PŘÁTELÉ PŘÍRODY z. s. :: BULLETIN PRO ČLENY A PŘÍZNIVCE
Zobrazit online? Klikněte zde
 

novinky a příležitosti ze světa Přátel přírody a spřátelených kruhů


 
 


​B y l o

Jablonecké předjarní tvoření pro děti i (pra)rodiče
"V klubovně Přátel přírody se ve čtvrtek 29. března sice muselo hodně topit, ale přesto tam přišlo jaro - babičky s vnoučaty si společně vyrobili velikonoční dekorace. Bylo veselo a dařilo se!" hlásí Sylvie Staňková z Jablonce nad Nisou.

Severští páni oslavili Velký pátek na zámku
Malí i velcí milovníci středověku ze skupiny Přátel přírody z Krnova - Společenství Severských pánů - pomohli v pátek 30. března zorganizovat 3. ročník Jarmarku na zámku Hošťálkovy na Bruntálsku.

Liberečtí Přátelé přírody si o Velikonocích poslechli Hrabala
Fotku z Křížového vrchu, který byl v těchto dnech vyhodnocen jako kulturní památka roku, poslal Jaromír Petružálek. Ten se spolu s rumburskou sekcí liberecké skupiny Přátel přírody vypravil na Velikonoční výstup se čtením poezie od Hrabala.
Z jejich předchozí akce "Otvírání studánek" pochází také fotka v titulce tohoto newsletteru. 

Lišky a lišáci vyhlíželi nástup jara v Litomyšli a okolí
Tuto vpravdě jarní fotku ulovila Marta P. Perůtková, členka naší olomoucké skupiny Malá liška, na závěr jejich společného pětidenního velikonočního výjezdu na česko-moravské pomezí. Během pěti dní zvládli poznat Litomyšl, navštívit skalní města i zámky a zříceniny hradů v jejím okolí a dopřát si dobrého jídla a pití. Jako třešnička na dortu byla pondělní procházka Poličkou, kde se zastavili na zpáteční cestě. A odtud je tato fotka.

Sešla se rada našeho spolku. Kondice českých Přátel přírody zkontrolována, společné aktivity naplánovány V neděli 25. března proběhla v Pardubicích schůze rady našeho spolku společně s kontrolory a hosty z řad zástupců našich místních skupin. I když setkání proběhlo v restauraci U Dvou zmijí, nepadaly žádné jedovaté hlášky a nálada byla pozitivní.


​Známe vítěze ankety "Co pro vás znamenají Přátelé přírody a být jedním z nich"

Z příspěvků našich členů došlých do ankety vyhlášené v minulém bulletinu jsme vylosovali ten od Vlastimila Staňka z Přátel přírody Jablonec nad Nisou. Za ochotu se podělit o svůj názor obdržel slíbenou odměnu, knihu Rok v přírodě.
Jeho úvahu i ostatní příspěvky si můžete přečíst na našem webu. Díky ale patří všem, co si našli čas napsat, proč jsou s námi!

 

B u d e

 
 

Poslední přihlášky na květnové akce! Cyklotrasa napříč Moravou i Zámecká brigáda klepou na dveře

V termínu 4. - 8. května se uskuteční už 60. ročník pěšího putování pořádaného Turistickým akademickým klubem. Již tradičně se k pěším turistům připojí i cykloturisté, a to pod vedením pražských Přátel přírody.

Co nás čeká na Stezce? Pojedeme podél řeky Moravy od severu na jih, od polských po rakouské hranice, přes celou Moravu hezky shora dolů. Denní trasy nebudou dlouhé, aby bylo dost času na poznávací aktivity a vychutnávání. Zlatým hřebem bude závěrečné setkání se stovkami stezkařů v Kyjově a krásné jarní svátky. Přidejte se k našim cyklistům! Více se dozvíte zde...


Zámecká brigáda na Slapech láká davy dobrovolníků

Děkujeme všem, co vyslyšeli naši výzvu a přihlásili se na druhý ročník naší dobrovolnické pomocné akce, tentokrát pod názvem "Zámecká brigáda" v areálu zámku Slapy. Zájem předčil očekávání, a tak se lze nyní přihlásit už jen opravdu výjimečně. Takže 24. května na značkách a dobrovolnictví zdar!

Jak probíhala loňská Lesní brigáda v Orlických horách, si můžete připomenout tady.

7. SETKÁNÍ PŘÁTEL PŘÍRODY 
"UPROSTŘED ČESKA"
11. - 14. 10. 2018
Horní Bradlo, Železné hory

Rekreační areálu mimo dědinu, turistika pěšky i na kole, zajímavé debaty o společných tématech, filmové projekce, sportovní hry, vyhřátý vnitřní bazén, staří i noví přátelé... Podrobnosti a přihlášky zde!

S námi mohou do přírody všichni. I ti s handicapem!

Nevidomý či vozíčkář na turistickém výletě pořádaném Přáteli přírody? Někde to není problém už teď, jinde se toho stále ještě bojíme. Překonat obavy organizátorů, jestli zvládnou propojit potřeby "běžných" účastníků našich akcí se zájemci s tělesným handicapem, pomůže projekt "Naturefriends' Sports for All" (Sporty Přátel přírody pro všechny), na kterém se podílejí organizace Přátel přírody včetně Česka spolu s organizacemi lidí s postižením. Ten je podpořen Evropskou unií z programu Erasmus+.

Náš spolek v projektu na prvním víkendovém workshopu, který proběhne na konci dubna ve Vídni, zastoupí Jana Goláňová, Radek Hrachovec a Hynek Pečinka z olomoucké skupiny Malá liška. Brzy na podzim je pak čeká ještě jeden workshop v Belgii. Získané dovednosti pak předají na semináři (či několika), který zorganizujeme pro organizátory z našich českých skupin někde u nás.  


Z našich blízkých kruhů

 
 

V dubnu oslavíme už devětačtyřicátý Den Země. Slavte i vy!

Víte, že historie Dne Země se začala psát roku 1970, kdy v USA proběhla organizovaná série environmentálních protestních setkání a výukových programů s cílem podpořit environmentální hnutí po celé zemi? Hned první Den Země slavil úspěch a ve Spojených státech vedl mimo jiné k založení Americké agentury pro ochranu životního prostředí a k přijetí Zákona o čistotě ovzduší, Zákona o čistotě vody a Zákona o ohrožených druzích.

Od té doby každoročně ve stále více zemích světa probíhají okolo 22. dubna, na kdy Den Země připadá, různorodé akce pro veřejnost mající za cíl oslavit naši planetu a život na ní. Co se děje letos v Česku, najdete na speciálním webu českého Dne Země. Tak vzhůru do víru oslav!

Děti Země opět vyhlašují anketu o Ropáka roku a Zelenou perlu

Sdružení Děti Země vyhlašuje 26. ročník ankety o antiekologický čin Ropák roku a 23. ročník ankety o antiekologický výrok Zelená perla. Návrhy mohou lidé posílat do 8. dubna a vítěz bude známý 27. dubna. Kandidáty jsou letos například ministr životního prostředí v demisi Richard Brabec (ANO) a poslanec Jan Zahradník (ODS). V tiskové zprávě to uvedl předseda Dětí Země Miroslav Patrik. Stránky obou anket jsou na www.ropak.detizeme.cz

Vídeň byla i v roce 2017 nejlepším městem k životu, Praha opět na 69. místě

Městem, kde se v roce 2017 nejlépe žilo, byla podeváté vyhlášena Vídeň. Podle firmy Mercer, která žebříček měst sestavuje, nabízí Vídeň nejvyšší kvalitu života. Naopak nejhůře se žije v iráckém Bagdádu. Praha obsadila stejně jako loni 69 místo z celkem 231 hodnocených měst. Informoval o tom Eurocomm PR Praha, zahraniční kancelář města Vídně.
Průzkum společnosti Mercer hodnotí města na základě několika kritérií, mezi která patří politická stabilita, ekonomika, zdravotní péče, doprava, kriminalita, či podíl zeleně na zastavěné ploše. Více...