PŘÁTELÉ PŘÍRODY z. s. :: BULLETIN PRO ČLENY A PŘÍZNIVCE
Zobrazit online? Klikněte zde
 

novinky a příležitosti ze světa Přátel přírody a spřátelených kruhů


 
 

Anketa: Co pro vás znamenají Přátelé přírody a být jedním/jednou z nich?

Přátelé přírody z Velké Británie nás poprosili, abychom mezi vás - naše členy a příznivce - rozšířili anketní otázku: Co pro vás znamenají Přátelé přírody (a být jedním/jednou z nich)?

Zapojte se taky a napište, jak to vidíte, cítíte, máte vy. Co právě pro vás znamenají Přátelé přírody (a být jedním/jednou z nich)? Všechny kloudné odpovědi zveřejníme na našem webu a samozřejmě přeložené do angličtiny (s čímž nám můžete pomoct) pošleme na Britské ostrovy.

Uzávěrka pro odpovědi je poslední minutu dne 10. března. Poté ze všech došlých reakcí vylosujeme šťastného výherce knihy Rok v přírodě od Mario Ludwiga.

Těšíme se na všechny odpovědi! Dejte vědět, proč s námi jste, na mail info@pratele-prirody.cz

 
 


​B y l o

Malá liška: V lednu jsme nakoukli pod bulharskou pokličku

Letošní první kuchařský workshop zaměřený na sousedy, kteří s námi žijí, ale jsou jiného původu, jsme pojali ve stylu slunného Bulharska. K tomu jsme si jako vedoucí šéfkuchařku přizvali Ilonu Hýblovou, jejíž rodina má v zemi na Balkáně své kořeny. Čtrnáct dam peklo a smažilo pod vedením Ilony papriky plné mletým masem a rýží a papriky smažené v těstíčku. K tomu jsme si jako přílohu připravili oblíbený balkánský salát po bulharském způsobu - s pečenými paprikami a cibulí. Jako sladký zákusek nám posloužila oblíbená orientální pochoutka chalva ze slunečnicových semen. Více zde...

Čtěte také další aktuality na webu olomouckých Přátel přírody...

Tříkrálový výstup na Královku  zahájil cyklus čtvrtečních výletů Přátel přírody z Jablonce

Výstupem z Bedřichova k areálu Královka, který se nachází v samém srdci Jizerských hor na plochém vrcholu hory Nekras (859 m), každoročně zahajujeme turistickou sezónu. V Jablonci celou noc i ráno pršelo, přesto se nás u městského autobusu ve čtvrtek 4. ledna sešlo 11 statečných.  V Bedřichově už padal sníh, počasí tam bylo pěkné zimní. Vyšli jsme na Královku, vyfotili si stádečko skotského skotu a pokračovali lesem a po pláni na Hrabětice. Museli jsme jít opatrně, na cestě ležel mokrý ujetý sníh a klouzalo se. Šli jsme kolem sjezdovek na rozhlednu Slovanka a do Maxova. Tam jsme si dali dobrý oběd ve vyhlášené restauraci U Toníčka a odjeli autobusem k nám domů do Jablonce. 

Sylvie Staňková a Drahomíra Jotovová, Přátelé přírody Jablonec nad Nisou z. s.

B u d e

 
 

Spojíme příjemné s užitečným. Přátelé přírody pořádají Zámeckou brigádu na Slapech a celostátní setkání v Železných horách

Brigády spolku Přátelé přírody z. s. se pomalu stávají tradicí. V loňském roce proběhl 1. ročník a kdo se zúčastnil, jistě potvrdí, že se akce velice po všech stránkách vydařila. Práce nám šla od ruky, poznali jsme se lépe navzájem, užili legraci a ještě se kochali krásnou přírodou Orlických hor.

Nyní vás zveme na druhý ročník, kde opět spojíme příjemné s užitečným. Sejdeme se na čtyři dny 24. - 27. května po nějaké době, odvedeme kus dobré práce a poznáme krásný kraj středního Povltaví,  kolébku trampingu – hnutí, které stejně jako my upřednostňuje trávení času s kamarády ve volné přírodě. Hurá na Zámeckou brigádu Přátel přírody!

V termínu 11. - 14. října proběhne sedmý ročník celostátního srazu členů a příznivců spolku Přátelé přírody z. s., tentokrát tak, aby to nikdo neměl extrémně daleko - v Železných horách, v obci Horní Bradlo v Pardubickém kraji.

Co nás čeká na "Setkání Přátel přírody uprostřed Česka"? Bydlení v rekreačním areálu mimo dědinu, turistika pěšky i na kole, zajímavé debaty o tématech, která máme společná, filmové projekce, sportovní hry, vyhřátý vnitřní bazén, setkání se starými přáteli i novými přítelkyněmi, zkrátka čtyřdenní pestrý a aktivní výjezd. V rámci akce proběhne i valná hromada spolku, tj. výroční jednání pověřených zástupců našich skupin a přidružených členů.

Podrobnosti a přihlašování zde...

 Přátelé přírody Liberec - co připravujeme na rok 2018

  • duben: Rumburk - prohlídka Lorety a dalších památek
  • květen: Vlčí Hora - Sněžná - arboretum, prohlídka s výkladem
  • květen - červen: Náhlov - návštěva Krajanského muzea vystěhovalectví do Brazílie
  • 27.6. - 1.7.2018: Zájezd do Jeseníků: Lázně Velké Losiny, Králíky klášter Maria Hilfe, Rejvíz - Mechové jezírko, Černohorské sedlo. Ubytování: Vrbno pod Pradědem
  • 22.8. - 1.9.2018: Zájezd do Francie - Gorges du Tarn (Velký kaňon Francie - foto)
  • 5. - 7.10.2018: Olomouc - památky a turistika ve spolupráci s místními Přáteli přírody "Malá liška"
  • říjen-listopad: Jižní Morava - sklípek
  • listopad: výroční shromáždění, Liberec

Bližší informace ke všem akcím: Danuše Jiskrová, předsedkyně skupiny - liberec@pratele-prirody.cz, tel. 774 075 314

Přijeďte do Krnova na setkání vedoucích volnočasových aktivit

Krnovská místní skupina našeho spolku, Společenství Severských pánů, pořádá o velikonočním víkendu 30. 3. - 2. 4. setkání vedoucích volnočasových aktivit určených pro děti, mládež i dospělé. Bližší informace zde.

V Pardubicích se sejde rada našeho spolku

Rada spolku Přátelé přírody z. s. si naplánovala své první letošní sezení na neděli 25. března do Pardubic. Na stole budou následující témata: aktuální kondice jednotlivých našich skupin (z hlediska vývoje členské základny, hospodaření, činnosti - zkrátka inventura toho, jak se nám daří), výsledky hospodaření spolku v roce 2017, příprava společných akcí v letošním roce (Zámecká brigáda, Den pro přírodu, Setkání PP), reforma spolku - "od federace ke konfederaci", což jsme nakousli na podzimní valné hromadě, aktuální situace u Mezinárodních Přátel přírody, která nás ovlivňuje.

Jubilejní 60. ročník Stezky - Cyklotrasa podél Moravy

V termínu 4. - 8. května se uskuteční už 60. ročník pěšího putování pořádaného Turistickým akademickým klubem. Již tradičně se k pěším turistům připojí i cykloturisté, a to pod vedením pražských Přátel přírody.

Co nás čeká na Stezce? Pojedeme podél řeky Moravy od severu na jih, od polských po rakouské hranice, přes celou Moravu hezky shora dolů. Denní trasy nebudou dlouhé, aby bylo dost času na poznávací aktivity a vychutnávání. Zlatým hřebem bude závěrečné setkání se stovkami stezkařů v Kyjově a krásné jarní svátky. Více...


Z našich blízkých kruhů

 
 

Kampaň Přátel přírody "Krajina roku" poprvé v Africe

Po čtyřleté pauze byl oficiálně zahájen další ročník kampaně Krajina roku (Landscape of the Year), a to poprvé na africkém kontinentě. Na pomezí západoafrického Senegalu (kde kdysi končívala světoznámá Rallye Paříž – Dakar) a sousední Gambie se po celý rok budou potkávat lidé při společných aktivitách zaměřených na ochranu přírody a krajiny a rozvoj k přírodě ohleduplného cestovního ruchu v oblasti Sahelu, obzvláště vystavené nepříznivým důsledkům klimatických změn.
Zahajovací slavnost proběhla 13. ledna v senegalském Koungheulu a zúčastnilo se jí 700 místních Přátel přírody a také jejich hosté, zástupci organizací Přátel přírody z dalších dvanácti zemí Afriky a Evropy. Celý článek zde.

Národní turistické dny německých Přátel přírody tentokrát v českém pohraničí

V termínu 2. - 9. června pořádají Přátelé přírody ze saského Löbau, partneři naší jablonecké organizace, i za jejího přispění letošní ročník Bundeswandertage neboli celoněmeckého svátku pěší turistiky. Zájem německých Přátel přírody se bude soustředit na oblast Horní Lužice a také na druhou stranu společné česko-německé hranice. Více se dozvíte zde, můžete se i přidat k některým aktivitám.