PŘÁTELÉ PŘÍRODY z. s. :: BULLETIN PRO ČLENY A PŘÍZNIVCE
Zobrazit online? Klikněte zde
 

souhrn novinek a příležitostí ze světa Přátel přírody

Vzpomínáte? Minulý e-bulletin měl v úvodníku pranostiku na duben  Nechť si duben sebelepší bývá, ovčákovi hůl přec jen se zasněžívá. A je to tady. Naši předkové tedy sem tam museli zažívat to, co my teď. Za oknem redakce je tedy pouze mokro, nevlídno a lidé s deštníky. Zároveň ale soucítíme s těmi, kteří jsou od Olomouce severněji a překvapil je nezvaný a nečekaný bílý koberec. Doufejme, že je to jen na chvíli a že se nám jaro vrátí v té slibné podobě, kterou doposud mělo. Nenechte si znechutit jarní náladu, neustávejte v tom být aktivní a nakazujte svojí náladou ostatní. A i kdyby - Sníh v máji, hodně trávy. To tvrdili také naši předkové, takže buďme raději připraveni na vše. :-)

Příjemné čtení přejeme - a příště tu může být i váš příspěvek, pokud nám ho pošlete. Bulletin chodí nyní asi na 400 mailových kontaktů, škoda o sobě nedat vědět. 


Bylo

 
 

Jablonečtí Přátelé přírody na velikonoční návštěvě německých sousedů

Každou neděli velikonoční se v Lužici jezdí Saatreiten. Jde o procesí jezdců ve fracích a cylindrech na koních, svátečně ozdobených. Doprovázejí je kněží a trubači také na koních. Tento zvyk se udržel přes zákazy fašistického a komunistického režimu dodnes v několika místech v Lužici. Z Jablonce jsme v počtu 20 přátel jeli  vlakem přes Liberec a Žitavu do Ostritz. Toto lužické městečko je na hranici s Polskem, i zastávka vlaku je na polském území. U kostela jsme sledovali řazení skoro 80 jezdců, poslouchali slova faráře a slavnostní fanfáry. Potom jsme šli s procesím  spolu s množstvím přihlížejících do blízkého kláštera Marienthal, kde bylo slavnostní uvítání a krátký proslov, samozřejmě zvonily zvony a všichni zpívali náboženské písně.
Pak jsme si prohlédli klášterní kostel, biblickou zahradu a vyšli jsme přes vinici křížovou cestou na kopec s krásným pohledem na klášter a řeku Nisu. To vše v nás probudilo tu správnou velikonoční náladu.                                  Drahomíra Jotovová, Přátelé přírody Jablonec nad Nisou

Malá liška: Nabídka aktivně strávených Velikonoc přilákala čtyřicítku zájemců, včetně zahraničních

Velikonoce jsme za dobu naší sedmileté historie nikdy nenechali neobsazené našimi akcemi. Letos připadly na půlku dubna, což jsme přivítali, protože už je venku tepleji, jsou otevřené památky a jiné atrakce a taky lidé mají lepší náladu. Pod názvem "Velikonoce v pohybu" proběhlo o velikonočním víkendu 14. - 16. dubna několik aktivit, na které jsme přilákali přes čtyřicet účastníků včetně dvou zahraničních. Přidali se k nám totiž Traude a Erwin Drexlerovi z jedné z vídeňských skupin Přátel přírody. V Olomouci nebyli poprvé, a i když oproti plánu zůstali na návštěvě zdejších Přátel přírody ze skupiny Malá liška sami, rádi přijeli, aby se s námi seznámili a zároveň připravili půdu na cykloturistický zájezd Vídeňanů na Olomoucko, na nějž se těšíme v srpnu. A co se vlastně všechno dělo? Článek a fotky napovědí...

Severští páni otestují nový hmoždíř. Přijďte se podívat!

Tento pátek, 21. dubna, budou testovat Severští páni - místní skupina spolku Přátelé přírody z Krnova - nový přírustek ve svém střeleckém arsenálu - hmoždíř.

"Zkouška této palné zbraně se uskuteční v 16.00 hod poblíž ulice Petrovická na místě bývalé stodoly. Pamětníci si jistě vzpomenou, je to za koupalištěm," zve Zdenek Chroboczek. "Vše bude pod dohledem městské policie. Za jakoukoliv dokumentaci předem moc děkujeme."

 

B u d e

 
 

Pracantů tolik, že se do chalupy nevejdou. Na začátku května se koná Lesní brigáda Přátel přírody

O druhém květnovém víkendu se třicítka dobrovolníků z několika místních skupin našeho spolku a příznivců vydá do Deštného v Orlických horách na první ročník společné Lesní brigády Přátel přírody. Budou pracovat na zvelebení kusu lesa ve vlastnictví Lesů České republiky. Motivací jim je nejen pomoci přírodě, ale také se spolu vidět víckrát než jen jednou za rok na tradičním Setkání.
"Celá akce je čtyřdenní, od pátku do pondělí, s tím, že kromě celodenní brigády zbude dostatek času na pěší či cyklistické objevování krásy Orlických hor a také klábosení u ohně." popisuje program akce její koordinátor Petr Zatloukal z Přerova. "Cílem Lesní brigády je potkat se, prožít víkend spolu, dobrovolnicky pomoct lesu a vydělat tím i nějaké korunky našemu spolku."
A my děkujeme všem, co jakkoli přiloží ruku ke společnému dílu. Odměnou jim budou jistě hluboké zážitky z pospolitosti.

Už teď se můžete přihlásit na podzimní Setkání na Rýchorách

Šestý ročník celostátního srazu členů a příznivců spolku Přátelé přírody z. s. proběhne tentokrát v málo známých Rýchorských horách na východě Krkonoš. Co nás čeká na akci, kterou pořádáme v polovině října? Bydlení na horské chatě 1000 metrů nad mořem, turistika pěšky i na kole, zajímavé debaty o tématech, která máme společná, filmové projekce, setkání se starými přáteli i novými přítelkyněmi, zkrátka čtyřdenní aktivní výjezd tam, kde z nás málokdo byl.
V rámci akce proběhne i valná hromada spolku, tj. výroční jednání pověřených zástupců našich skupin a přidružených členů. Setkání proběhne sice až v říjnu, ale vzhledem k omezené kapacitě horské boudy doporučujeme přihlásit se včas. Třeba hned. Máme ještě trochu volno!

Blíží se Den pro přírodu!

V sobotu 3. června můžete i vy oslavit Den pro přírodu. Tento pohyblivý svátek české větve mezinárodního hnutí Přátelé přírody (Naturefriends International) připadá vždy na sobotu nejbližší 5. červnu, kdy si připomínáme Světový den životního prostředí. Členové spolku Přátelé přírody z. s. a jeho příznivci oslaví Den pro přírodu už potřetí, jsou za námi už dva ročníky kampaně.
Cílem kampaně Den pro přírodu je ukázat přírodu jako skvělé místo pro trávení volného času a aktivity Přátel přírody jako jeden ze způsobů, co lze v přírodě dělat. Přátelé přírody chtějí také v tento den zviditelnit, že je v jejich spolku, jehož skupiny jsou aktivní v několika krajích České republiky, několik stovek podobně zaměřených lidí, kteří rádi objevují přírodu, uvědomují si její důležitost pro svůj život, přispívají k její ochraně a rádi s sebou vezmou do přírody i ostatní.
Co se chystá právě u vás, se informujte u vám nejbližší skupiny Přátel přírody.


O d j i n u d

 
 
Proběhl celostátní kongres německých Přátel přírody. Přes sto delegátů prodebatovalo tři dny


Žít trvale udržitelný a solidární život bylo motto Spolkového kongresu Přátel přírody Německo, již 30. v pořadí, na který se o víkendu 31. března - 2. dubna sjelo do bavorského Norimberka více než 120 delegátů a dalších 60 hostů.  
A že bylo co probírat. Sešlo se okolo 50 návrhů pokrývajících témata od sociálně-ekologické transformace, kterou právě Německo prochází, přes otázky ochrany přírody, životního prostředí a klimatu, mírovou politiku až po návrhy změn stanov a členských příspěvků.
Protože v Německu jsou Přátelé přírody se svými 70 000 členy docela viditelnou složkou společnosti, není divu, že na kongresu vystoupili také hosté z politiky, jiných oblastí občanské společnosti z Německa, ale i partnerů ze zahraničních organizací Přátel přírody. Spolkovým předsedou byl opět zvolen Michael Müller, Naturfreunde Deutschlands mají i nové předsednictvo. Fotky napoví víc...

 
Ekologické dny Olomouc 2017

Festival Ekologické dny Olomouc na téma manipulace v přírodě, krajině a společnosti startuje 21. dubna. Od pátku do neděle budou v Olomouci diskutovat psychiatr Cyril Höschl, filosofové Václav Bělohradský a Zdeněk Kratochvíl, biologové Stanislav Komárek, Jan Zrzavý, David Storch, sociolog Pavel Barša, známý historik a autor Toulek Českou minulostí Petr Hora Hořejš a s nimi další neméně atraktivní hosté.

Vyvrcholením a zakončením festivalu bude i letos velký prvomájový Ekojarmark na Horním náměstí. Vedle tradičních řemesel se rodiče s dětmi mohou těšit na mimořádně oblíbené Divadlo Víti Marčíka a hravé dílny, zejména v souvislosti s problematikou předcházení vzniku odpadů a jejich třídění.

Jarmark nabídne také netradiční pohledy na Olomouc z výšky, z vody a pohledem lidí bez domova. Jde o oslavu biodiverzity přírody a lidských přístupů k ní. K tomu budou po celý den hrát Tomáš Kočko & ORCHESTR, Žamboši, Marshall Malinovsky, Ivan Hlas Trio, Živé Kvety, Lanugo, Korben Dallas, Luboš Pospíšil £ 5P.

Podrobný program Ekologických dnů Olomouc 2017 najdete zde.

Náš spolek je přidruženým členem Zeleného kruhu, asociace českých enviromentálních nevládek. Nabízíme vám příležitosti, ke kterým se můžete aktuálně připojit:

Možná někteří řešíte, jak smysluplně strávit prázdniny...
Nadace Heinrich-Böll-Stiftung letos opět pořádá Kongres evropské mládeže - tentokrát v Polsku, 24. - 26. 7. v Gdańsku. "Regain or Retreat? European Youth in an Age of Uncertainty". Všechny detailní informace a přihlášku najdete zde, nebo si o ně napište na zdenka.lammelova@cz.boell.org  nejpozději do 29. 4. 2017!

Týdny pro divočinu po celý červenec i srpen!
Plánujete letní dovolenou? Chtěli byste poznat tajuplné krásy přírody, vidět nevšední scenérie, zažít kouzlo nepoznaného? Odrazují vás prázdné slogany cestovních kanceláří a dobrodružství vykoupené obří ekologickou stopou? Tak právě pro Vás Hnutí DUHA připravuje již po dvacáté dobrovolnické pobyty v nejdivočejších koutech naší krajiny. Více info zde.

Cyklus 10 seminářů v rámci ČR v roce 2017 – 2018: Hospodaření s dešťovou vodou jako součást adaptace měst na změnu klimatu
Semináře se budou zabývat aktuální problematikou hospodaření s dešťovými vodami, která je součástí adaptační strategie zmírnění dopadů změn klimatu a jednou z podmínek udržitelného rozvoje. Více zde.
 
Finští Přátelé přírody pomohli opravit či nově osadit stovky budek pro ptáky. Celkem jich je milion.


Finsko na konci letošního roku oslaví 100 let nezávislosti. Právě 6. prosince 1917 byla ukončena více než stoletá nadvláda ruského obra nad touto zemičkou, které předcházela téměř sedmisetletá příslušnost Finska ke Švédskému království.
Finská televize a zdejší ochránci přírody zvolili netradiční formu oslav. Ke kampani, jejímž cílem bylo v období od března 2016 do března 2017 pověsit po celém Finsku milion ptačích budek, se s vervou přidali i finští Přátelé přírody (Työväen Retkeilyliitto).
Jednotlivci i celé rodinné klany našich finských kolegů vyrazily do přírody a přispěly po celé zemi obnovou či umístěním desítek nových ptačích budek. Celostátní cíl kampaně byl překonán na konci března, kdy Finové opeřencům nabídli celkem 1 106 112 nových či rekonstruovaných domovů.