PŘÁTELÉ PŘÍRODY z. s. :: BULLETIN PRO ČLENY A PŘÍZNIVCE
Zobrazit online? Klikněte zde
 

souhrn novinek a příležitostí ze světa Přátel přírody

Přátelé přírody slaví 122 let. Naše historie se začala psát 16. září 1895

Před 122 lety, 16. září 1895, byl v rakouské Vídni oficiálně založen spolek "Přátelé přírody" (Naturfreunde). Do dnešních dnů se postupně rozrostl na celosvětové hnutí, jehož členové působí na všech člověkem obydlených světadílech Zeměkoule. 
Během své více než stoleté existence Přátelé přírody podporovali odpovědné využívání zdrojů, ohleduplnost k přírodě a spravedlnost a spravedlivou společnost pro každého. Už naši předchůdci si zvolili vpravdě nadčasová témata, kterým se hnutí v různých obměnách věnuje dodnes. V rámci střešní organizace – Mezinárodních Přátel přírody – na prosazování těchto témat v současnosti spolupracuje půl milionu členů našeho hnutí ve více než 40 státech všech světadílů.
Proč se u této příležitosti, ale i kdykoli jindy, nezmínit lidem okolo vás o tom, co jako Přátelé přírody děláme? Proč se nepochlubit, co se nám v místě, kde působíme, podařilo spolu vytvořit nebo zažít? Pokud by každý z nás přivedl do našeho hnutí jen jednoho nového člena, měli bychom jich rázem dvojnásob a bylo by o nás opět o něco víc slyšet.

Tak do toho! Šťastné narozeniny, Přátelé přírody!


B y l o

 
 

Expedice Lombardie objevila překrásný kraj, kde všechno maj'

V jedné své písni zpívá Ivan Hlas: tohle je vůbec dobrej kraj, kde ti všechno daj' a nejjemnější z vín tu znaj'. Jako by se tím přímo trefil do toho, co jsme na konci srpna zažili na severu Itálie, při naší Expedici Lombardie na břehy jezera Garda a jeho okolí. Touhle dokonalou a všeobjímající větou by se dal shrnout celý náš desetidenní pobyt, ale to by čtenář zvědavec zůstal ochuzen o jemné detaily a pikanterie. Nuže, bylo nebylo... 

Za přírodou do Lechtalu 
O posledním srpnovém týdnu vyrazili liberečtí Přátelé přírody na jih Rakouska - do Tyrol.
A bylo jim tam při vandrování po kopcích a památkách jednoduše krásně. Na fotce je vedoucí zájezdu a liberecké skupiny, Dana Jiskrová, jak si užívá konec prázdnin na horách

Přátelé přírody na ekologické akademii

Druhý ročník Letní ekologické akademie na konci července v Praze přinesl ohlédnutí za uplynulým volebním obdobím, diskutovala se také aktuální česká i světová environmentální témata. Aktivně vystoupili i pražští Přátelé přírody a jejich hosté ze Saska. Sborník z ekologické akademie je ke stažení zde.

Koncertování v kapli Rudoltického zámku bylo dokonalé. V sobotu 9. září v podvečer se v kapli zámku Slezské Rudoltice nedaleko Krnova uskutečnil koncert, na kterém mimo jiné vystoupili i naši členové ze skupiny Společenství Severských pánů. 

 

B u d e

 
 

Blíží se Setkání v Rýchorských horách. 
Naši členové a příznivci se sem sjedou z celého Česka

Už pošesté se sjedou členové a fanoušci české větve celosvětového hnutí Přátel přírody na své výroční setkání, kterému říkají jednoduše Setkání. Čtyřdenní akce ve východním cípu Krkonoš, v Rýchorských horách nabízí ubytování v zajímavém prostředí klasické horské Rýchorské boudy v 1000 metrů nad mořem nedaleko Rýchorského pralesa, celodenní i kratší pěší turistické výlety po hřebenech česko-polského pohraničí a údolích protkaných horskými osadami a městečky, bunkry pohraničního opevnění, příjemná setkání a zábavu se starými i novými známými, vzpomínání a tipy na zajímavé zájezdy, inspiraci tím, co dělají Přátelé přírody jinde, zpěvy u kytar až do kuropění nebo naopak dlouhý spánek v poctivých pruhovaných peřinách, rýchorského blbečka na talíři a čaj Rýchoráček v sobě. Jak kdo chce.

Právě teď dolaďujeme program pro padesátku účastníků, kteří do Rýchor zavítají ze všech míst, kde Přátelé přírody v Česku působí. Chceme, aby si podzimní atmosféru zdejšího magického kraje užili opravdu na maximum.

Krajina roku Senegal/Gambie: Přátelé přírody plují k novým břehům!

Od roku 1989 pořádají Přátelé přírody na pomezí států, kde působí jejich organizace, roční kampaň s názvem Krajina roku. Ta má za cíl upozornit na důležitost ochrany přírody pro příští generace, pozvat do přírody obyvatele příslušných regionů k volnočasovým aktivitám a také je propojit mezi sebou bez ohledu na hranice. Po 14 kampaních, které probíhaly na pomezí evropských států (mezi nimi 1999/2000 Šumava/Böhmerwald na trojmezí Česka, Rakouska, Německa) se poprvé dostává ke slovu Afrika a místní Přátelé přírody.

V lednu 2018 bude oficiálně zahájena kampaň Krajina roku 2018/2019 Senegal/Gambie. Tento region leží na okraji tzv. pásma Sahelu, které je už nyní postiženo následky klimatických změn. Právě na ně chce kampaň upozorňovat – a to jak na místě, tak za mořem v Evropě, prostřednictvím zapojených organizací Přátel přírody. Evropští Přátelé přírody také podniknou několik poznávacích cest do Senegalu a Gambie, aby se s tímto regionem a jeho obyvateli osobně seznámili, podpořili vzájemnou spolupráci evropských a afrických Přátel přírody a také myšlenku ohleduplného turismu, který je pro zdejší obyvatele opravdu důležitým zdrojem příjmů.

Více zde: anglicky / německy

U příležitosti zahájení kampaně Krajina roku 2018/2019 Senegal/Gambie pořádají Mezinárodní Přátelé přírody ve spolupráci s africkými organizátory zájezd do regionu, kde bude kampaň po celý rok probíhat. Tour d‘Horizon Senegal/Gambia  se uskuteční v termínu 11. - 25. ledna 2018. Účastníci během dvou týdnů projedou oba africké státy.

Podrobnosti k zájezdu a detailní itinerář jsou zde - anglicky / německy  Pozvánky a výzvy odjinud

 
 

Začíná filmový festival Země na talíři. Letos bude v Praze, Ostravě a Olomouci

Jen pár dní zbývá do začátku 7. ročníku festivalu Země na talíři, pořádaného společností Glopolis o. p. s. Čeká vás výborných šest filmů v české premiéře - o ekologickém zemědělství, vlivech změny klimatu, záborech půdy, důsledcích nadměrného rybolovu a využívání chemikálií při produkci potravin, ale i o tom, jaká pozitiva by mělo zařazení hmyzu do našeho jídelníčku!
A kdy a kde se můžete na filmy podívat? Od 21. do 24. září se promítá v Praze, 10. a 11. října v Olomouci a 21. – 22. října v Ostravě. Podrobnosti zde.

Kam na Evropskou dobrovolnou službu? Zkuste Belgii a vzdělávací projekt o permakultuře

The European Voluntary Service is offering two vacancies between January and March 2018 to start working on a year long permaculture project in Flanders, Belgium (30km from Gent). You do not need any prior knowledge of permaculture, only an open mind,  and a desire to learn! Find out more here.

DIVOČINA POTŘEBUJE I VÁŠ HLAS!
Připojte se k výzvě za více divoké přírody. Společně přesvědčíme politiky, aby jí dali šanci i mimo národní parky. Nejlépe na 3 % území Česka


Proč? Divočina umožňuje svobodný život vzácným zvířatům a rostlinám, tvoří nenahraditelné přírodní dědictví, ochraňuje nás před suchem a povodněmi, podporuje cestovní ruch i regionální rozvoj, nabízí možnosti pro vzdělávání a výzkum a vzbuzuje odpovědnost za sebe, naše děti a vnoučata. A zachovává pestrou, reprezentativní mozaiku lesů typických pro naši krajinu. K výzvě se můžete přidat zde.

Petice: Zachraňte půdu!

Na světě dochází neustále ke znečišťování, nesprávnému využívání a nenávratnému opotřebovávání půdy. Složky zemské sféry, která nám lidem poskytuje potravu. V rámci Evropské unie ale neexistuje žádný zákon, který by půdu chránil. Ochrana půdy pomocí právních předpisů je první způsob, jak ochránit člověka, rostliny a zvířata. Bez zdravé a živé půdy není budoucnost. Zdravá a aktivní půda nás chrání od ekologických katastrof, změny klimatu a jedů na talíři.
Více než 500 organizací, mezi nimi i Mezinárodní Přátelé přírody, se připojilo do koalice People4Soil, která vyzývá EU pro vytvoření specifických pravidel pro ochranu půdy, která je nezbytná k životu jako voda a vzduch. I vy se můžete jednoduše zapojit přímo ze svého obýváku: ZACHRAŇTE PŮDU SVÝM PODPISEM!