PŘÁTELÉ PŘÍRODY z. s. :: BULLETIN PRO ČLENY A PŘÍZNIVCE
Zobrazit online? Klikněte zde
 

souhrn novinek a příležitostí ze světa Přátel přírody

,ZAČALO JARO. Došlo k tomu přesně v pondělí 20. března v 11.28 hodin. Slunce vstoupilo do znamení Berana a nastala jarní rovnodennost. Noci se nadále budou zkracovat a dny naopak prodlužovat a slunce bude šplhat stále výše nad obzor k nadhlavníku, aby jeho hřejivé paprsky získaly na intenzitě.
Taky my budeme vidět více venku než vevnitř a jak se bude oteplovat, budeme postupně rozepínat bundy i svetry - a pak by byla škoda, kdyby na lidi kolem vás nevykouklo tričko s motivem naší činnosti. Pokud jste doposud váhali s jeho pořízením, jaro volá, abyste do toho šli! :-) Taky se více a více bude blížit naše společná lesní brigáda v Orlických horách, no a samozřejmě přibude akcí našich místních skupin, protože se stabilnějším a teplejším počasím budeme mít chuť být více a více aktivní. Pěšky, na kolech, vlakem, autobusem, autem po zemi, nebo na vodě, ve vodě, pod vodou, v horách i nížinách (i ve vzduchu?)... tam všude nás jistě najdete. Stačí se podívat, která z našich skupin je vám nejblíž, a přidat se k ní!   

Příjemné čtení přejeme - a příště tu může být i váš příspěvek, pokud nám ho pošlete. Bulletin chodí nyní asi na 400 mailových kontaktů, škoda o sobě nedat vědět. A na úplný závěr úvodníku k vašemu ponaučení pranostika na duben: Nechť si duben sebelepší bývá, ovčákovi hůl přec jen se zasněžívá. Určitě víte, co se tím chce říct. :-)Bylo

 
 

Malá liška na vycházce za duchy olomouckých sídlišť

"Ve čtvrtek 16. března v podvečer jsme se pod vedením Marty Perůtkové vydali na dvouhodinovou vycházku po sídlištní architektuře. Marta, kromě toho, že je naše členka, je i zaměstnankyně Muzea umění Olomouc a téma je jí tudíž blízké." hlásí olomoučtí Přátelé přírody - skupina Malá liška. Inspirujte se článkem a fotkami - třeba by něco takového šlo udělat i ve vašem městě.

V Jablonci v zimě nespali: Setkání s přáteli z druhé strany hranice

Skupina Přátel přírody z Jablonce nad Nisou hlásí: Zcela jistě se neoddáváme zimnímu spánku! Několik členů naší partnerské skupiny NaturFreunde Löbau se vypravilo na lyžařský pobyt k nám do Jizerských hor. Třetí, odpočinkový den v týdnu stráveném na sněhu opustili hřebeny hor a přijeli za námi. Nejprve jsme se prošli městem a navštívili výstavu k 50. výročí Jizerské padesátky. Následně se v naší klubovně podávala káva s českými buchtami. Společně jsme si promítli záběry z loňských cest a potom ještě poseděli při sklence vína. Došlo i na plánování nové sezony. Vydařený den i večer!


Jak si žijí Přátelé přírody na Vysočině?

V lednu a v únoru Nové Město žilo sportem, tak jsme s dětmi byli jenom 2× v lese "za zvířátky". V březnu chystáme na Buchtově kopci Noc s Andersenem a 1. dubna pojedeme do Brna na balet Sněhurka a sedm trpaslíků. A na léto připravujeme od 30. 6. do 9. 7. pobyt u moře v Itálii na Garganu (s výlety do okolí - je tam i NP Foresta Umbra) a v srpnu budeme dělat pobyt a poznávačku Španělsko. Tak kdyby někdo chtěl bližší informace, nechť se ozve.

Majka Mertlíková, Přátelé přírody - skupina Javory, majka@pratele-prirody.cz

Na děti v krnovské nemocnici půjde 15 000 korun

Zdravím Vás všechny, kteří jste pomáhali a pomáháte Severským pánům se sběrem plastových uzávěrů pro dětské oddělení nemocnice Krnov. Tak tedy, obrovské děkuji i za ty malé pacienty. Podařilo se takto vydělat přes 15000 Kč.
Po schůzce s paní primářkou domluvíme nákup potřebného zařízení a opět doplníme hračkami a kreslícími potřebami. Také domluvíme tisk a televizi, aby byli při předávání všeho nakoupeného. Ještě jednou vám všem malým, velkým, školám a firmám děkuji.

Zdenek Chroboczek, Přátelé přírody - skupina Společenství Severských pánů, Krnov

 

B u d e

 
 

Už teď se můžete přihlásit na podzimní Setkání na Rýchorách

Šestý ročník celostátního srazu členů a příznivců spolku Přátelé přírody z. s. proběhne tentokrát v málo známých Rýchorských horách na východě Krkonoš. Co nás čeká na akci, kterou pořádáme v polovině října? Bydlení na horské chatě 1000 metrů nad mořem, turistika pěšky i na kole, zajímavé debaty o tématech, která máme společná, filmové projekce, setkání se starými přáteli i novými přítelkyněmi, zkrátka čtyřdenní aktivní výjezd tam, kde z nás málokdo byl.
V rámci akce proběhne i valná hromada spolku, tj. výroční jednání pověřených zástupců našich skupin a přidružených členů. Setkání proběhne sice až v říjnu, ale vzhledem k omezené kapacitě horské boudy doporučujeme přihlásit se včas. Třeba hned.

Blíží se Den pro přírodu!

V sobotu 3. června můžete i vy oslavit Den pro přírodu. Tento pohyblivý svátek české větve mezinárodního hnutí Přátelé přírody (Naturefriends International) připadá vždy na sobotu nejbližší 5. červnu, kdy si připomínáme Světový den životního prostředí. Členové spolku Přátelé přírody z. s. a jeho příznivci oslaví Den pro přírodu už potřetí, jsou za námi už dva ročníky kampaně.
Cílem kampaně Den pro přírodu je ukázat přírodu jako skvělé místo pro trávení volného času a aktivity Přátel přírody jako jeden ze způsobů, co lze v přírodě dělat. Přátelé přírody chtějí také v tento den zviditelnit, že je v jejich spolku, jehož skupiny jsou aktivní v několika krajích České republiky, několik stovek podobně zaměřených lidí, kteří rádi objevují přírodu, uvědomují si její důležitost pro svůj život, přispívají k její ochraně a rádi s sebou vezmou do přírody i ostatní.
Co se chystá právě u vás, se informujte u vám nejbližší skupiny Přátel přírody.O d j i n u d

 
 
Nebuďme rozdělení, zůstaňme pospolu. Startuje Evropský akční týden proti rasismu

Po sedm dnů počínaje sobotou 18. března poběží po celé Evropě stovky aktivit odsuzujících rasismus a podporujících otevřenou, inkluzivní a propojenou společnost. Kampaň nazvanou Evropský akční týden proti rasismu koordinuje mezinárodní síť UNITED for Intercultural Action sdružující evropské protirasistické nevládní organizace.

Jde o pravidelnou každoroční událost, na které se v jednotlivých evropských zemích podílí občanská společnost, vzdělávací instituce a také města a obce. Spojujícím tématem je protest proti rasismu a oslava pestrosti, která obohacuje evropskou společnost. Více...

Světem šumavské přírody: kniha a encyklopedie v jednom

Příroda nezná hranic! Pojďte se o tom přesvědčit i vy v této knize, která vám představí jedinečnost a krásu přírody Šumavy i Bavorského lesa a zároveň vás seznámí s množstvím živočichů a rostlin, které můžete potkat při svých toulkách touto krajinou. Knihu lze zakoupit ve všech informačních střediscích Správy NP Šumava a na E-shopu - www.npsumava.cz v částce 370,- Kč. Náhled na knihu...

Nevíte co dělat, když najdete zraněné či opuštěné zvíře? Pomůže vám mobilní aplikace


Loni v létě spustil Český svaz ochránců přírody aplikaci Zachraň zvíře, leč jen pro platformu iOS. Nyní ve spolupráci se studenty Univerzity Hradec Králové spustili i aplikaci pro rozšířenější platformu OS Android. K čemu aplikace je? Když v přírodě nebo ve městě narazíte na zraněné zvíře, můžete se díky aplikaci spojit s nejbližší zvířecí záchrannou stanicí. Nemusíte tak ztrácet čas voláním hasičům či městským policistům, prostě se rovnou spojíte s odborníky. Více...

 
Saské zemské turistické dny 2017 se uskuteční v Plavně


Plavno (německy Plauen) je město na jihozápadě Saska, nedaleko českého města Aš. Místní Přátelé přírody, NaturFreunde Plauen, zvou do tohoto hlavního města regionu Vogtland na Zemské turistické dny – Landeswandertage, které se uskuteční v termínu 24. – 26. června. Na programu jsou okružní trasy městem, pěší turistika v přírodním parku Vogtlandské Švýcarsko, společný večer u grilu, výstup na Kemmler atd. Přihlásit se je možné do 2. dubna. Podrobnosti a přihlášky zde

Italian Naturefriends invite to their trip to Bosnia


As far as you know, in June 2016 Italian Naturefriends (GIAN) got involved in the project recently renamed “Srebrenica – the City of Hope” in order to establish a first contact with the Bosnian reality in order to spread in that Country the seeds of Naturfriends movement. In the last 6 months, the Bosnians did a great job: they founded a national association and in the next months, the building of a Naturefriends house should start.
 
In June, from 10th to 17th, GIAN will be in Bosnia to meet the local group, to talk about the progress of the project, to enjoy the nature surrounding Srebrenica and share time and experience to strengthen the relationship between GIAN and Bosnian local groups.
It would be a great pleasure if some Czech Naturefriends' members could join us. More info: Christian Facchetti, NF Italy

 
Ptákem roku je "lékař stromů" datel černý


Česká společnost ornitologická vyhlásila ptákem roku 2017 datla černého. Chce tak přitáhnout pozornost veřejnosti k lesům a zdůraznit potřebu zachování odumírajících a mrtvých stromů nejen v lesích, ale i v městských parcích a zahradách.

„Letošním ptákem roku je notoricky známý „lékař stromů“, datel černý,“ říká Zdeněk Vermouzek, ředitel ČSO. „Datel je lesní pták, se kterým se můžeme setkávat stále častěji. Jako řada dalších druhů, i on si zvyká na blízkost lidí a můžeme jej zahlédnout i ve velkých městských parcích – pokud v nich ponecháme staré velké stromy.“ Více...