PŘÁTELÉ PŘÍRODY z. s. :: BULLETIN PRO ČLENY A PŘÍZNIVCE
Zobrazit online? Klikněte zde
 

souhrn novinek a příležitostí ze světa Přátel přírody

Měsíc listopad se právě přehoupl do druhé půle, což je vždy čas na nový bulletin "Přátelé přírody", který vydává stejnojmenný spolek. Najdete v něm ohlédnutí za tím, jak tráví podzim naši členové aktivní v různých koutech Česka, ale i nabídku aktivit na příští rok, k nimž se můžete přidat i vy. Přátelé přírody se totiž nikdy ve své bezmála 125leté historii neuzavírali do sebe, ale rádi vítali mezi sebou nové lidi bez nutnosti udělat z nich hned členy. Nikdy taky nemysleli jen na sebe, ale svým příkladem a činností se snažili o lepší kvalitu života pro každého. Spojovali a nerozdělovali. A tak je to dodnes. Vždyť čím víc lidí z různých vrstev společnosti spolu bude mluvit a trávit spolu aspoň chvíli svého času, tím bude společnost zdravější, pevnější a svobodnější. Tak přijďte za Přáteli přírody a jejich aktivitami, rozhodně vás to posílí nejen proti podzimním chmurám.


B y l o

 
 

Přátelé přírody Jablonec – Podzimní čtvrteční výlety

Se začátkem podzimu jsme začali každý čtvrtek pořádat čtvrteční výlety. Počasí se letos hodně střídalo, od krásného podzimního až po pochmurné a deštivé. To nás ale neodradilo, bylo nás někdy 10 a jindy až  30 členů a příznivců. Šli jsme i ve čtvrtek po orkánu Herwart a museli jsme překonávat polomy.
V říjnu jsme prošli přírodní rezervací Baba a Dědek u Bakova nad Jizerou, z Hrádku nad Nisou jsme šli přes zatopený lom Kristýna do Trojzemí, oblasti, v níž se stýkají Německo, Česko a Polsko. Další výlet vedl do Českého ráje na Jičínsko, šli jsme z Jinolic přes Brada do Železnice, stateční až do Jičína. Také jsme se vydali do blízkého Polska, vlakem jsme dojeli do Jakuszyc a pěšky šli přes hraniční most na Jizerku a do Kořenova.
 
V listopadu jsme podnikli výstup na Tanvaldský Špičák a další týden výlet kolem přehrady Souš a k vodopádům Černé Desné.
Ještě nás čeká Prezidentská chata na Bedřichově a túra kolem Josefodolské přehrady a poslední výlet nás zavede do Svijan na zámek a do pivovaru, kde naše podzimní výlety ukončíme.

Dáša Jotovová, Přátelé přírody Jablonec nad Nisou, z. s.

Malá liška hlásí: sedmé výročí založení náležitě oslaveno a osmý rok činnosti naplánován

Každoročně v polovině listopadu pořádáme výroční setkání našich členů. Odpoledne probíhá valná hromada a na ni navazuje večírek se zábavou, hudbou, tancem a dobrým pitím a jídlem. V pátek 17. listopadu 2017 tomu nebylo jinak. 
Nejprve během tří hodin členové olomouckých Přátel přírody vzpomenuli na akce, které letos proběhly, vyslechly zprávy z činnosti vedení skupiny a naplánovali činnost na příští rok. Po půlhodinové pauze prostory Fox clubu zaplnily masky a rozjel se večírek, který ovládalo motto "Co se děje v lese". Stoly se prohýbaly jídlem i pitím a k dobré pohodě stejně jako loni přispěli i muzikanti Pája a Johny. Po konci jejich vystoupení hudba a zpěvy neutichly, pokračovali v nich totiž hudebníci z našich "vnitřních zdrojů". Ti dovedli večírek až do svítání.
V našem Fox clubu v centru Olomouce se tentokrát sešlo téměř 50 našich členů a desítka milých hostů, kteří společně opět vytvořili báječnou atmosféru, na kterou budeme dlouho vzpomínat.
Výběr fotek z odpoledne, večera i noci je zde.

​Hynek Pečinka, Přátelé přírody, z. s. - skupina Malá liška, Olomouc

Krnovští Přátelé přírody vyučovali šerm v Šumperku

Krnovští Přátelé přírody ze Společenství Severských pánů se o víkendu 16. – 19. listopadu zúčastnili Celostátní vzájemné výměny zkušeností v Šumperku. Na tyto každoroční srazy vedoucích a instruktorů kolektivů dětí a mládeže jezdí už téměř 30 let několik stovek zapálených zájemců. Z Krnova vyjeli na akci jak lektoři, kteří vedli svůj seminář základů šermu, tak i další účastníci, kteří si vybrali z bohaté nabídky programu. Ten bývá sestaven tak, aby si každý odnesl to, co ho v jeho praxi vedoucího posílí a inspiruje k další činnosti.
„Na náš seminář se přihlásilo 40 zájemců, což byla maximální kapacita prezentace. Mimo tohle se všichni naši členové zapojili do nabízených aktivit. V rámci celorepublikového setkání jsme se dobře prezentovali a taky propagovali náš spolek,“ uvedl Zdenek Chroboczek, který na „Cévévézetce“ vedl krnovskou delegaci a také lektoroval seminář věnující se škole šermu 14. století podle mistra Johanese Lichtenauera.

Proběhl Kongres Mezinárodních Přátel přírody. Prostor pro posilování vazeb mezi lidmi, kterým není lhostejný dnešní svět

V sobotu 21. října se v nizozemském Lage Vuursche uskutečnil 23. Kongres Naturefriends International, tedy Mezinárodních Přátel přírody, k jejichž hnutí se hlásí i náš spolek. Do zdejšího Domu Přátel přírody „Koos Vorrink“ se sjeli zástupci členských organizací z Evropy i z Afriky, mezi nimiž byli i dva zástupci českých Přátel přírody.

Hostitelé z nizozemského svazu NIVON ve spolupráci s vídeňskou centrálou mezinárodního hnutí připravili pro devadesátku delegátů víkendové setkání, které kromě oficiálního jednání hodnotícího stav střešní organizace asociací Přátel přírody a diskusí o budoucnosti našeho celosvětového hnutí našlo dostatek prostoru pro Přátele přírody z mnoha zemí k navázání kontaktů k další spolupráci. Více...

B u d e

 
 

Přátelé přírody Jablonec: Co připravujeme na rok 2018

Jako každý rok pořádáme na přelomu dubna a května Jablonecký jarní pochod za účasti našich německých přátel.

Koncem května pojedeme na týdenní pobyt na ostrově Elba. Chceme se nejen koupat v překrásném zálivu u Marina di Campo, ale  každý den budeme podnikat pěší výlety po ostrově. Navštívíme i Napoleonovu vilu, projdeme si hornatý poloostrov Calamita, vyjedeme lanovkou nebo i pěšky na nejvyšší horu Monte Capanne 1017 m. 

Začátkem července strávíme týden v Alpách u Bischofshofenu, se Salcburskou kartou vyjedeme lanovkami na okolní hory a pěšky půjdeme po hřebenech. Plánujeme i zastávku v Salcburku a návštěvu hradu  a pevnosti Hohenwerfen. Celý článek...

Přátelé přírody Praha: květnový přejezd Moravy na kolech odshora dolů

V termínu 4. - 8. 5. 2018 se uskuteční jubilejní 60. ročník turistického putování "Stezka". Cyklistickou část této akce mají na starost pražští Přátelé přírody. Připravili etapový přejezd na kolech od severu na jih Moravy. 

Pojedeme přátelskou a příjemnou krajinou, skoro vždy po vyznačených cyklotrasách nebo stezkách či místních komunikacích té nejnižší třídy, občas terénem, tj. po kvalitních polních a lesních cestách, vyhýbáme se frekventovaným a hlavním silnicím. Po cestě tu a tam navštívíme něco zajímavého z přírodních nebo architektonických památek, cukráren a romantických hospůdek, doplňování tekutin nevyjímaje. Stravování za vlastní ve venkovských restauracích a od místních hokynářů... Celý článek...


Pozvánky a výzvy odjinud

 
 

KVÍZ: Jste pamětník nebo znalec historie? Vyplňte si kvíz o 17. listopadu

Zásah bezpečnostních složek proti studentskému průvodu během 17. listopadu odstartoval události, které před 28 lety vedly k pádu komunistického režimu. Připomeňte si listopad 1989 ve vědomostním kvízu na iDNES.cz.

Vánoce na druhou! Nakupte vánoční dárky na internetu a staňte se tak Ježíškem pro Přátele přírody.
Vyhlašujeme Vánoce na druhou! Je to jednoduché, stačí když si na nás vzpomenete při vybírání dárků a nakoupíte je přes www.givt.cz. Díky tomu pošlete část peněz nám, nezaplatíte nic navíc a my z toho budeme mít Vánoce. :) Můžete použít i Pomocníka, kterého si zdarma stáhnete tady.