Elektronický bulletin spolku Přátelé přírody, z. s. - skupiny Malá liška z Olomouce

Nedaří se Vám zobrazit tento
e-mail? Klikněte zde.

1/2020

Malý liščí kurýr

Váš volný čas s olomouckými Přáteli přírody

ŽIJEME PŘÍRODOU, HISTORIÍ A KULTUROU. RÁDI OVLIVŇUJEME SVĚT KOLEM SEBE. A V ROCE 2020 OSLAVÍME 10 LET ČINNOSTI.

Milí členové, milí příznivci! V závěru roku 2020, do nějž vstupujeme, oslavíme již 10 let od našeho vzniku. Během roku se budeme kromě objevování nových míst vracet i k místům a akcím, které jsme absolvovali v minulosti. A samotné výročí si připomeneme společenským večerem ve velkém stylu. Těšte se na fajn rok! Jsme otevření i nečlenům, stačí si vybrat akci, která vás zaujme, a přijít.

 
 

Co s námi můžete zažít v lednu 2020

 

Pátek 10. ledna PRO DOBROVOLNÍKY Setkání organizátorů našich akcí

16.00 | Fox club (v prostorách klubu pro seniory), Javoříčská 2

Naši dobrovolní organizátoři mají možnost vyměnit si zkušenosti z pořádání našich aktivit pro členy i veřejnost, dozvědět se nějaké „fígle“, jak udělat akci zajímavou pro lidi a na co při přípravě a provedení myslet a co neopomenout. Přihlášení zájemců předem, do 8. 1. na mailu fox@malaliska.cz.

Čtvrtek 16. ledna CESTOVATELSKÝ VEČER Panama – malý stát se světovým významem

18.00  | Fox club (v prostorách klubu pro seniory), Javoříčská 2

Panama je malý stát na pomezí Jižní a Střední Ameriky kontrolující strategický průplav mezi Atlantským a Tichým oceánem. Panama, to jsou i vysoká vulkanická pohoří a bílé písčité pláže. Fotky a své zážitky z této zajímavé země nám přiblíží Dominika a Petr Kovaříkovi. Příspěvek na akci: členové Přátel přírody zdarma, hosté 30 Kč.

Sobota 18. ledna VÝLET / TURISTIKA Za veterány, zvířaty i relaxem na Šumpersko

7.15 | sraz vlevo v hale vlakového nádraží Olomouc hl. n. (odjezd vlaku 7.33 směr Kouty nad Desnou)

Na první výlet roku 2020 vyrazíme na nedaleké Šumpersko. U Rapotína si prohlédneme zemědělský skanzen i muzeum veteránů a zoo park. Po naučné stezce dojdeme do nedalekých Velkých Losin. Ve zdejších termálech se vyhřejeme a zrelaxujeme. (Celkem cca 10 km)

VARIANTA PRO TURISTY:  Namísto návštěvy termálů přidáme ještě 8 km do Loučné nad Desnou (zámek s parkem). Příspěvek na akci: členové Přátel přírody zdarma, hosté 30 Kč. Jízdné si hradí každý zvlášť, na srazu se lze domluvit na společných jízdenkách.

Čtvrtek 23. ledna EXKURZE Za hvězdami do Prostějova II.

„Objektů na pozorování je docela dost,“ odpověděl pan Martin Tylšar, který nás podruhé přivítá na prostějovské hvězdárně. Za jasného počasí budeme pozorovat vesmír dalekohledy, můžeme čekat i krátkou přednášku o vesmírných tělesech. Vstupné: 40 Kč dospělí, 20 Kč děti a důchodci.

Doprava do Prostějova vlakem: Olomouc hl. nádraží - odjezd v 16.33, příjezd do PV 16.58, dále společně MHD ke hvězdárně.

Sobota 25. ledna EXKURZE Do Kutné Hory za Jiřím Trnkou

7.00 | sraz vlevo v hale vlakového nádraží Olomouc hl. n. (odjezd vlaku 7.20 směr Praha)

Exkurze do města, ve středověku označovaného za pokladnici českého království, které dodnes dává na odiv bohatství zdejší stříbrné šlechty. Po prohlídce historického centra, zapsaného v UNESCO, navštívíme výstavu Jiří Trnka – V zahradách imaginace. Projekt představuje autorovo celoživotní dílo a nabízí přímý vstup do Zahrady  pěti kluků, velryby a kocoura.

Příspěvek na akci: členové Přátel přírody zdarma, hosté 30 Kč. Jízdné si hradí každý zvlášť, na srazu se lze domluvit na společných jízdenkách. Plné vstupné na výstavu je 200 Kč.


Podrobný program na leden 2020 zde: https://www.malaliska.cz/news/leden2020/

Plán akcí na leden - duben 2020 je také na našem webu.

 

Co jste s námi mohli zažít v prosinci 2019

 

OBJEVILI JSME ADVENTNÍ ATMOSFÉRU DRÁŽĎAN

Na svůj adventní zájezd jsme poprvé vyjeli v roce 2014, a to do Vídně, a od té doby jsme ani jednou nevynechali. Navštívili jsme několik svátečně vyzdobených měst u našich zahraničních sousedů a v posledních letech tam i strávili noc, abychom pořádně nasáli atmosféru čekání na Vánoce. Letos padla volba na saskou metropoli Drážďany. Více...

MIKULÁŠSKÁ VÝPRAVA ZA ZVÍŘATY Z KOVU I DO DÁVNÉ HISTORIE

Za vánoční atmosférou jsme se o druhém prosincovém víkendu vypravili na Slovácko. Kroky pěti účastníků vedly v sobotu 7. prosince 2019 z nádraží ve Starém Městě u Uherského Hradiště do nedaleké Kovozoo. Ta v těchto dnech ožila betlémem ze dřeva a odpadního železa s postavami a zvířaty v životní velikosti. Vedle nich jsme ale obdivovali i dalších 250 soch kovových zvířat. Více...

 

PŘÍŠTÍ ČTVRTLETÍ NAPLÁNOVÁNO A LETOŠNÍ ORGANIZÁTOŘI ODMĚNĚNI

V úterý 10. prosince jsme strávili příjemný večer v restauraci Rigani. Prvních 90 minut bylo pracovních a plánovala se v nich naše činnost v lednu - dubnu 2020.

Následovalo posezení s velkolepým řecko-českým rautem jako poděkování všem našim letošním dobrovolným organizátorům. Ti mají "na svědomí" celkem 68 odpoledních, celodenních nebo i delších akcí, které jsme v tomto roce uspořádali.

ADVENTNÍ VYCHÁZKA K DUBU PŘÁTEL PŘÍRODY VEDLA TENTOKRÁT Z ŘEPČÍNA

V posledních letech vždy zhruba v polovině prosince vyrážíme na adventní vycházku, jejímž cílem je návštěva našeho "dubu Přátel přírody", který jsme v roce 2012 vysadili za humny Chomoutova v háji, jemuž z dálky vévodí staletý Hromův dub. Letos připadlo datum vycházky na sobotu 14. prosince a pod vedením Marty P. Perůtkové se na ni vydalo 11 výletníků a jeden pes.

Více...

 

NAŠI LETOŠNÍ ČINNOST JSME TRADIČNĚ UKONČILI PUNČOVÁNÍM

Setkáním třicítky našich členů a několika sympatizantů pod vánočním stromem na Horním náměstí jsme v úterý 17. prosince 2019 završili devátou sezónu našich akcí. Teď si dáme chvíli volno a potkáme se zase v novém roce.

 

Pojeďte s námi objevovat přírodu, historii a kulturu u nás i jinde v Evropě na více dní! Akce jsou určeny pro naše členy, ale i veřejnost.

 

VÍCEDENNÍ VÝJEZDY S MALOU LIŠKOU 2020

Aktuálně máme ještě volná místa na třech vícedenních výjezdech, která nabízíme široké veřejnosti. Na konci dubna s námi můžete jet na prodloužený turistický víkend do Jablonce nad Nisou, na začátku září na zájezd do Německa - k Bodamskému jezeru a do Řezna. Volno ještě je i na adventním zájezdu do Norimberka. 

Prohlédněte si nabídku

NABÍDKA SPOLEČNÝCH AKCÍ ČESKÝCH PŘÁTEL PŘÍRODY V ROCE 2020

Letos můžete s Přáteli přírody vyjet na víkend pomoct lesu do okolí Máchova jezera, v létě na týden za krásami nám méně známého německého regionu Horní a Dolní Lužice a na podzimní Setkání Přátel přírody do Chocně.

Prohlédněte si nabídku
 
facebook
youtube

PŘÁTELÉ PŘÍRODY, Z. S. - SKUPINA MALÁ LIŠKA

Rooseveltova 210/111, 779 00 Olomouc * tel. 602 431 149 * fox@malaliska.cz * www.malaliska.cz

Tento e-mail jste dostali, protože jste naši skvělí členové nebo účastníci našich akcí, případně jste se sami přihlásili k odběru newsletteru na našem webu.

Nechcete už odebírat naše e-maily? To je nám líto. Odhlásit se můžete tady.