NOVINKY A TIPY ZE SVĚTA PŘÁTEL PŘÍRODY

Po dlouhé době společná zahraniční akce: Přátelé přírody ze všech koutů Česka jedou na polské Mazury

Na začátku července vyjíždí z republiky směrem na sever velký autobus plný našich členů a příznivců.

V sobotu 6. června v podvečer vyrazí z Olomouce na cestu autobus CK JV Tour a po zastávkách v Jablonci nad Nisou a Liberci bude mít naprosto plnou palubu našich členů a příznivců. Ty oslovila nabídka společného zájezdu českých Přátel přírody do oblasti Mazurských jezer na severu Polska. Během týdenního aktivního zájezdu spolu budou objevovat přírodu a historii tohoto krásného regionu našich sousedů, po Slovácích určitě nejbližších, ne-li úplně.

"Cílem zájezdu je také propojit jednotlivé členy, kteří v rámci Česka fungují v našich skupinách, společnými zážitky, jež můžou pak šířit dál u sebe doma a navazovat na ně na dalších společných akcích. Na palubě autobusu se sejdou a týden spolu budou trávit lidé různého věku a původu, ale podobných zájmů a názorů. Moc se na to těším," odhaluje trochu skrytý aspekt společného zájezdu jeden z organizátorů, Hynek Pečinka.

Poslední podobná společná akce, zahraniční zájezd do Krajiny roku Údolí horního Rýna na pomezí Francie, Německa a Švýcarska, proběhla v roce 2013. Tady jsou fotky z této povedené akce. Společné Mazury budou určitě minimálně taky tak dokonalé. :-)

Liberečáci projeli Lázeňský okruh

10. - 15. června se uskutečnil zájezd libereckých Přátel přírody s názvem "Lázeňský okruh". Účastnilo se 20 motivovaných zájemců, kteří zaplnili minibus. "Ubytování jsme byli v horním Slavkově. Vyjížděli jsme za krásami západních Čech. Neopomněli jsme se podívat na Klínovec, Hasištejn, do Jáchymova nebo na hrad Loket," hlásí Hana J. Hovorková z liberecké skupiny našeho spolku a hned doplňuje: "V Karlových Varech nám nemohlo ujít muzeum Jana Bechera, vyhlídka Diana a Jelenni skok, vyšlápli jsme si na rozhlednu Krásno, Bečov. Navštívili jsme i Mariánské Lázně, Lázně Kynžvart, knížecí osadu Kladská a na Chebsku hrad Seeberg, Přírodní rezervaci SOOS, Františkovy Lázně, zámek Jezeří." Musel to být krásný, ale náročný týden!

Den pro přírodu: Svátek členů našeho spolku jsme slavili na Olomoucku, Jablonecku a Pardubicku

Olomoučtí přátelé přírody, skupina Malá liška, se letos zapojili do oslav Dne pro přírodu již popáté. Tento pohyblivý svátek české větve mezinárodního hnutí Přátelé přírody oslavili v sobotu 1. června výletem po trase Lošov projektu Do přírody ve městě, a obohatili si jej eště o vyhledání vodopádů v Posluchově a protáhnutí vycházky dále přes Hlubočky do Velké Bystřice.

Prarodiče z Jablonce nad Nisou opět po roce spolu s vnoučaty oslavili v neděli 2. června Den pro přírodu společným výletem. Svátek české větve celosvětového hnutí Přátel přírody si touto hravou formou připomněla třicítka babiček, dědečků a jejich vnoučat ve věku od 3 do 10 let.

V sobotu 1. června oslavili svůj Den pro přírodu i naši členové z pražské a pardubické skupiny Přátel přírody. Vyčistili kus přírody v rekreační oblasti okolo rybníku Hrádek u Starých Ždánic na Pardubicku.

Podrobněji ke zmíněným akcím na našem webu, i s fotkami. Pokud proběhl Den pro přírodu i jinde v Česku, kde působí naše skupiny, nemáme o tom bohužel žádné zprávy.

Seveřané se připojili ke svátku všech dětí

Společenství Severských pánů, místní skupina našeho spolku, která působí ve slezském Krnově se 1. 6. zapojo do uspořádání Dne dětí pro malé pacienty a děti zaměstnanců místní nemocnice. Jako vždy měli připraveno několik atrakcí a také šermířské vystoupení, protože jejich hlavní doménou je středověk ve všech podobách života.

Olomoučtí Přátelé přírody: Na výpravě do rakouských Alp jsme si užili turistiky, památek i zábavy

Skupina 12 olomouckých Přátel přírody ze skupiny Malá liška odcestovala v sobotu 1. června 2019 auty k našim jižním sousedům na týdenní expedici za krásou dvoutisícových vrcholů Korutan a Salcburska.Po příjezdu do Bad Kleinkirchheimu v Korutanech se ubytovala v penzionu Haus Anna. Následujícího dne se konala první túra, která směřovala k vrcholu Pfannock, ale kvůli nadměrnému množství sněhu na hřebeni jsme trasu upravili. Druhá túra vedla hřebenem od konečné stanice lanovky přes vrcholy Mallnock (2226 m n. m.), Klomnock (2331 m n. m.) a Falkert (2308 m n. m.). Celý článek...

V Malé Úpě proběhne Krkonošská ekoakademie. Zveme vás na ni

Srdečně Vás zveme se Zvonečníkem, Arnikou a Českou botanickou společností na Krkonošskou ekoakademii, která proběhne 19. a 20. července v Malé Úpě a Modrém dole. Dorazit by měl i ředitel správy KRNAP Robin Böhnisch, prof. Josef Fanta a doc. Miroslav Martiš. Debatní a prezentační blok proběhne na Skalním hradě - zařízení Správy KRNAP, možnost ubytování je zde na 3-5lůžkových pokojích. Dorazit lze také rovnou na konkrétní části programu i bez přespání. Diskutovat budeme problémy krkonošské přírody a životního prostředí. Vypravíme se do přírody, na arniky s Arnikou, na Sedmiroklí i na Pomezní Boudy. Akce je veřejná, bezplatná, vynikající dopravní spojení, drobné občerstvení zajištěno. Registrace přes formulář.

Aktualne.cz: Do Milovic přivedl zubry, nyní získal Dostál cenu za přínos životnímu prostředí

Cenu Josefa Vavrouška za výjimečný počin pro životní prostředí obdržel novinář a politolog Dalibor Dostál, který pastvou divokých koní a zubrů přispěl k vysoké biodiverzitě. Za předávání vědomostí z ochrany životního prostředí zejména mládeži ve skautských i ochranářských oddílech byl oceněn také přírodovědec a spisovatel Ivan Makásek. Mimořádnou cenu získala iniciativa Fridays for Future pořádající studentské stávky za klima a občanská platforma Limity jsme my, která usiluje o ukončení těžby a spalování fosilních paliv. Cenu uděluje Nadace Partnerství. Více...

WSÍTI: Sociální dávky přehledně. Nový průvodce pro nepříznivé situacích

Ne každý, koho život uvrhne do nepříznivé sociální situace, si s ní umí sám poradit. Na adrese socialnisystem.cz si  může každý ověřit, zda má nárok na sociální dávky a případně na jaké. Stačí podle předdefinovaných políček – například zda máte dítě, jste samoživitel, důchodce, máte problém s úhradami nájmu – specifikovat vaši životní situaci a dozvíte se, na které dávky můžete dosáhnout. Ty jsou zároveň rovnou popsány a stáhnout si můžete i formulář, přes který o dávky požádáte.
Nakupujete na internetu? Zapojili jsme se do projektu GIVT, který spolupracuje s více než 800 e-shopy. Stačí před každým nákupem navštívit www.givt.cz – část peněz z Vašeho nákupu půjde na naši organizaci a vy nezaplatíte nic navíc! Děkujeme, že na nás myslíte. :)

PŘÁTELÉ PŘÍRODY z. s.

Senovážné nám. 24, 110 00 Praha 1 | tel. 602 431 149 info@pratele-prirody.cz |

www.pratele-prirody.cz | www.facebook.com/prateleprirodycr

Žijeme přírodou, historií a kulturou. Rádi ovlivňujeme svět kolem sebe.

Spolek Přátelé přírody z. s. je národní nestátní nezisková organizace, jejíž místní skupiny a přidružení členové působí v několika krajích Česka. Zabývá se přírodou, kulturou a historií Českých zemí, poznáváním jiných států a kultur a aktivně spolupracuje s podobně naladěnými kolektivy v Česku i jinde ve světě.

Zaregistrujte se k odběru e-bulletinu zde

Odhlásit se z odběru e-mailů  | Zobrazit e-mail online