PŘÁTELÉ PŘÍRODY z. s. :: BULLETIN PRO ČLENY A PŘÍZNIVCE
Zobrazit online? Klikněte zde
 

souhrn novinek a příležitostí ze světa Přátel přírody

Pravidelná porce novinek ze světa Přátel přírody i světů okolních je tu i v únoru. Opět přinášíme průřez toho, co se událo, i toho, co vás čeká, pokud se přidáte na některou z nabízených akcí a aktivit. Zima už je letos dlouhá i široká, jela se dokonce jubilejní 50. Jizerská padesátka. Ale už toho bylo dosti, sněhu, taj a těšme se na jaro.

Příjemné čtení přejeme - a příště tu může být i váš příspěvek, pokud nám ho pošlete. Bulletin chodí nyní asi na 400 mailových kontaktů, škoda o sobě nedat vědět. A na úplný závěr úvodníku k vašemu ponaučení pranostika na březen: Panská láska, ženská chuť a březnové počasí není stálé. Určitě víte, co se tím chce říct. :-)


Bylo

 
 

V půli února se v Pardubicích sešla rada našeho spolku

V neděli 19. února zavítali do města perníku členové naší rady spolu s několika dobrovolníky z našich skupin. Na programu setkání byly aktuality ovlivňující život spolku Přátelé přírody z. s. Jednání probíhalo v příjemném prostředí Restaurantu Evropa v centru města, začalo zhodnocením činnosti spolku v uplynulém roce a ohlédnutím za největšími "peckami" v činnosti našich skupin za rok 2016. Dále se přítomní zaměřili na stav přípravy našich společných akcí letošního roku. Čeká nás totiž Lesní brigáda, Den pro přírodu, vodácká Otava, Setkání Přátel přírody a možná výjezd do Bruselu. Třetím bodem byly členské záležitosti - potvrzení členského příspěvku ve stejné výši jako loni a přijetí nových členů spolku. Věnovali jsme se v krátkosti i hospodářské situaci, vývoji soudního sporu s bývalou členskou organizací Duha a aktualitám z naší střešní organizace, Mezinárodních Přátel přírody. Představila se nová trička pro členy a příznivce spolku. A po dobrém obědě a ukončení oficiální části se zájemci ještě vydali pozorovat labutě a jiné vodní ptactvo na pardubické vodní toky. 

 

B u d e

 
 

"Sousedů se nebojíme!"

Malá liška přivítá v Olomouci Rakušany a vyjede za známými na jih Německa

Olomoučtí Přátelé přírody jsou známí tím, že u nich má důležité místo důraz na pěstování přeshraničních kontaktů s podobně zaměřenými kolektivy. Zařazení jejich skupiny Malá liška do celosvětového hnutí, které má své členy na všech obydlených světadílech, k tomu přímo vybízí.
Už delší dobu trvá partnerství olomouckých Přátel přírody s kolegy z jihoněmeckého Metzingenu. Od září 2011, kdy Olomoučáci vyjeli poprvé poznat kraj okolo Stuttgartu, toho spolu ať už v Německu, nebo tady na Moravě i jinde v Česku zažili spoustu a někteří ze členů jsou i během roku v osobním kontaktu. Více zde...

Přidejte se k aktivitám libereckých Přátel přírody

"Působíme v severních Čechách, ale rádi vyjíždíme i jinam. Máme 50 členů, kromě těch z Liberce jsou mezi námi kamarádi z Rumburka, Varnsdorfu, České Lípy, Mimoně. Naši členové jsou převážně aktivní senioři, ale nejen." představuje ve stručnosti libereckou skupinu našeho spolku její předsedkyně Dana Jiskrová.
Čemu se Přátelé přírody z Liberce a okolí věnují? "Jezdíme na koncerty do pražského Rudolfina, podnikáme jednodenní výlety s průvodcem a výkladem, troufneme si na týdenní zájezdy v tuzemsku a za turistikou do rakouských hor nebo jinam do ciziny a spolupracujeme s dalšími spolky." doplňuje Dana.
Na letošní termíny akcí se mrkněte sem - a nebojte se přidat!

 Do vašeho diáře: Termíny společných akcí Přátel přírody 2017

Lesní brigáda - pá - po 5. - 8. května, místo: Pádolí, Deštné v Orlických horách
Den pro přírodu - sobota 3. června, místo: podle volby skupin
Česko-německý týden na vodě - 15. - 22. července, místo: řeka v Česku - bude upřesněno
6. Setkání Přátel přírody - čt - ne 12. - 15. října, místo: Rýchorská bouda, Horní Maršov
Eurovýjezd do Bruselu - termín a místo budou upřesněny, v jednání

Propozice postupně uveřejňujeme na www.pratele-prirody.cz/nabizime

Na stejné adrese si můžete i objednat

tričko pro naše členy a příznivce

- v pěti barvách! Buďte ještě lepší Přítel přírody! :-)O d j i n u d

 
 
Kde leží a jak vypadá Rýchorská bouda?


Proč to máte vědět? Protože právě tam se v říjnu uskuteční náš šestý výroční sraz, Setkání Přátel přírody. Rýchorská bouda stojí na nejvýchodnějším hřebeni Krkonoš v nadmořské výšce 1000 m. Je výjimečná pro svoji polohu v první zóně Krkonošského národního parku v klidné a doposud téměř neporušené krajině Rýchor. Poloha v chráněné zóně parku s sebou sice nese jistá omezení některých aktivit, ale vše je vynahrazeno nádherným a čistým prostředím.
Víc napoví web Rýchorské boudy. Přihlašování na Setkání spustíme už na začátku března!

Již za dva měsíce proběhne velký jarní úklid. Přidejte se!

Do vypuknutí dobrovolnické akce Ukliďme svět, ukliďme Česko 2017 zbývají necelé dva měsíce. Po loňském rekordním ročníku je letošním cílem překonání hranice 100 000 zapojených dobrovolníků. Své úklidy mohou zájemci o uklízení přihlašovat již nyní na webu projektu www.UklidmeCesko.cz. Není na co čekat, vzkazují organizátoři akce.

Celý článek...

Zpravodaj Zeleného kruhu: Ochránci přírody evropských zemí se zastali českých národních parků


Mezinárodní organizace pro ochranu ptáků BirdLife Europe and Central Asia i všechny významné nevládní organizace zabývající se ochranu přírody ze sousedního Slovenska poslaly zdvořilý apel našim poslancům, aby nedopustili ohrožení českých národních parků změnami v novele zákona o ochraně přírody, které v lednu navrhl Senát. „Návrhy Senátu pokladáme za nekonzistentní s evropskými zvyklostmi ochrany národních parků a destruktivní pro samotnou krásnou českou přírodu.
Toto i další aktuality čtěte v únorovém čísle Zpravodaje asociace ekologických organizací Zelený kruh.

 
Vydýchaný vzduch může mít doma každý. Vy se ho ale zbavte


Jak se tak přesouváme do stále lépe vybavených a skvěle izolovaných domů a bytů a „zvyšujeme“ tím svůj životní komfort, objevují se jiné problémy, které původně nebyly zřejmé. Jedním z často diskutovaných jsou zvýšené hodnoty oxidu uhličitého, které nepříznivě působí na naše zdraví a kterým se vystavujeme téměř každý den právě při pobytu v uzavřených místnostech.
Jak známo, člověk CO₂ produkuje, takže netrvá dlouho a sám si vzduch v dobře utěsněné místnosti znečistí. Každý zná vydýchanou čekárnu u doktora nebo školní třídu, kde je nám náhle na omdlení.  Celý článek...