NOVINKY A TIPY ZE SVĚTA PŘÁTEL PŘÍRODY

K našemu vánočnímu a novoročnímu přání jsme použili fotku z Vánoční dílničky jabloneckých Přátel přírody, na které se sešli prarodiče s vnoučaty a společně tvořili. Dole se dozvíte více.

Předvánoční sbírka Přátel přírody přispěla na dobrou věc v africkém Mali

V sobotu 30. listopadu skončila sbírka členů našeho spolku na podporu projektu Přátel přírody v africkém Mali, který ve vesnici Finkolo pomůže vybudovat sklad plodin, které vypěstuje zdejší samozásobitelské družstvo. Pro připomenutí, stránka s popisem projektu v angličtině, němčině a francouzštině je zde. Za měsíc a něco se sešlo 24 částek v celkové výši 5572 Kč, což je zhruba 220 EUR, která jsem právě odeslal na účet Klimatického fondu Mezinárodních Přátel přírody. Náš příspěvek pomůže obyvatelům Finkola lépe vzdorovat klimatickým změnám a udržitelněji hospodařit - jednoduše řečeno: to, co vypěstují, vydrží déle a v lepším stavu.

Největšími Mikuláši mezi námi jsou: 1. Manželé Hanwaldovi, Přátelé přírody Jablonec: 1000 Kč (a získali za to věcnou odměnu), 1. Přátelé přírody Liberec - hromadný dar: 1000 Kč, 3. Tomáš Pospíšil, Přátelé přírody Olomouc: 500 Kč, 3. Marcela Hoffmanová, Přátelé přírody Olomouc: 500 Kč, 5. Helena Polášková, Přátelé přírody Olomouc: 400 Kč

Poděkování za příspěvky si ale zaslouží všech 25 dárců. Průměrná výše daru byla 232 Kč. Máme z vás/nás radost!

Pro ty, kteří sbírku nestihli: Můžete buď počkat na příští rok, kdy budeme sbírku opakovat a přispějeme třeba na jiný projekt Klimatického fondu, nebo můžete darovat sami. Bankovní spojení pro zahraniční platbu je zde.

 Pojeďte v roce 2020 s námi na zájezd do německé Lužice a na Setkání Přátel přírody

Letní zájezd členů a příznivců našeho spolku bude směřovat v termínu 15. - 20. srpna 2020 do kraje na pomezí Německa, Polska a Čech.

Historicky české území Horní a Dolní Lužice se nyní dělí mezi Německo a Polsko. Budeme objevovat německou část Lužice, jež nyní leží v Sasku a Braniborsku. Během pěti dnů pobytu v Lužici poznáme atmosféru historických měst zasazených v krajině protkané jezery, v nichž se budeme koupat, projdeme se zdejšími krajinářskými parky a jinou přírodou, navštívíme saskou metropoli Drážďany a hrdiny Karla Maye… a večery strávíme u kytary a pivka nebo jinou relaxací. Přihlašovat se lze už teď. 

Podrobné propozice najdete na našem webu.

Devátý ročník oblíbeného celostátního srazu členů a příznivců spolku Přátelé přírody, z. s. proběhne v roce 2020 „napůl cesty“ pro každého. V městečku Choceň na řece Orlici, které většinou známe jen z průjezdu vlakem po trati z Čech na Moravu (a obráceně).

Zaručeně vás překvapí, jaký krásný kout Česka jsme pro vás vybrali. Východočeská Choceň a její krásné okolí – Poorličí - se nám představí v podzimních barvách. Budeme mít prodloužený víkend 8. - 11. 10. 2020 na to, abychom poznali přírodu, historii i současnost zdejšího regionu.

Seznámit se s propozicemi Setkání a přihlásit se můžete už nyní. Propozice a přihlášky najdete zde.

Třetí společnou akcí bude Lesní brigáda Přátel přírody. Její termín je 23. - 26. dubna 2020 a místem budou Staré Splavy (Máchovo jezero), kde budeme pomáhat lesní správě města Doksy. Přihlašování bude možné po Novém roce.

Severští pánové pořádají hudební večery 

Už dvě příležitosti pro ty, kteří si chtějí poslechnout kvalitní živou hudbu, zazpívat si nebo si sami zahrát, nabídli v listopadu a prosinci krnovští Přátelé přírody ze Společenství Severských pánů. V restauraci Cactus se pokaždé sešli velcí i malí členové a příznivci a dostatek hudebníků, kteří se nestyděli a předvedli vlastní tvorbu i repertoár jiných zpěváků a kapel. Atmosféra tak stála za to.

Jablonecká vánoční dílnička

Nestává se často, že by v klubovně Přátel přírody v Jablonci nestačily židle. Snad jen při vánočním posezení v prosinci, ale to bude letos až ve středu 11. 12. 2019. Přesto už ve středu 4. prosince klubovna praskala ve švech. Sešli se tu babičky a dědové s vnoučaty k vánočnímu tvoření. Ještě, že děti nejraději pracují u stolů ve stoje – židle tedy stačily. Více...

Malá liška objevila adventní atmosféru Drážďan

Na svůj adventní zájezd jsme poprvé vyjeli v roce 2014, a to do Vídně, a od té doby jsme ani jednou nevynechali. Navštívili jsme několik svátečně vyzdobených měst u našich zahraničních sousedů a v posledních letech tam i strávili noc, abychom pořádně nasáli atmosféru čekání na Vánoce.

Letos padla volba na saskou metropoli Drážďany. Minibusem se tam v sobotu 30. listopadu 2019 nad ránem vydalo 20 účastníků. Akci zajistili Marta P. Perůtková, Andrea Poláková a Hynek Pečinka za dopravní podpory cestovní kanceláře JV Tour.

Kolem poledne jsme vystoupili v Drážďanech, které nás přivítaly mrholením přecházejícím v lehký déšť. Naštěstí ne nadlouho. Vydali jsme se na kulturně-historickou vycházku... Více...

Tato fotka sice není přímo z činnosti našich skupin, ale najdete na ni dva členy libereckých Přátel přírody - Danu (zcela vpravo) a Romana (zcela vlevo). V rámci šíření závisti sdělujeme, že byli teď kolem Mikuláše na týden v Jordánsku. :-) --- foto: Facebook Uštván Léty

Do nového roku s novým průkazem

Rozhodli jsme se po několika letech "přezbrojit" naše členy novými plastovými průkazy velikosti bankovní karty, které nahradí dosavadní papírové kartičky. Průkaz je důležitý zejména tehdy, pokud chcete čerpat slevu na ubytování v Domech Přátel přírody v zahraničí nebo jinde prokazovat, že k nám patříte. Předsedům skupin je pro vás zašleme v průběhu ledna 2020.

Hnutí Přátel přírody oslaví 125 let

Na Setkání Přátel přírody ve Vlašimi jsme v říjnu 2019 oslavili 25 let znovuobnovení naší české národní organizace, která je součástí celosvětového hnutí Přátel přírody (Naturfreunde). První spolek vůbec ale vznikl už v roce 1895 v rakouské Vídni a odtud se jeho ideály šířily dál po planetě. V roce 2020 si budeme toto 125. výročí průběžně připomínat i u nás v Česku. Těšte se!

Přátelé přírody, z. s.
Senovážné náměstí 24, Praha 1

www.pratele-prirody.cz