Zvolili jsme nové vedení našeho spolku

Valná hromada našeho spolku, která se konala v neděli 14. října na Horním Bradle v Železných horách, zvolila (staro)nové radní. Členy rady spolku Přátelé přírody z. s. budou do roku 2021 Dana Jiskrová, Hynek Pečinka (předseda), Dáša Jotovová (hospodářka), Zdenek Chroboczek, Mirek Prokeš (místopředseda), Marta P. Perůtková a Hanka Plavcová z Pardubic. Volby se týkaly i členů kontrolní komise spolku. Ta bude nyní pracovat ve složení Petra Kohutová z Krnova a Sylva Staňková z Jablonce nad Nisou.

Jablonečtí Přátelé přírody na sklonku léta na Pálavě

Naši severočeští členové se v termínu 15. - 19. září už poněkolikáté vypravili do oblasti Pavlovských vrchů - Pálavy. Tentokrát zvolili ubytování v Pasohlávkách na břehu Novomlýnských nádrží. Bydleli v jednoduchých bungalovech, vařili si sami nebo se cestou zastavili v restauraci. A jak se jim zájezd vydařil?

Pokračování a fotoalbum je zde

Malá liška: Na podzimní Šumavě jsme objevovali osudy zmizelých sousedů i překrásnou přírodu

Na konec září jsme už dlouho dopředu naplánovali pětidenní výjezd na Šumavu, konkrétně na česko-rakousko-německé pomezí do okolí Kvildy. V Borových Ladech a bližším či vzdálenějším okolí jsme v termínu 26. – 30. září strávili krásné slunečné, i když chladnější dny a bylo nás celkem dvaadvacet. Tématem našeho zájmu o tento kout Česka nebyla jenom zdejší příroda, ale osudy krajiny a obyvatel, kteří se za posledních sto let několikrát vyměnili a žádní z nich neměli život v tomto kraji ani trochu lehký. Podrobnosti si pro nás připravili Marta P. Perůtková a Hynek Pečinka.

Přečtěte si celý článek, mrkněte na fotky

Výroční shromáždění skupin Olomouc a Liberec

Dvě z našich místních skupin budou na konci roku bilancovat uplynulé období a plánovat svou činnost na rok 2019. V sobotu 17. listopadu proběhne v Olomouci výroční shromáždění skupiny Malá liška a v sobotu 8. prosince čeká výročka libereckou skupinu našeho spolku. Členové obou skupin dostanou předem bližší informace od svých šéfů.

PLÁNUJEME: Zájezd na Mazury - za historií a přírodou na severu Polska

7. – 13. 7. 2019 | autobusový zájezd Přátel přírody do kraje Mazurských jezer

Jezerní krajina na severovýchodě Polska protkaná stopami bohaté křižácké a staropruské historie a nyní osídlena milými lidmi je cílem společného autobusového zájezdu členů a příznivců našeho spolku. Jedeme tam na delší dobu, abychom Mazury pořádně prozkoumali. Stojí totiž za to! Pojeďte s Přáteli přírody na společnou netradiční aktivní dovolenou! Více zde...

Proběhla výroční konference NFI. Byli jsme zastoupeni i my

V sobotu 20. října 2018 se v rakouské metropoli uskutečnila výroční konference Naturefriends International neboli Mezinárodních Přátel přírody. Šéfové národních organizací Přátel přírody z Evropy a Afriky se opět po roce sešli ke zhodnocení toho, v jaké kondici je jejich mezinárodní střecha, a naplánování spolupráce v nejbližším období. České Přátele přírody reprezentovali předseda Hynek Pečinka a členka rady Marta P. Perůtková.

Fotky z konference a doprovodných workshopů jsou zde

Druhý workshop Sports for All: Na lezecké stěně v Belgii s handicapem i bez. A čeští Přátelé přírody při tom

Nevidomý či vozíčkář na turistickém výletě pořádaném Přáteli přírody? Někde to není problém už teď, jinde se toho stále ještě bojíme. Překonat obavy organizátorů, jestli zvládnou propojit potřeby "běžných" účastníků našich akcí se zájemci s tělesným handicapem, pomáhá projekt "Naturefriends' Sports for All" (Sporty Přátel přírody pro všechny), na kterém se podílejí organizace Přátel přírody včetně Česka spolu s organizacemi lidí s postižením. Ten je podpořen Evropskou unií z programu Erasmus+. 

Koncem září se v belgickém Ghentu konal druhý workshop o udržitelné turistice pro lidi s handicapem. A naši tři zástupci byli při tom.

V Olomouci proběhne konference Česko-německého diskusního fóra. Účast je zdarma

Jednou ročně se scházejí angažovaní občané, politici, vědci, novináři a zástupci hospodářství na výroční konferenci. Diskutuje se o aktuálních tématech, důležitých pro česko-německé vztahy, na pozadí partnerství obou zemí v Evropské unii.

Letošní konference se uskuteční v sobotu 10. listopadu v Olomouci a jejím tématem bude „Budoucnost česko-německých vztahů očima mladých Čechů a Němců“. Předcházet jí bude v pátek večer udělení Česko-německé novinářské ceny.

Větší polovina rady našeho spolku bude zastoupena na obou akcích. Můžete nás doplnit i vy. Ubytování i doprava do a z Olomouce je hrazena Česko-německým fondem budoucnosti. V případě zájmu o účast se ještě na poslední chvíli zaregistrujte na tomto odkazu. 

Ekolist.cz: Linie bývalé železné opony je přírodní unikát. O jeho ochranu žádá 23 států

Evropský zelený pás kopíruje dřívější ostře střeženou hranici mezi východním a západním blokem. Vede od Arktidy přes Pobaltí, Polsko, Německo, Českou republiku, Rakousko a dále až k Turecku. Dnes má nečekanou funkci. Souvisle propojuje evropskou přírodu.

Přečtěte si k tomu více...

Nakupujete na internetu? Zapojili jsme se do projektu GIVT, který spolupracuje s více než 800 e-shopy. Stačí před každým nákupem navštívit www.givt.cz – část peněz z Vašeho nákupu půjde na naši organizaci a vy nezaplatíte nic navíc! Děkujeme, že na nás myslíte. :)

PŘÁTELÉ PŘÍRODY z. s.

Senovážné nám. 24, 110 00 Praha 1 | tel. 602 431 149 info@pratele-prirody.cz |

www.pratele-prirody.cz | www.facebook.com/prateleprirodycr

Žijeme přírodou, historií a kulturou. Rádi ovlivňujeme svět kolem sebe.

Spolek Přátelé přírody z. s. je národní nestátní nezisková organizace, jejíž místní skupiny a přidružení členové působí v několika krajích Česka. Zabývá se přírodou, kulturou a historií Českých zemí, poznáváním jiných států a kultur a aktivně spolupracuje s podobně naladěnými kolektivy v Česku i jinde ve světě.

Zaregistrujte se k odběru e-bulletinu zde

Odhlásit se z odběru e-mailů  | Zobrazit e-mail online