PŘÁTELÉ PŘÍRODY z. s. :: BULLETIN PRO ČLENY A PŘÍZNIVCE
Zobrazit online? Klikněte zde
 

souhrn novinek a příležitostí ze světa Přátel přírody

Říjnové číslo našeho elektronického bulletinu se vrací především za velmi vydařeným Setkáním Přátel přírody, které stovka našich členů absolvovala před ani ne dvěma týdny. Přinášíme ale i novinky ze spolupráce mezi olomouckými a pardubickými Přáteli přírody, nahlížíme do bulletinů jiných organizací a koukáme k našim sousedům.


Bylo

 
 


Páté výroční Setkání Přátel přírody proběhlo v Jablonci nad Nisou 

Připomnělo čtvrtstoletí naší česko-německé spolupráce

JABLONEC NAD NISOU - Pátý výroční sraz členů a příznivců české větve celosvětového hnutí Přátel přírody se uskutečnil o prodlouženém víkendu 13. - 16. října v Jablonci nad Nisou a jeho okolí, na obou stranách masivu Jizerských a Lužických hor. Setkání Přátel přírody na Trojmezí, jak zněl název srazu, bylo v několika ohledech jiné. Třeba hned počtem účastníků - ačkoli má spolek v Česku něco přes pětistovku členů, zúčastilo se jich programů probíhajících v rámci akce poprvé v historii téměř sto.

Program letošního ročníku Setkání Přátel přírody, která probíhají od roku 2012 jedenkrát ročně vždy na podzim, propojovalo téma spolupráce. Ať už mezigenerační v rámci jednotlivých skupin spolku Přátelé přírody z. s., které působí v několika regionech Česka, tak spolupráce mezi skupinami v rámci republiky i přeshraniční. Tu poslední sortu reprezentovali dlouholetí partneři hostitelské jablonecké skupiny, Naturfreunde Löbau ze saské strany společné státní hranice. 

Celý článek a výběr fotek z čtyřdenní povedené akce najdete zde.

Přátelé přírody mají nový web a leták

Náš spolek s podzimem zainvestoval do propagace, protože si myslíme, že stojí za to, aby se o našich aktivitách vědělo více a moderní formou. Proto na přelomu září a října vznikl leták představující činnost spolku a nechybějí v něm ani kontakty na jednotlivé naše skupiny, které tak leták mohou používat i ke své propagaci.
Druhou, širší veřejnosti viditelnější novinkou, je přestavba našich webových stránek na adrese www.pratele-prirody.cz, které se také oblékly do nového kabátku. Zároveň jsme nesmazali žádná data - stará verze webu je stále přístupná odkazem na patičce nového webu. Mrkněte se a srovnejte!

 

Přátelé přírody z Olomouce a Pardubic otevřeli bránu další spolupráci

První společnou akci pardubických a olomouckých Přátel přírody se povedlo podniknout v sobotu 22. října. Deset členů skupiny Malá liška se vydalo do Pardubic, kde je hned na peróně nádraží přivítal chlebem, solí a slivovicí čtyřčlenný hostitelský tým skupiny Koala. Ten také připravil ochutnávku Pardubic všemi smysly.
Program byl nacpaný k prasknutí a opravdu seděl na minutu. I tak ale bylo jasné, že třeba návštěva dostihů nebo divadla zbude na příště. 
Podrobnosti a fotky najdete zde.

 

O d j i n u d

 
 
UN ITED: Oslavme lidi, kteří ukazují, že není třeba nenávidět


Evropská síť UNITED koordinuje i letos akce neziskových organizací konané u příležitosti 9. listopadu, Mezinárodního dne proti fašismu a antisemitismu, vyhlášeného na památku pogromu z roku 1938, známého jako Křišťálová noc. Jako každý rok vyzývá neziskovky, komunitní organizace, školy, obce a města – a také vás, aby spojili síly proti nenávisti. Právě tento den připomíná strašlivé zločiny evropských fašistů a nacistů, k nimž došlo ve 30. a 40. letech 20. století, kdy ve všech koutech Evropy byli vražděni lidé jen kvůli svému původu, politickým názorům, etnicitě či sexuální orientaci.

Celou zprávu si můžete přečíst zde.

Lobbing nemusí být sprosté slovo

Nový Svět neziskovek ukazuje, že lobbing zdaleka není jen výrazem spojeným s vysokou politikou ani výsadou lobbistů zahalených do neprůsvitné aury. O něco méně příznivé je volební období pro neziskovky – přečtěte si, jak se (ne)vyjímají ve volebních programech politických stran.

V souvislosti s tématem otevřel Jiří Tošner z HESTIA kapitolu zapomenutého zákona o dobrovolnictví. Stejně tak jsme oprášili téma zákona o veřejné prospěšnosti. Budoucnost obou je totiž značně nejistá.
 
Čtěte v říjnovém Světě neziskovek!

Mladí Přátelé přírody mají novou šéfku kanceláře


Potlesk, prosím! Mezinárodní mladí Přátelé přírody alias Naturefriends International (IYNF) představují svoji novou ředitelku kanceláře, neboli Secretary General. Na začátku října se jí stala Španělka Esther Vallado.
Vzděláním environmentalistka a personalistka se o přírodu aktivně zajímala už od dětství. Ani s IYNF nepřišla Esther do styku až nyní. Účastnila se již dříve několika aktivit, je také součástí sboru lektorů IYNF...

O Esther a dalších aktuálních tématech ze světa mládeže Přátel přírody si přečtěte v novém kurýru IYNF.

 
Evropský parlament ratifikoval klimatickou dohodu z Paříže, ta tím vejde v platnost


Evropský parlament souhlasil s ratifikací pařížské klimatické dohody. Tím by měly být splněny právní podmínky (tedy ratifikace minimálně v 55 státech, které zároveň vypouštějí minimálně 55 procent emisí skleníkových plynů) pro to, aby přelomová dohoda o ukončení fosilní závislosti světa vešla v platnost.

Tuto a další zprávy ze života zelených hnutí se dočtete v novém čísle Zpravodaje Zeleného kruhu