PŘÁTELÉ PŘÍRODY z. s. :: BULLETIN PRO ČLENY A PŘÍZNIVCE
Zobrazit online? Klikněte zde
 

souhrn novinek a příležitostí ze světa Přátel přírody

Než jsme se po Silvestru rozkoukali, málem bychom nestihli vydat lednové číslo elektronického bulletinu Přátelé přírody, který tímto vydáním vstupuje do druhého ročníku. Omlouváme se těm, kteří jako obvykle v půlce měsíce nyní marně čekali nadílku do svých mailových schránek. Určitě jim (i těm, kteří jsou nyní mile překvapeni, že jim do mailu přišlo něco nového) to vynahradíme množstvím příspěvků, které se nám do čísla sešly.

Příjemné čtení přejeme - a příště tu může být i váš příspěvek, pokud nám ho pošlete. Bulletin chodí nyní asi na 400 mailových kontaktů, škoda o sobě nedat vědět. A na úplný závěr úvodníku k vašemu ponaučení pranostika na únor: Netrkne-li únor rohem, šlehne ocasem. Určitě víte, co tím chce(me) říct. :-)


Bylo

 
 

Zima se v Česku drží. Přátelům přírody to ani trochu nevadí.

Tříkrálový výstup jabloneckých Přátel přírody na Královku

Turistickou sezónu jsme zahájili ve čtvrtek 5. ledna výstupem na rozhlednu Královka. Bylo nás sedm, počasí bylo slušné, mrzlo, občas sněžilo, prostě pravá zima. Z Jablonce jsme jeli městským autobusem na Bedřichov, odtud jsme šli pěšky na Královku. Bylo hodně sněhu, raději jsme šli po silničce, která byla protažená. Pokračovali jsme kolem  Prezidentské chaty na Hrabětice. Šli jsme pomalu a opatrně, cesta byla hodně namrzlá. Zastavili jsme se na Arnice na polévku a něco k pití a rozhodli jsme se sejít do Janova na autobus.
Zprávu podala Dáša Jotovová, Přátelé přírody Jablonec nad Nisou.

Hanáci příjemně zaskočeni sněhem. Olomoučtí Přátelé přírody po letech objevují krásy běžkování a zimní turistiky

Začátek roku je pro členy a příznivce Přátel přírody – skupiny Malá liška z Olomouce netradičně zasněžený. Sněhu je dokonce tolik a drží tak dlouho, že stihli naplánovat a už i provést dvě hojně navštívené výpravy, kterých se mohli zúčastnit běžkaři i pěší. Nejprve se za sněhovou pohádkou vypravili do kopců Nízkého Jeseníku, a to v sobotu 21. ledna. Týden na to využili faktu, že na moravsko-slovenském pomezí, v Pulčínských skalách, vznikla rarita, barevné ledopády. Bleskově zorganizovaná skupina běžkařů a pěších odjela na Valašsko vlakem i auty, ledopády objevila a odnesla si nevšední zážitek. Tyto dvě ledové akce připravily Jana Votroubková a Hanka Hulíková.

Na co dnes navazujeme? Seznamte se s dějinami Přátel přírody v Českých zemích a Československu

Víte, jak to bylo s Přáteli přírody v Českých zemích před sto a více lety? Kde a kdy byla založena první skupina na našem území? A víte, že před začátkem Druhé světové války mělo naše hnutí v Československu přes 5000 členů organizovaných ve 105 místních skupinách, kteří spravovali téměř 30 základen?

Pokud vás zajímají podrobnosti o minulosti Přátel přírody na našem území (a měly by!), můžete se dočíst více díky překladu Marty Perůtkové z Olomouce (díky!).

 

B u d e

 
 

Přátelé přírody jedou na lesní brigádu. Pomoci můžete i vy!

O prodlouženém víkendu 5. - 8. května proběhne v Pádolí, na samotě u Deštného v Orlických horách, Lesní brigáda Přátel přírody. První ročník akce, na které spojíme příjemné s užitečným. Setkáme se napříč našimi skupinami víckrát než jen doposud jednou za rok, poznáme kus překrásné přírody Orlických hor a také pomůžeme lesu od nánosu klestí a věcí, co do něj nepatří.

Co za to? Dobrý kolektiv - dobrá zábava – dobrý pocit. Výtěžek z brigády podpoří aktivity našeho spolku. Chcete se také zapojit, ať už jste, nebo nejste našimi členy? Jste vítáni, přihlásit se můžete zde.

Do vašeho diáře: Termíny společných akcí Přátel přírody 2017

Lesní brigáda - pá - po 5. - 8. května, místo: Pádolí, Deštné v Orlických horách
Den pro přírodu - sobota 3. června, místo: podle volby skupin
Česko-německý týden na vodě - 15. - 22. července, místo: řeka v Česku - bude upřesněno
6. Setkání Přátel přírody - čt - ne 12. - 15. října, místo: Rýchorská bouda, Horní Maršov
Eurovýjezd do Bruselu - termín a místo budou upřesněny, v jednání

Propozice postupně uveřejňujeme na www.pratele-prirody.cz/nabizime
 

O d j i n u d

 
 
Zpravodaj Zeleného kruhu: Alej roku 2016 roste v Hradci Králové a hrozí jí kácení


Kaštanová alej "Kaštanka" táhnoucí se podél Opatovické ulice na okraji Hradce Králové si vysloužila přízeň 1 262 lidí a stala se tak jednoznačně Alejí roku 2016. Šestá držitelka tohoto titulu má přitom stále nejasnou budoucnost. Hrozí, že bude muset ustoupit nové železniční trati. Místní lidé ale boj o kaštanové stromořadí nevzdávají a svým nadšením výrazně dopomohli i zisku prestižního titulu.

Přečtěte si více o tomto zeleném tématu i o jiných v lednovém vydání Zpravodaje Zeleného kruhu, asociace ekologických organizací, kde jsme i my přidruženým členem.

Konference o radikalismu v Evropě hledá účastníky

Evropská protiextremistická síť UNITED pořádá v termínu 7. – 12. dubna poblíž Prahy mezinárodní konferenci s názvem „Rewind Radicalisation: Building up Strategies against Extremism Tématem konference bude radikalismus v Evropě

Rámcový program a přihlášku najdou zájemci na tomto odkazu. Přihlásit se je třeba do 12. února a na případné dotazy rádi odpovědí na sekretariátu UNITED na kontaktech prague@unitedagainstracism.org nebo +31-20-6834778.

Sociální prázdniny? Právě je zkoušejí nizozemští Přátelé přírody


Na letošní letní měsíce připravili nizozemští Přátelé přírody (NIVON) zajímavý projekt, starají se o aktivní volný čas lidí z nízkopříjmových skupin. Vícedenní pobytové akce v rámci takzvaných „sociálních prázdnin“ se konají na základnách NIVON na různých místech v Nizozemí. Na programu budou zajímavé workshopy, společné cyklovyjížďky, pěší turistika, hry pro děti, teenagery a rodiče nebo třeba společné vaření.
Více zde, přeložte si v prohlížeči.


Co se děje v Rakousku? Přátelé přírody vydali nové číslo časopisu


První letošní vydání časopisu Naturfreund rakouských Přátel přírody je na světě. Podle všeho čeká naše kolegy rok zaměřený na rekreační sporty v přírodě. Svědčí tomu inspirativní čtení o lyžování, horolezení, cykloturistice a nechybí ani informace o novém Klimatickém fondu Přátel přírody.
Časopis si můžete prolistovat zde.

 
Mladí Přátelé přírody vyhlásili Rok solidarity bez hranic


Není to vlastně tak dlouho, co došlo ke zrušení fyzických hranic mezi státy Evropské unie. Všem občanům Unie se tak otevřel rozsáhlý prostor krajiny - pohoří, jezer a řek, kterou se mohou volně pohybovat. Kousek od vnějších hranic Evropské unie to ale není samozřejmost. Hranice tam přinášejí problémy. Vzpomeňme například na doutnající pohraniční konflikt na východě Ukrajiny a na pohraničí dalších států, které nám nejsou až tak vzdálené, nebo i častou naši domácí nevraživost ke všemu cizímu.

Mezinárodní mladí Přátelé přírody (IYNF) chtějí v letošním roce zdůrazňovat přínosy mezinárodní spolupráce a kvalitní práce s mládeží zaměřené na solidaritu mezi lidmi, sociálně-kulturní rozmanitost, mladé migranty a uprchlíky. Rok 2017 bude Rokem solidarity bez hranic.

Pokud se chcete dozvědět více nebo se rovnou zapojit, koukněte sem.