ČERVNOVÉ NOVINKY A TIPY ZE SVĚTA PŘÁTEL PŘÍRODY

Dobrovolnický víkend Přátel přírody proběhl už podruhé. Jaká byla Zámecká brigáda na Slapech?

Brigády spolku Přátelé přírody z. s. se pomalu stávají tradicí. V loňském roce proběhl 1. ročník a kdo se zúčastnil, jistě potvrdí, že se akce velice po všech stránkách vydařila. Práce nám šla od ruky, poznali jsme se lépe navzájem, užili legraci a ještě se kochali krásnou přírodou Orlických hor.

Stejně tak tomu bylo na druhém ročníku - na Slapech, kde jsme opět spojili příjemné s užitečným. Sešli jsme se po nějaké době, odvedli kus dobré práce, vydělali našemu spolku nezanedbatelnou odměnu a poznali krásný kraj středního Povltaví, kolébku trampingu – hnutí, které stejně jako my upřednostňuje trávení času s kamarády ve volné přírodě. Za skvělou organizaci děkujeme Hance Plavcové a za výborné nasazení všem brigádníkům. Děkujeme také za podporu společnosti ALTSTAEDTER INVESTMENTS a. s. 

Fotky ze Zámecké brigády na Slapech

Přátelé přírody oslavili svůj svátek na různých místech Česka už počtvrté

V sobotu 2. června 2018 proběhl Den pro přírodu. Tento pohyblivý svátek české větve mezinárodního hnutí Přátelé přírody (Naturefriends International) připadá vždy na sobotu nejbližší 5. červnu, kdy si připomínáme Světový den životního prostředí. Členové spolku Přátelé přírody z. s. a jeho příznivci oslavili svůj svátek teprve počtvrté, ale opět moc hezky.

Den pro přírodu různě v Česku

Jablonečtí Přátelé přírody na ostrově Elba

Na přelomu května a června jsme podnikli autobusový turisticko-pobytový zájezd na severoitalský ostrov Elba. Po dlouhé cestě do toskánského přístavu Piombino jsme se nalodili na trajekt a v ranních hodinách dojeli na ostrov. Bydleli jsme v Marina del Campo v karavanech v dobře vybaveném kempu, kde byl k dispozici bazén, sauna i wellness. Volný čas šlo trávit koupáním a poznáváním městečka a pláží, ale většinu z nás stejně lákaly výlety za pozoruhodnostmi „Napoleonova ostrova.“ píše Drahomíra Jotovová z jabloneckých Přátel přírody

Přečtěte si celý článek, mrkněte na fotky

Malá liška: Už podruhé jsme se přesvědčili, že Praha umí být hodně zelená

V Praze byl na návštěvě takřka každý a její hlavní památky známe všichni nazpaměť. Přitom málokdo z turistů nahlédne během svého pobytu pod obal, který se mu nabízí, a příště absolvuje zase jen ten povinný Hrad, Karlův most, Václavák, Staromák (možná ještě i jiný -mák) a třeba Petřín. Není to případ jen Prahy, ale snad každé metropole na světě. Proto je vítaným osvěžením, když vám někdo hlavní město ukáže z jiné stránky, která stojí za to.

Přečtěte si celý článek, mrkněte na fotky

Pomohli jsme s uspořádáním hornolužických Dnů turistiky

Pro konání letošních Bundeswandertage, neboli Spolkových turistických dní německých Přátel přírody, byla zvolena Horní Lužice nedaleko českých hranic. Organizátorům proto se zajištěním turistických tras pomohli i jablonečtí Přátelé přírody. Píše o tom Sylvie Staňková.

Přátelé přírody z Nového Města na Moravě reprezentovali na městských slavnostech

V sobotu 16. června se v rámci novoměstských slavností "Nova Civitas" opět konala prezentace neziskových organizací činných ve městě. Mezi 17 z nich byly přítomny i Javory - novoměstští Přátelé přírody. U jejich stánku soutěžily děti ve znalostech a vědomostech o přírodě.

Sbírka uzávěrů krnovských Přátel přírody má krásné výsledky

Ochota všech, od dětí ve školkách, školách, ochota studentů až po dospělé, firmy a instituce vydělala sběrem plastových uzávěrů pod hlavičkou Společenství Severských pánů částku 15 000 Kč, za kterou nakoupili potřebné věci pro dětské oddělení městské nemocnice.

Nakupujete čas od času na internetu? Víte, že nás tím můžete podpořit?

Přátelé, kamarádi, před časem jsme se přidali do projektu GIVT.cz. Pokud nakupujete na internetu – od svetru přes parfém, televizor, dovolenou anebo si objednáváte jídlo domů – můžete nám pomoci. Uděláte to takto:

(1) Před nákupem půjdete na www.givt.cz. (2) Vyberete naši organizaci a eshop, na kterém chcete nakoupit. (3) Nakoupíte, jak jste zvyklí.

To je celé. Nestojí​​ vás ​​to​​ ani ​​korunu​​ navíc ​​a​​ my​​ dostaneme ​​část​​ peněz​​ z ceny​​ vašeho nákupu. Nakupovat se dá i anonymně, takže pokud nechcete, nemusíte se nikam registrovat. A můžete o této možnosti říci i svým přátelům – ať nenakupují "zbytečně".

Pokud se bojíte, že na tuto možnost podpory před příštím nákupem zapomenete, můžete si do prohlížeče zdarma stáhnout Pomocníka, který vás vždy při nakupování upozorní. Díky, že na nás myslíte a pomáháte nám!

Jak to celé funguje, snadno zjistíte z tohoto obrázku, nebo na videu zde.

NeviditelnyPes.cz: O kůrovci s prof. Radomírem Mrkvou

Lýkožrout severský je nyní u nás zcela specifickým fenoménem. Aridnější a teplejší klima zprvu na Moravě a nyní i v Čechách mu umožnilo úspěšně zimovat v hrabance a rychle se množit v chřadnoucích smrčinách. Celý článek...

NeviditelnyPes.cz: Sovy už nejsou, čím se zdály být

Ulicemi, parky, ale i stokami nebo tunely metra uhání evoluce a mění hmyz, rostliny i zvířata doslova před našima očima. Co se to s městskou přírodou děje? A co z toho vyplývá pro Homo sapiens sapiens? Celý článek...

SETKÁNÍ PŘÁTEL PŘÍRODY "UPROSTŘED ČESKA": Poslední volná místa!

Sedmý ročník celostátního srazu členů a příznivců spolku Přátelé přírody z. s., tentokrát tak, aby to nikdo neměl extrémně daleko. Takřka ve středu Česka. Co nás čeká? Bydlení v rekreačním areálu mimo dědinu, turistika pěšky i na kole, zajímavé debaty o tématech, která máme společná, filmové projekce, sportovní hry, vyhřátý vnitřní bazén, setkání se starými přáteli i novými přítelkyněmi, zkrátka čtyřdenní pestrý a aktivní výjezd. V rámci akce proběhne i valná hromada spolku, tj. výroční jednání pověřených zástupců našich skupin a přidružených členů.

Termín: čtvrtek – neděle 11. - 14. října 2018     Místo: Horní Bradlo, Železné hory

POSLEDNÍ VOLNÁ MÍSTA! | Podrobnosti a přihlášky: http://www.pratele-prirody.cz/nabizime

PŘÁTELÉ PŘÍRODY z. s.

Senovážné nám. 24, 110 00 Praha 1 | tel. 602 431 149 info@pratele-prirody.cz |

www.pratele-prirody.cz | www.facebook.com/prateleprirodycr

Žijeme přírodou, historií a kulturou. Rádi ovlivňujeme svět kolem sebe.

Spolek Přátelé přírody z. s. je národní nestátní nezisková organizace, jejíž místní skupiny a přidružení členové působí v několika krajích Česka. Zabývá se přírodou, kulturou a historií Českých zemí, poznáváním jiných států a kultur a aktivně spolupracuje s podobně naladěnými kolektivy v Česku i jinde ve světě.

Zaregistrujte se k odběru e-bulletinu zde

Odhlásit se z odběru e-mailů  | Zobrazit e-mail online