NOVINKY A TIPY ZE SVĚTA PŘÁTEL PŘÍRODY

Všechny chutě polských Mazur představil letní zájezd českých Přátel přírody

Na začátku července vyjel z republiky směrem na sever velký autobus plný našich členů a příznivců. 

Společný týden členů našeho spolku posbíraných napříč republikou začal v sobotu 6. července 2019 o osmé hodině večerní. Právě tehdy vyjel náš autobus ze startovní stanice, z Olomouce s prvními 16 účastníky našeho zájezdu a kolem půlnoci nabral zbytek do plné kapacity v Liberci a Jablonci nad Nisou. Hraniční čáru s Polskem už jsme přejížděli v počtu 47 a dva řidiči – Andrea a Michal. Vedoucím zájezdu byl předseda spolku, Hynek Pečinka.

Podrobný popis zájezduVýběr fotek ze zájezduVidea ze zájezdu

Naši Severočeši ve Slovinských Alpách

Liberecká skupina našeho spolku uspořádala v termínu 28. července až 4. srpna autobusový zahraniční zájezd do Slovinska. Ubytováni byli v západních Karavankách objektu Trilobit ve výšce 960 m. Krásné výhledy na Triglav, Bled, Julské Alpy. Navštívili soutěsku Vintgar, Bledské jezero s lázeňským městem i hradem. Také vodopád Petričník v Triglavském národním parku. Koupali se v Bohinjském jezeru. "Zajeli jsme si také do Itálie k moři a prohlédnout Terst. Navštívili jsme klenot Slovinska, jeskyni Postojná jáma. I při volném dnu jsme dělali vycházky do vrchu a zdatnější i horské výstupy," libuje si Hanka J. Hovorková, která podala zprávu z akce.

Severští pánové celé léto šermují

Opravdu aktivní léto zažívají členové krnovské skupiny našeho spolku, Společenství Severských pánů, kteří žijí středověkem. Otevírali například zámeckou sezónu na zámku Neplachovice. Šermířské umění předváděli na Středověkém dni na zámku v Tovačově atd. Podívejte se na fotky a videa na jejich Facebooku, tam zjistíte víc.

Ze severních Čech do Beskyd i na sever Itálie. Tam vedly letní zájezdy jabloneckých Přátel přírody

Zprávy ze dvou velkých autobusových turistických zájezdů do hor poslala předsedkyně Přátel přírody Jablonec nad Nisou, Drahomíra Jotovová. Jedny z hor byly naše Beskydy, druhými byla část italských Alp kolem Bormia na italsko-švýcarské hranici. Obou zájezdů se zúčastnila padesátka turistů.Na zájezdě do Itálie, který proběhl 29. 6. - 6. 7., absolvovali túry ve 2000, ale i 3000 metrech nad mořem, a to za pomoci lanovek, které je vyvezly z hlubokých údolí. Beskydská putování, která zájezdu předcházela, byla o dost klidnější, už tím, že se pohybovali v méně než polovičních výškách. Však se přesvědčte sami z fotek zde a z vyprávění o akcích - Beskydy a Alpy-Bormio.

Černá Hora objevena! Expedice Montenegro se vrátila domů se spoustou zážitků

Olomoucká skupina našeho spolku, Malá liška, uspořádala v srpnu zájezd do Černé Hory.

V pátek 16. srpna 2019 v šest večer vyjel z Olomouce náš mikrobus s 18 pasažéry. Začala Expedice Montenegro, devítidenní zájezd za přírodou, historií a kulturou na jih Balkánu. Do Černé Hory, země, která je vklíněna mezi Srbsko, Albánii, Bosnu a Hercegovinu, Kosovo a Chorvatsko. Menší půlku pobytu jsme strávili na samém severu u srbských hranic, kde se rozprostírá vysoké pohoří Durmitor, větší pak o něco víc na jihovýchod na úpatí pohoří Bjelasica připomínající naše Beskydy. Na jeden den jsme si odskočili až na samotný jih, k mořskému pobřeží do Kotorského zálivu. Více zde...

V říjnu proběhne další Setkání Přátel přírody. Tentokrát ve středu Čech

Osmý ročník celostátního srazu členů a příznivců spolku Přátelé přírody, z. s., tentokrát ve středních Čechách, ve Vlašimi, v romantickém kraji pod bájnou horou Blaník proběhne za spolupráce s místními ochránci přírody v termínu čtvrtek – neděle 10. - 13. října. Co nás čeká? Bydlení v centru městečka s mnoha lákadly a další pak v přírodě hned za humny, turistika pěšky i na kole, exkurze s ekologickou tematikou, zajímavé debaty o tématech, která máme společná, filmové projekce, sportovní hry, vyhřátý hotelový bazén, příležitost pro setkání se starými přáteli i novými přítelkyněmi a výměnu nápadů a zkušeností… Program nyní dolaďujeme, ale už teď můžeme říct, že je přihlášeno 58 účastníků.

Pozvánky od našich partnerů

Konference Otevřená budoucnost: Po třiceti letech je čas začít se skutečnou transformací 

Út 10. 9. 2019, 12.30, Novotného lávka 5, Praha 1, sál 417, 4. patro

Konferenci pořádá Nadace Rosy Luxemburgové ve spolupráci s Ekumenickou akademií a jejím hlavním tématem je kritická reflexe posledních třiceti let a společná diskuze, jak ovlivňovat vývoj společnosti směrem k řešení současných sociálních a environmentálních problémů.

Podrobnosti a registrace zde

Konference Změna klimatu v ČR – mitigace a adaptace

Út 17. 9. 2019, 8.30 – 16.00, Poslanecká sněmovna PČR, Sněmovní 1, Praha 1

Hlavní téma: Jakým způsobem k ochraně klimatu, ale také k adaptaci na stávající i budoucí negativní dopady, přistupuje Česká republika, Slovensko nebo Velká Británie? Registrujte se zde.

Fórum Ekologické akademie

St 18. 9. 2019, 13.00 – 18.00, Ministerstvo zahraničních věcí, Loretánské nám. 5, Praha 1

Fórum ekologických organizací s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem. Prohlídka tematických výstav a Černínského paláce. Registrace zde. 

Česko-izraelský vodní seminář: Adaptace měst na sucho a kvalita a čistota vod

Čt 19. 9. 2019, 9.00, Poslanecká sněmovna PČR, Sněmovní 1, Praha 1

Zkušenosti ze zacházení s vodou ve městech. Zelené ochlazující plochy, promyšlené využívání dešťové vody a novým podmínkám přizpůsobená zástavba - to jsou trendy, které je nutné sledovat a přebírat, abychom mohli na zvyšující se sucho reagovat. Registrace zde.

20. – 27. 9. 2019 Týden pro klima, celorepublikový řetěz akcí

Týden pro klima je především týdnem nejrůznějších akcí a událostí, široká paleta příležitostí, jak vnést téma do veřejného prostoru, médií, domácností. Vytvoříme tak příležitosti pro širokou veřejnost se s tématem konfrontovat a seznámit.

Týden pro klima ve vašem regionu: https://www.tydenproklima.cz/ 

Smart Café: Lesy v krizi: Jak se vyrovnat se suchem a kůrovcovou kalamitou?

Út 24. 9. 2019, 18.00, Café Therapy, Školská 30, Praha 1

Jaký je současný zdravotní stav českých lesů? Co vše je zapotřebí změnit, aby se lesy mohly začít zotavovat? A jak se k této otázce staví česká legislativa?  Přijďte podiskutovat o současném stavu a budoucnosti českých lesů. 

5. ročník Konference Naše příroda: Lesy

Út 26. 11. 2019, 9.00 – 17.00, Clarion Congress Hotel, Olomouc

Bližší informace naleznete na www.konference-priroda.cz, kde se v případě zájmu o účast zaregistrujte předem. Na programu pracujeme, během následujícího měsíce představíme jeho bližší podobu.

V Malé Úpě proběhla letní Krkonošská ekoakademie

Ve dnech 19. - 20. července 2019 se v Malé Úpě a Modrém dole konala Krkonošská ekoakademie. Spolek Přátelé přírody z. s. byl jednou z pořádajících organizací akce, kterou zaštiťoval spolek Zvonečník. V pátek proběhla přednáška a beseda s ředitelem Správy KRNAP Robinem Böhnischem a Andreou Svobodovou, která má na starost péči o trvalé travní porosty v KRNAP a jeho ochranném pásmu. Dále jsme navštívili Braunovy louky bohužel již se zcela odkvetlými arnikami vzhledem k fenologickému vývoji roku. V sobotu jsme navštívili Modrý důl, ve kterém jsme se seznámili s různými aspekty pastvy ovcí. Počasí se vydařilo a děkujeme všem, kteří se do akce zapojili. Fotky z akce zde...

Nakupujete na internetu? Zapojili jsme se do projektu GIVT, který spolupracuje s více než 800 e-shopy. Stačí před každým nákupem navštívit www.givt.cz – část peněz z Vašeho nákupu půjde na naši organizaci a vy nezaplatíte nic navíc! Děkujeme, že na nás myslíte. :)

PŘÁTELÉ PŘÍRODY, z. s.

Senovážné nám. 24, 110 00 Praha 1 | tel. 602 431 149 info@pratele-prirody.cz |

www.pratele-prirody.cz | www.facebook.com/prateleprirodycr

Žijeme přírodou, historií a kulturou. Rádi ovlivňujeme svět kolem sebe.

Spolek Přátelé přírody, z. s. je národní nestátní nezisková organizace, jejíž místní skupiny a přidružení členové působí v několika krajích Česka. Zabývá se přírodou, kulturou a historií Českých zemí, poznáváním jiných států a kultur a aktivně spolupracuje s podobně naladěnými kolektivy v Česku i jinde ve světě.

Zaregistrujte se k odběru e-bulletinu zde

Odhlásit se z odběru e-mailů  | Zobrazit e-mail online