PŘÁTELÉ PŘÍRODY z. s. :: BULLETIN PRO ČLENY A PŘÍZNIVCE
Zobrazit online? Klikněte zde
 

souhrn novinek a příležitostí ze světa Přátel přírody

Náš elektronický souhrn novinek a příležitostí měl přes léto pauzu, a tak se k vám zážitky členů a příznivců českých Přátel přírody a tipy pro vás jako lidi, kteří mají rádi jiné lidi a přírodu k tomu, dostávají až nyní. Tak s chutí do čtení!

Připomínáme také těm, kteří stále váhají s přihlášením na Setkání Přátel přírody na Rýchorách, že už je kapacita akce skoro naplněná. Tak si pospěšte! Odkaz na přihlášení je ke konci bulletinu.


Bylo

 
 

Týden na Olomoucku na vlastní oči, nohy a pedály

To byla společná akce olomouckých a vídeňských Přátel přírody
Spojit poznávání Olomouce a okolí s aktivním pohybem a mezinárodním prostředím bylo cílem společné týdenní akce olomouckých a vídeňských Přátel přírody, která proběhla na začátku srpna. Místní členové seznamovali své rakouské kolegy na exkurzích a pěších a cyklistických výletech s historií i současnou atmosférou našeho města a jeho okolí s důrazem na společnou historii Olomouce a Vídně. V závěru se "odvážili" vyjet z hanácké placky do našich nejbližších hor, Jeseníků. Více zde...

Čtěte také: Pět dní v přírodě Krkonoš, jednou nohou v Polsku a druhou v Česku

Na kánoích po Otavě: Utopenci jen na jídelníčku

Od 16. do 19. července spolu po příjemné loňské zkušenosti opět čeští a němečtí Přátelé přírody strávili pěkné chvíle při splouvání jihočeské řeky Otavy a objevování jejích břehů. Šest členů Naturfreunde Schriesheim a desítka pražských Přátel přírody doplněných o moravskou sekci tak navázali na splutí jihoněmecké řeky Neckar, které podnikli v roce 2016.  
Jak se měli a co viděli, popisuje tento článek.

Severští páni vystoupili na lukostřeleckém turnaji ve Slezských Rudolticích

Čtvrtý ročník historického klání lukostřelců proběhl v sobotu 15. července na zámku ve Slezských Rudolticích na Bruntálsku. Letos se utkalo padesát soutěžících, a to hned ve čtyřech disciplínách: v klasické střelbě na terč a na měchýře, na terčík na hlavě figuríny a na "divokého kance". Atmosféru turnaje poznáte z fotek Bruntálského a krnovského Deníku.

S uspořádáním turnaje vydatně pomohli i Přátelé přírody z krnovské skupiny Společenství Severských pánů, kteří se věnuje středověku ve všech jeho podobách, a proto jim téma turnaje v kulisách starého panského sídla více než sedělo.

Přátelé přírody z Vysočiny dojeli do Španělska a zpět

Jednadvacet srpnových dnů na cestě takřka přes půl Evropy strávilo osm Přátel přírody ze skupiny Javory, která působí v Novém Městě na Moravě. Odtud se minibusem vypravili přes Rakousko, Švýcarsko, Francii a Španělsko až na Gibraltar a pak zase domů. "Každou noc jsme spali jinde, ale ve Španělsku jsme strávili po dvou nocích v Madridu a Barceloně a celých pět dní v Blanes na Costa Brava," vyvrací podezření, že byli pořád v poklusu, jeden ze spokojených účastníků, Filip Mertlík.

 

B u d e

 
 

Krátké, ale důležité. Ať vám něco neunikne...

  • Šestý ročník celostátního srazu členů a příznivců spolku Přátelé přírody z. s. proběhne v termínu 12. - 15. října tentokrát v málo známých Rýchorských horách na východě Krkonoš. Co nás čeká na akci, kterou pořádáme v polovině října? Bydlení na horské chatě 1000 metrů nad mořem, turistika pěšky i na kole, zajímavé debaty o tématech, která máme společná, filmové projekce, setkání se starými přáteli i novými přítelkyněmi, zkrátka čtyřdenní aktivní výjezd tam, kde z nás málokdo byl. Máme ještě trochu volno, chata je skoro plná. Přihlaste se zde.​
  • S naším tričkem mezi lidi! Nabídka našich triček je stálá a nosí je stále víc Přátel přírody. Buďte mezi nimi! Pokud máte zvláštní přání ohledně velikosti (standardně je pánská L a XL, dámská M a L), je možno objednat i jiné než nabízené. Objednávejte zde!


O d j i n u d

 
 

V lesích suchem trpí nejvíce smrky, podle výzkumníků je potřeba lesy "přestavět"

S klimatickými změnami je spojený posun vegetačních stupňů, který se negativně nejvíce dotkne naší hlavní hospodářské dřeviny – smrku. Lesníci v Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti (VÚLHM) proto vypracovali Metodiku přestavby smrkových monokultur na stanovištích přirozených smíšených porostů. Má pomoci přetvořit české lesy tak, aby se s globální změnou ekologických podmínek co nejlépe popraly. Více...

FOTOSOUTĚŽ NAŠE PŘÍRODA 2017

Říká se, že příroda je mocná čarodějka… Fascinující svět rostlin a živočichů, kouzelná zákoutí a nádherné scenérie nenechají nikoho na pochybách. A není třeba jezdit daleko za hranice, poznávejte a dokumentujte krásy naší přírody! Podělte se s námi o své zážitky prostřednictvím dalšího ročníku oblíbené fotosoutěže časopisu Naše příroda a zasoutěžte si o pěkné ceny v pěti kategoriích. Vaše zdařilé fotografie můžete zasílat redakci časopisu až do 15. října 2017!
Autoři nejlepších snímků se mohou opět těšit na pěkné ceny od partnerů soutěže a redakce. Inspirujte se zdařilými snímky minulých kol! Kompletní galerie zde.