PŘÁTELÉ PŘÍRODY z. s. :: BULLETIN PRO ČLENY A PŘÍZNIVCE
Zobrazit online? Klikněte zde
 

novinky a příležitosti ze světa Přátel přírody a spřátelených kruhů 
 


​B y l o

 
 

Tříkrálový výstup na Královku  zahájil cyklus čtvrtečních výletů Přátel přírody z Jablonce

Výstupem z Bedřichova k areálu Královka, který se nachází v samém srdci Jizerských hor na plochém vrcholu hory Nekras (859 m), každoročně zahajujeme turistickou sezónu. V Jablonci celou noc i ráno pršelo, přesto se nás u městského autobusu ve čtvrtek 4. ledna sešlo 11 statečných.  V Bedřichově už padal sníh, počasí tam bylo pěkné zimní. Vyšli jsme na Královku, vyfotili si stádečko skotského skotu a pokračovali lesem a po pláni na Hrabětice. Museli jsme jít opatrně, na cestě ležel mokrý ujetý sníh a klouzalo se. Šli jsme kolem sjezdovek na rozhlednu Slovanka a do Maxova. Tam jsme si dali dobrý oběd ve vyhlášené restauraci U Toníčka a odjeli autobusem k nám domů do Jablonce. 

Sylvie Staňková a Drahomíra Jotovová, Přátelé přírody Jablonec nad Nisou z. s.

Malá liška: Mrazivá procházka prostějovskou secesí po stopách památek i lidí

V sobotu 13. ledna jsme vyjeli na exkurzi do sousedního města, Prostějova. V plánu nebyla běžná vycházka po všemožných památkách, nýbrž jen po kamenných svědcích úzkého výseku bohaté prostějovské historie - období přelomu 19. a 20. století, kdy zde český, německý a židovský živel kooperovaly, ale také si konkurovaly, což přivedlo město k bezpříkladnému průmyslovému rozvoji a kulturnímu a architektonickému rozkvětu. Půldenní exkurzi připravila Marta P. Perůtková, v civilu pracovnice Muzea umění Olomouc.

Více zde...

B u d e

 
 

Spojíme příjemné s užitečným. Přátelé přírody pořádají Zámeckou brigádu na Slapech

Brigády spolku Přátelé přírody z. s. se pomalu stávají tradicí. V loňském roce proběhl 1. ročník a kdo se zúčastnil, jistě potvrdí, že se akce velice po všech stránkách vydařila. Práce nám šla od ruky, poznali jsme se lépe navzájem, užili legraci a ještě se kochali krásnou přírodou Orlických hor.

Nyní vás zveme na druhý ročník, kde opět spojíme příjemné s užitečným. Sejdeme se na čtyři dny 24. - 27. května po nějaké době, odvedeme kus dobré práce a poznáme krásný kraj středního Povltaví,  kolébku trampingu – hnutí, které stejně jako my upřednostňuje trávení času s kamarády ve volné přírodě. 

Podrobnosti a přihlašování zde...

Sporty pro všechny aneb projekt na podporu zapojení lidí s hendikepem do našich aktivit

Pomalu se rozbíhá společný projekt několika národních organizací Přátel přírody a odborných partnerů zaštítěný naší střešní organizací Naturefriends International. Členové organizací Přátel přírody z Belgie, Česka, Rumunska a Itálie se budou na dvou odborných seminářích a s odstupem času ještě i na společném hodnoticím setkání věnovat zapojování zájemců o naše aktivity, kteří mají nějaký tělesný hendikep. Cílem je naučit se inkluzivnímu přístupu, který umožní účastnit se aktivit Přátel přírody všem, kdo o ně stojí.

Projekt "Naturefriends Sports for All" podpořila Evropská unie z programu Erasmus+, za náš spolek se ho budou účastnit tři dobrovolníci, kteří pak předají získané dovednosti dalším zájemcům z řad členů spolku. O průběhu projektu vás budeme informovat svými kanály.

Přátelé přírody Jablonec - co připravujeme na rok 2018

Jako každý rok pořádáme na přelomu dubna a května Jablonecký jarní pochod za účasti našich německých přátel. Koncem května pojedeme na týdenní pobyt na ostrově Elba. Chceme se nejen koupat v překrásném zálivu u Marina di Campo, ale  každý den budeme podnikat pěší výlety po ostrově. Navštívíme i Napoleonovu vilu, projdeme si hornatý poloostrov Calamita, vyjedeme lanovkou nebo i pěšky na nejvyšší horu Monte Capanne 1017 m. 

Začátkem července strávíme týden v Alpách u Bischofshofenu, se Salcburskou kartou vyjedeme lanovkami na okolní hory a pěšky půjdeme po hřebenech. Plánujeme i zastávku v Salcburku a návštěvu hradu  a pevnosti Hohenwerfen.

Plánujeme také čtyřdenní pobyty v Broumovských stěnách, na Chebsku nebo v Bílých Karpatech a jednodenní zájezdy do Krkonoš, okolí Prahy, Českého i Saského Švýcarska a další.

Pro cyklisty(i pěší)  máme již připraven zájezd na Pálavu v květnu a druhý koncem září . Zamíříme také do Polabí a k německým jezerům.

Pro děti a (pra)rodiče plánujeme velikonoční a vánoční dílničku a druhého června  pro ně připravíme hezký den s výletem.

Chceme se také zúčastnit společných akcí se spolkem Přátelé přírody z. s.  – Lesní brigády a říjnového Setkání Přátel přírody. Na všech akcích  rádi  uvítáme přátele z jiných skupin i veřejnost.

Podrobnosti a přihlašování na akce zde.


Odjinud

 
 

Lednový newsletter IYNF shrnuje úspěchy loňského roku

Highlights of 2017: For IYNF, 2017 was the year of “Border-Free Solidarity!”. Throughout the year, many motivated volunteers and youth leaders came together to work the topic of migration and refugees. Celý newsletter zde.

Krajina roku 2018/2019 Senegal a Gambie. První kampaň Přátel přírody mimo evropský kontinent

Podívejte se na fotky, které do svého veřejného alba doplňuje prezident Mezinárodních Přátel přírody (NFI) Manfred Pils. Ten se spolu s dalšími Přáteli přírody z různých států účastní zájezdu po důležitých místech Krajiny roku. Na pomezí Senegalu a Gambie, dvou států na severozápadě Afriky, zahájili stejnojmennou kampaň zaměřenou na sbližování lidí na obou stranách společné hranice prostřednictvím aktivit zaměřených na ochranu přírody a její lepší poznávání. Vzhledem k tomu, že letošní Krajina roku se nachází v Africe sužované efekty klimatických změn, věnuje se kampaň i těmto záležitostem.

Hlas veřejnosti má zelenou. Stáhněte si brožuru s příklady dobré praxe

O lidech a spolcích, kteří se zapojili do veřejného života, aby mohli ovlivnit podobu krajiny a měst, jejich domovů, pojednává brožura právě vydaná asociací environmentálních organizací Zelený kruh. Představuje sedm příběhů, kdy zapojení veřejnosti sehrálo pozitivní roli. Ukazuje, že lidem záleží na místech, kde žijí, a že k jejich budoucnosti často přistupují zodpovědněji než investoři. Popisuje, jak účast místních iniciativ může být ku prospěchu všech.

Ekolist.cz: Přírodopisný dokumentární cyklus Na vlastní nohy nabídne osm cest

Putování po zajímavých i tajemných místech celého světa nabídne přírodní dokumentární cyklus Na vlastní nohy režiséra a scenáristy Rudolfa Havlíka. První díl s názvem Apokalypsa, který diváky zavede na souostroví Špicberky, uvede Česká televize 31. ledna. Svůj hlas osmidílnému cyklu propůjčil Ondřej Vetchý v roli vypravěče. Novináře o tom informoval autor projektu Rudolf Havlík, který v něm vystupuje i jako průvodce. Celý článek...

Ekolist.cz: Lidé si nepřeji lesy protkané asfaltkami, říká socioložka Stachová

Jaký je vztah české veřejnosti k lesům, k hospodaření v nich a ke způsobům jejich využívání? Tomuto tématu se věnovala Jana Stachová ze Sociologického ústavu AV ČR ve svém letošním výzkumu. Přečtěte si rozhovor s ní publikovaný na webu Ekolist.cz.