ZÁŘIJOVÉ NOVINKY A TIPY ZE SVĚTA PŘÁTEL PŘÍRODY

Malá liška: Expedice do rumunských hor Retezat překonala naše očekávání i dvoutisícovou výšku

Letošní velký prázdninový zájezd do zahraničí olomouckých Přátel přírody ze skupiny Malá liška směřoval tisíc kilometrů na východ od Olomouce, do rumunského pohoří Retezat a okolních údolí. Desetidenní expedice minibusem pro 18 účastníků proběhla v termínu 10. - 19. srpna, základnou pro ně byl Dům Přátel přírody Codrin, poslední civilizace za dědinkou Cârnic (čti kyrnyk). Dál už byly vrcholky Jezernatých hor, jak Retezat nazval guru českých poutníků do Karpat, Miroslav Nevrlý, pro horská plesa skrytá ve strmých údolích pod vrcholy. 

Více vám řeknou článek a fotky

Konec prázdnin v Bílých Karpatech: putování zvlněnou krajinou s loukami a stromy

Zájezdu Přátel přírody z Jablonce nad Nisou do oblasti Bílých Karpat, který proběhl 18. - 22. srpna, se zúčastnilo 35 spokojených pěších turistů. Nejvyšší kopec - Velká Javořina - je sice jen 970 m vysoký, ale nástupy a sestupy jsou v celém pohoří značné.

Přečtěte si článek

Aktivní prázdniny v každém věku: Pět dní cykloturistiky s Přáteli přírody na Kolínsku

Další povedená prázdninová akce jabloneckých Přátel přírody si také zaslouží vaši pozornost. Tentokrát jde o pět cykloturistických dní na Kolínsku, v termínu 27. - 30. července:"Na Kolínsku jsme byli již v červnu, ale tentokrát nás bylo méně..."

Více se dozvíte z článku

Přátelé přírody Praha: Cyklosjezd řeky Moravy očima německých hostů

Vraťme se na chvíli na začátek měsíce května. V tomto termínu proběhlo společné česko-německé cykloputování podél řeky Moravy. Setkali se na něm Přátelé přírody z Prahy a německého Schriesheimu a pokračovali tak v přátelství navázaném v předchozích letech, kde spolu například sjížděli jihočeskou Otavu.

Přečtěte si celý článek, mrkněte na fotky

Malá liška: Čtyři stateční a jedna zářijová sobota, aneb z Valmezu na kole domů - se stovkou v nohách

Sobota 8. září ráno, je zataženo a já se na nádraží v Olomouci dozvídám, že povinná rezervace na kolo v rychlíku nějak nefunguje. Proto mě zavezli na osobák až do Přerova. Zde se potkávám s Petrem a osobním vlakem na čas přijíždíme do Valašského Meziříčí.

Více se dozvíte z článku

Velký lukostřelecký turnaj ve Slezských Rudolticích proběhl už popáté

Lukostřelci z daleka i z blízka změřili v sobotu 14. července své síly na Velkém lukostřeleckém turnaji ve Slezských Rudolticích.  A bylo se na co dívat. Účastníci měli kostýmy dotažené do nejmenších detailů, a nebýt toho, že se jim občas v ruce objevil mobil, fotoaparát nebo elektronická cigareta, vypadali by jako skuteční hosté ze starých časů. Pátý ročník turnaje, kterého se účastnily stovky lidí, pomáhali organizovat i Přátelé přírody z krnovského Společenství Severských pánů.

Mrkněte na fotky z turnaje

Setkání Přátel přírody se koná na Horním Bradle v Železných horách

Na jih od Pardubic se rozprostírá oblast takzvaného Geoparku Železné hory. Je rájem pro pěší turisty i cyklisty. Z geologického pohledu je území Železných hor obsáhlou učebnicí geologie. Ve více než 600 milionů let dlouhé historii zde vznikla geologická skládanka, kterou je možné složit za velmi krátkou dobu - za dva až tři dny.

Přátelé přírody budou mít na objevování zdejšího kraje ještě o něco déle. Letošní celostátní Setkání Přátel přírody s podtitulem „Uprostřed Česka“ se uskuteční 11. – 14. října v rekreačním areálu Tesla nedaleko Horního Bradla.

V termínu se přihlásilo přes 40 účastníků z téměř všech českých skupin Přátel přírody, kteří v dostatečném předstihu dostanou bližší podrobnosti. Vyhlížejte mail!

Pokračuje mezinárodní projekt o zpřístupňování přírody handicapovaným. Do Belgie odjíždějí tři čeští Přátelé přírody

Jak už jsme vás informovali, na konci dubna proběhl ve Vídni první seminář v rámci projektu Naturefriends‘ Sports for All (Sporty Přátel přírody pro všechny). Projektu se účastní členové hnutí Přátel přírody z pěti zemí spolu s experty na práci s lidmi s tělesným handicapem. Dubnový seminář byl zaměřen na specifika turistických akcí pro tuto cílovou skupinu. V termínu 21. – 23. září proběhne v belgickém Ghentu jeho pokračování na téma horolezecké aktivity pro handicapované.

Za české Přátele přírody se do Belgie chystají Nikola Chroboczková a Michal Ikonomidis z Krnova a Radek Hrachovec z Olomouce. Příští rok předají čeští účastníci obou seminářů své zkušenosti zájemcům řad našich členů. O termínu a místě konání semináře vás budeme v předstihu informovat.

Web "Moudrá města" – tipy pro boj s klimatickou změnou i ve vaší obci

NESEHNUTÍ spustilo webový portál s inspiracemi měst českých i zahraničních s příklady opatřením, která mohou pomoci sídlům s důsledky klimatické změny. Klíčem pro výběr pro nás byla kritéria: na realizaci participuje veřejnost, příklad má realizaci v Česku i zahraničí. U většiny příkladů je kontakt na nositele opatření, který může s případnou realizací pomoci, poradit, konzultovat.Kampaň jsme nazvali MOUDRÁ MĚSTA a měla by mimo jiné inspirovat budoucí komunální politiky a političky k realizaci opatření. Web navíc umožňuje zadat vlastní příběh/příklad dobré praxe tak, abychom jej mohli průběžně doplňovat a rozšiřovat.

S díky a přáním hezkého léta Hanka Chalupská, program Občanské oko, NESEHNUTÍ Brno.

Pozvánka na dvě konference: o biodiverzitě v říční i zemědělské krajině

Konference Říční krajina se bude letos konat 5. – 6. listopadu v Praze. První cirkulář se základními informacemi najdete na této adrese, druhý cirkulář již s předběžným programem by měl následovat v polovině září. Za pořadatele srdečně zvou Vlastimil Karlík a David Pithart, Koalice pro řeky

Právě pro Vás připravujeme další ročník - již 4. konferenci Naše příroda, na kterou Vás opět srdečně zveme na 28. listopadu 2018 do Olomouce. Tématem letošní konference je Biodiverzita zemědělské krajiny. Kompletní informace včetně předběžných programových témat naleznete na www.konference-priroda.cz, kde se v případě zájmu o účast, prosím, zaregistrujte předem.

Na Vaši účast se těší a případné dotazy ráda zodpoví Vendula Pávková, Naše příroda z.s.

Aktuálně.cz: Šumava se bude bránit proti suchu obnovou močálů. Vodu vrátí na tisíce hektarů

"Aby lesy vlastníkům více vynášely, odvodnili je a vykopali po Šumavě příkopy. My to teď napravujeme," říká ředitel správy národního parku. Přestože je na tom Šumava po letošním suchu lépe než v roce 2015, začne správa tamního národního parku revitalizovat mokřady. Obnovit má meliorované potoky, které se rozkládají na ploše více než dvou tisíc hektarů. Více...

iHNed.cz: Chceš účes, zaplať příběhem. V zaniklé osadě u Klínovce ožívají vzpomínky ze Sudet, přečtěte si dvanáct vyprávění pamětníků i současníků o pohraničí

U kadeřníka se člověk někdy dozví, co ani nechce. O svých pohnutých i inspirativních osudech vyprávěli účastníci akce Účes za příběh, kterou pořádal Petr Mikšíček v zaniklé osadě Königsmühle v někdejších Sudetech.

Přečtěte si velmi zajímavý článek.

Nakupujete na internetu? Zapojili jsme se do projektu GIVT, který spolupracuje s více než 800 e-shopy. Stačí před každým nákupem navštívit www.givt.cz – část peněz z Vašeho nákupu půjde na naši organizaci a vy nezaplatíte nic navíc! Děkujeme, že na nás myslíte. :)

PŘÁTELÉ PŘÍRODY z. s.

Senovážné nám. 24, 110 00 Praha 1 | tel. 602 431 149 info@pratele-prirody.cz |

www.pratele-prirody.cz | www.facebook.com/prateleprirodycr

Žijeme přírodou, historií a kulturou. Rádi ovlivňujeme svět kolem sebe.

Spolek Přátelé přírody z. s. je národní nestátní nezisková organizace, jejíž místní skupiny a přidružení členové působí v několika krajích Česka. Zabývá se přírodou, kulturou a historií Českých zemí, poznáváním jiných států a kultur a aktivně spolupracuje s podobně naladěnými kolektivy v Česku i jinde ve světě.

Zaregistrujte se k odběru e-bulletinu zde

Odhlásit se z odběru e-mailů  | Zobrazit e-mail online