KVĚTNOVÉ NOVINKY A TIPY ZE SVĚTA PŘÁTEL PŘÍRODY

Na sobotu 2. června připadá svátek českých Přátel přírody. Pomozte nám slavit!

Česká větev mezinárodního hnutí Přátelé přírody zve své členy i veřejnost už počtvrté na Den pro přírodu. Akce proběhnou souběžně na několika místech Česka

V sobotu 2. června 2018 můžete i vy oslavit Den pro přírodu. Tento pohyblivý svátek české větve mezinárodního hnutí Přátelé přírody připadá vždy na sobotu nejbližší 5. červnu, kdy si připomínáme Světový den životního prostředí. Členové spolku Přátelé přírody z. s. a jeho příznivci oslaví Den pro přírodu teprve počtvrté, ale o to aktivněji.Cílem kampaně Den pro přírodu je ukázat přírodu jako skvělé místo pro trávení volného času a aktivity Přátel přírody jako jeden ze způsobů, co lze v přírodě dělat. Přátelé přírody chtějí také v tento den zviditelnit, že je v jejich spolku, jehož skupiny jsou aktivní v několika krajích České republiky, několik stovek podobně zaměřených lidí, kteří rádi objevují přírodu, uvědomují si její důležitost pro svůj život, přispívají k její ochraně a rádi s sebou vezmou do přírody i ostatní.

Více o letošním Dni pro přírodu v jednotlivých regionech

Poslední květnový víkend bude ve znamení naší Zámecké brigády

Po loňské Lesní brigádě v Orlických horách, kde jsme odvedli kus práce, utužili vztahy a poznali místní přírodu, spojíme na konci května opět příjemné s užitečným. Odvedeme kus dobré práce na zámku Slapy a jeho hospodářství a poznáme krásný kraj středního Povltaví. Těšte se na zážitky a ti, co nejedou, následně na fotky!

Fotky z loňské Lesní brigády

Jak připravit zážitky v přírodě pro lidi s handicapem i bez,

jsme se učili ve Vídni

Nevidomý či vozíčkář na turistickém výletě pořádaném Přáteli přírody? Někde to není problém už teď, jinde se toho stále ještě bojíme. Překonat obavy organizátorů, jestli zvládnou propojit potřeby "běžných" účastníků našich akcí se zájemci s tělesným handicapem, pomáhá projekt "Naturefriends' Sports for All" (Sporty Přátel přírody pro všechny), na kterém se podílí několik evropských organizací Přátel přírody včetně té české spolu s organizacemi lidí s postižením. Projekt podpořila Evropská unie z programu Erasmus+. 

O víkendu 28. - 29. dubna proběhl ve Vídni první seminář v rámci projektu, kordinovaného Naturefriends International. Tématem semináře bylo zapojování lidí bez i s tělesným omezením do společných turistických aktivit. Mezi 15 účastníky z pěti evropských zemí byla i trojice našich členů, a to Jana Goláňová, Radek Hrachovec a Hynek Pečinka z olomoucké skupiny Malá liška. Brzy na podzim je pak čeká ještě jeden workshop v Belgii. Získané dovednosti pak předají na semináři (či několika), který zorganizujeme pro organizátory z našich českých skupin někde u nás.

Fotky z vídeňského semináře

Severští pánové vystoupili na velikonočním jarmarku na zámku

Přátelé přírody z Krnova jsou tak trochu netradiční - jsou to šermíři a lidé milující středověk. Na Velikonoce uspořádali na slezském zámku Hošťálkovy historický jarmark pro veřejnost. Mrkněte se na fotky z této povedené akce.

O jarních Čtvrtečních výletech nachodili Jablonečtí přes sto kilometrů

Každý rok chodíme v březnu a dubnu na čtvrteční výlety. Začali jsme první březnový den, kdy jsme se sešli jen tři a místo plánované krátké procházky do Vratislavic jsme obešli Prosečský hřeben, Kunratice a Proseč a ušli 15 km. začíná článek Dáši Jotovové.

V Olomouci oslavili První máj plavbou na raftech k soutoku Moravy s Bečvou

V úterý 1. května jsme uskutečnili prvomájovou plavbu na raftech na trase od Bolelouckého jezu do Lobodic. Nenáročnou čtrnáctikilometrovou trasu vhodně zvolili kapitáni výpravy s ohledem na to, že pospoluseděli ostřílení vodáci s těmi, kteří drželi pádlo v ruce poprvé, píše Hanka Hulíková.

GDPR: Proč vám posíláme naše newslettery a co děláme s vašimi údaji?

Vaši e-mailovou adresu, na kterou vám chodí elektronický bulletin Přátelé přírody, jsme v předchozí době získali přímo od vás jako člena našeho spolku Přátelé přírody z. s., člena některé ze skupin spolku nebo účastníka některé z akcí pořádaných spolkem nebo jeho skupinou. Také jsme mohli vaši e-mailovou adresu získat tak, že jste se sami přihlásili k odběru newsletteru na našem webu.

Vaše osobní údaje (e-mailovou adresu) nepoužijeme k ničemu jinému, než k zasílání informací o naší činnosti a nabídek našich aktivit a příležitostí. Nepředáme ji jiné osobě či společnosti, která by s ní mohla volně nakládat. A pokud si nepřejete, abychom vám shora uvedené informace posílali, můžete se jednoduše odhlásit z naší databáze kliknutím na odkaz na konci tohoto bulletinu. Nyní, nebo kdykoli později.

Správce údajů: Přátelé přírody z. s., IČO: 75139413 | Zpracovatel údajů pro účely tohoto bulletinu: ECOMAIL.CZ, s.r.o., IČO: 02762943

Národní park Dunajské luhy: Zelená stuha spojující Vídeň s Bratislavou

Určitě jste netušili, že jen těsně za hranicemi Česka, směrem na Vídeň, se rozkládá téměř 100 kilometrů čtverečních nedotčené panenské přírody. To je Národní park Donau-Auen (Dunajské luhy). K jeho návštěvě vás zve článek Radka Hrachovce.

Chrám v Panenském Týnci - načerpejte energii mezi zdmi a sloupy tajemné stavby

Prostor nikdy nedokončeného chrámu asi ze 14. století už staletí přitahuje psychotroniky, léčitele, duchovní i umělce. Není úplně jasné kdo a kdy ho založil, zřejmě páni ze Žerotína, a stavěl se řadu let. Na článek upozornil Petr Zatloukal.

SETKÁNÍ PŘÁTEL PŘÍRODY "UPROSTŘED ČESKA": Poslední volná místa!

Sedmý ročník celostátního srazu členů a příznivců spolku Přátelé přírody z. s., tentokrát tak, aby to nikdo neměl extrémně daleko. Takřka ve středu Česka. Co nás čeká? Bydlení v rekreačním areálu mimo dědinu, turistika pěšky i na kole, zajímavé debaty o tématech, která máme společná, filmové projekce, sportovní hry, vyhřátý vnitřní bazén, setkání se starými přáteli i novými přítelkyněmi, zkrátka čtyřdenní pestrý a aktivní výjezd. V rámci akce proběhne i valná hromada spolku, tj. výroční jednání pověřených zástupců našich skupin a přidružených členů.

Termín: čtvrtek – neděle 11. - 14. října 2018     Místo: Horní Bradlo, Železné hory

POSLEDNÍ VOLNÁ MÍSTA! | Podrobnosti a přihlášky: http://www.pratele-prirody.cz/nabizime

PŘÁTELÉ PŘÍRODY z. s.

Senovážné nám. 24, 110 00 Praha 1 | tel. 602 431 149 info@pratele-prirody.cz |

www.pratele-prirody.cz | www.facebook.com/prateleprirodycr

Žijeme přírodou, historií a kulturou. Rádi ovlivňujeme svět kolem sebe.

Spolek Přátelé přírody z. s. je národní nestátní nezisková organizace, jejíž místní skupiny a přidružení členové působí v několika krajích Česka. Zabývá se přírodou, kulturou a historií Českých zemí, poznáváním jiných států a kultur a aktivně spolupracuje s podobně naladěnými kolektivy v Česku i jinde ve světě.

Zaregistrujte se k odběru e-bulletinu zde

Odhlásit se z odběru e-mailů  | Zobrazit e-mail online