PŘÁTELÉ PŘÍRODY z. s. :: BULLETIN PRO ČLENY A PŘÍZNIVCE
Zobrazit online? Klikněte zde
 

souhrn novinek a příležitostí ze světa Přátel přírody

... a máme tu léto! Sice jako na houpačce - vedro, dusno, déšť, zima, vedro, dusno, déšť, zima - a tak pořád dokola - ale je tu. Kdo z nás Přátel přírody nemusí, nesedí doma, ale využívá každou chvilku k tomu, aby byl někde venku, ať už sám, nebo ještě lépe v kolektivu lidí, s nimiž si rozumí.

I v tomto e-mailovém bulletinu, byť krátce, informujeme, co se dělo v našem spolku a jeho členské základně v uplynulé době a co se u nás bude dít v nejbližší době. Přidáváme tradičně i pár tipů odjinud. Tak do toho, čtěte dále!


Bylo

 
 

Svůj svátek, Den pro přírodu, jsme si i letos náležitě užili

 Už potřetí oslavili členové a příznivci spolku Přátelé přírody z. s. svůj svátek, který podle jejich domluvy připadá na sobotu nejbližší 5. červnu, Světovému dni životního prostředí.

V sobotu 3. června Přátelé přírody z Olomouce, Jablonce nad Nisou, Liberce, Krnova a Nového Města na Moravě uspořádali veřejně přístupné akce, kterými propagovali zdravé trávení volného času - kde jinde než v přírodě, ať už uvnitř nebo za hranicemi města. Jak to vypadalo v jednotlivých krajích, zjistíte z dalších řádků a fotek.
Celý článek a fotky...

Liberečtí Přátelé přírody navštívili Olomouc. O hezké zážitky se jim postarali tamní kolegové

Strávit víkend 19. - 21. května v Olomouci mělo v plánu 11 členů liberecké skupiny Přátel přírody. V hanácké metropoli působí skupina Malá liška, jejíž členové se o své hosty hezky postarali.
Jeden z účastníků výletu, Jaromír Petružálek, poděkoval: "Projeli jsme už hodně míst, ale Olomouc nás opravdu uchvátila. Všude kam jsme vkročili jsme se setkali s ochotou, upřímností a pohodou, která tam je. Chci poděkovat za vřelé přijetí všem, kteří s námi trávili svůj volný čas." Více se dozvíte v článku...

Jsem-li někde členem, mám práva, ale i povinnosti

Obvodní soud pro Prahu 1 v půli června (zatím nepravomocně) rozhodl, že naše bývalá členská organizace Duha musí našemu spolku zaplatit dlužné členské příspěvky za roky 2013 a 2014, poté co v červnu 2015 přestala být přidruženým členem našeho spolku. Protože se jednalo o částku pro nás významnou a Duha vůbec o placení nechtěla slyšet, nezbylo, než se obrátit na soud. Ten nám dal plně za pravdu. Zkrátka: členství ve spolku je vztah mezi členem a spolkem, oběma stranám z něj vznikají práva, ale i povinnosti (například platit příspěvky), a členství lze ukončit jen způsoby podle stanov. Což jsme vždy říkali a což máme teď černé na bílém a doufáme, že tímto je záležitost uzavřena. Uvidíme
 

Severští pánové reprezentovali na mezinárodním festivalu

Středověké městečko s ukázkou zbraní, středověkou ruční dílničkou a možností střelby z luku, útok katapultem. Tyto a další atrakce zajišťovali na dvoudenním Mezinárodním festivalu dětí sjednocené Evropy - Osoblažsko Přátelé přírody z Krnova, Společenství Severských pánů. Na snímku jsou se zpěvákem Adamem Mišíkem (uprostřed), který na festivalu vystoupil vedle dalších formací z Česka, Polska a Slovenska. Několik dalších fotek je zde.

 

B u d e

 
 

Letní aktivity Přátel přírody: Co vše chystáme a na co se těšíme?

Vybíráme z chystaných akcí našich skupin různě po Česku, abyste měli představu, jak strávíme léto. K mnohým z nich se stále ještě můžete připojit, jsou buď volná místa, nebo jde o veřejné akce, kam může přijít každý.

Do časů dávno minulých, kdy vše, co člověk potřeboval, si musel sám vyrobit nebo si nechat vyrobit jinými, zvou krnovští Přátelé přírody - Společenství Severských pánů. Během týdne stráveného na hradě Helfštýně nedaleko Přerova se můžete naučit třeba vyrobit vitráž, postavit milíř a vyrobit dřevěné uhlí nebo barvit látky. Přátelé přírody Praha zase v půli července organizují česko-německé splutí řeky Otavy. Olomoucká skupina našeho spolku, Malá liška, se podívá v červenci na polskou stranu Krkonoš a na přelomu srpna a září do italské Lombardie; obě akce jsou zaměřeny především na pěší turistiku. V srpnu budou u sebe doma hostit vídeňské partnery, kteří přijedou poznávat Olomoucko pěšky a na kolech
Jablonečtí Přátelé přírody se právě stihli vrátit z Dolomit a krom jiného vyrážejí o prázdninách objevovat Šumavu na kolech i pěšky a na turistiku do Jeseníků. To Přátelé přírody z Liberce stráví konec prázdnin v rakouském Tyrolsku, v oblasti Lechtalských Alp. Nachystali mix horské turistiky a poznávání historických památek regionu. Na zájezd minibusem do dálek vyrážejí Přátelé přírody - skupina Javory z Nového Města na Moravě. Na třítýdenní cestě, která se bude konat v srpnu, dojedou do Španělska a Portugalska. Samozřejmě se zastaví na různých místech všech zemí, kterými budou projíždět. 
Jak vidíte, být členem nebo příznivcem našeho spolku znamená mít možnost dostat se k zajímavým příležitostem a zážitkům. Ať jsou ty zážitky při vašich letních cestách se spolkem i samostatně jen pozitivní!

Krátké, ale důležité. Ať vám něco neunikne...

  • Šestý ročník celostátního srazu členů a příznivců spolku Přátelé přírody z. s. proběhne v termínu 12. - 15. října tentokrát v málo známých Rýchorských horách na východě Krkonoš. Co nás čeká na akci, kterou pořádáme v polovině října? Bydlení na horské chatě 1000 metrů nad mořem, turistika pěšky i na kole, zajímavé debaty o tématech, která máme společná, filmové projekce, setkání se starými přáteli i novými přítelkyněmi, zkrátka čtyřdenní aktivní výjezd tam, kde z nás málokdo byl. Máme ještě trochu volno, chata je skoro plná. Přihlaste se zde.​
  • S naším tričkem mezi lidi! Nabídka našich triček je stálá a nosí je stále víc Přátel přírody. Buďte mezi nimi! Pokud máte zvláštní přání ohledně velikosti (standardně je pánská L a XL, dámská M a L), je možno objednat i jiné než nabízené. Objednávejte zde!


O d j i n u d

 
 

I vy můžete hlasovat v anketě Strom roku

Lidé mohou počínaje čtvrtkem 15. června hlasovat v anketě o Strom roku 2017. Do finále postoupilo 12 stromů z osmi krajů, usilují o postup do evropského kola soutěže. Za pořadatelskou Nadaci Partnerství to v tiskové zprávě uvedla Anna Petříková. Loni anketu vyhrála lípa z Lipky na Chrudimsku.

Za dobu konání ankety navrhli lidé, školy a různé spolky na ocenění už 1270 stromů. Do hlasování se zapojilo více než 616.000 lidí. Je zpoplatněné, čímž se ekologům podařilo vybrat asi 2,5 mil. Kč. Peníze použili na novou výsadbu stromů, obnovu lesů a alejí. Více...

Britští Přátelé přírody mají nový web

Po 18 letech provozu se web Přátel přírody Spojeného království (Friends of Nature UK) dočkal nového kabátu. Na adrese www.thefriendsofnature.org.uk si můžete prohlédnout přehlednou prezentaci britské větve hnutí Přátel přírody, jejích místních skupin a také základen, které můžete navštívit. Web hodně sází na mezinárodní zakotvení Přátel přírody. Zkrátka, stojí za to se podívat, co a jak dělají jinde...