PROSINCOVÉ NOVINKY A TIPY ZE SVĚTA PŘÁTEL PŘÍRODY

Všem našim členům, partnerům a příznivcům přejeme šťastný, veselý a zdravý nový rok

Další úspěšný čtvrtrok krnovských Seveřanů

V posledním čtvrtletí roku 20187 se událo dost toho, na co můžeme být hrdí. V říjnu jsme dětskému oddělení Krnovské nemocnice předali výtěžek 16 000 Kč ze sbírky na zdravotnický materiál (na snímku). Učili jsme se  výrobu kožených doplňků k našim kostýmům, a to od Jägerndorf Art Group, krnovské umělecké skupiny. Na celorepublikovém setkání vedoucích CVVZ v Hlinsku jsem obdržel 9. stupeň Březového lístku. Na zámku Hošťálkovy jsme pomohli uspořádat dvě velké akce pro veřejnost – DaVinciho dílnu a Vánoční putování, obě podpořené z grantu společnosti Veolia. Naši letošní činnost uzavřelo rozloučení s rokem a setkání s legendami Březových lístků.Vám všem Přátelům přírody přejeme do nového roku pevné zdraví, spousty akcí a přízeň okolí.

Za Severské pány Zdenek Chroboczek

V olomouckém Fox clubu se vzpomínalo s písničkami Wabiho Daňka

Vystoupení s 15 písničkami a povídáním o bardovi moderní trampské písně, Wabim Daňkovi, si připravili na úterý 11. prosince olomoučtí Přátelé přírody. Fotky z večera najdete zde a video na ukázku ještě tady.

Advent v klubovně Přátel přírody v Jablonci

Pravidelné středeční promítání fotek skončilo, přišel advent a babičky s dětmi se tu opět sešly na jedno "tvořivé" odpoledne. Bylo hodně legrace i radosti z výsledku práce. Nějaká vyrobená dekorace v klubu zůstala na příští týden - to se tu sejdou Přátelé přírody na společném vánočním posezení.

Tak "Šťastné a veselé všem!"-- Sylvie Staňková 

Liberečtí Přátelé přírody sněmovali a naplánovali příští rok

Na výročním shromáždění libereckých Přátel přírody, které proběhlo v Liberci 8. prosince 2018, byl mimo jiné přijat rámcový plán činnosti skupiny na rok 2019. Podívejte se, na co se můžete těšit i vy - akce Libereckých jsou totiž otevřené pro každého zájemce. Pokud je na nich ovšem ještě volné místo. :-)

PLÁNUJEME: Společné akce českých Přátel přírody 2019

Na valné hromadě spolku Přátelé přírody z. s., která proběhla v půlce října na Horním Bradle v Železných horách, jsme se domluvili mimo jiné na těchto termínech a tématech společných akcí pro členy našeho spolku (bez ohledu na to, pod kterou jeho skupinu patří) v následujícím roce 2019. Můžete si je už zapsat do svých diářů, tedy ty, které už mají termín. Jinak doporučujeme sledovat náš web a zadrápnout se hned, jakmile se objeví propozice akce.

květen/červen Lesní brigáda Přátel přírody (ladíme místo a termín, organizuje Hana Plavcová)

sobota 4. 6. Den pro přírodu (organizují jednotlivé skupiny na různých místech v Česku v témže termínu)

ne - so 7. - 13. 7. Zájezd: Všechny chutě polských Mazur (organizuje Hynek Pečinka a spol., aktuálně je akce zaplněna, bereme pouze náhradníky) - propozice a přihlašování zde

čt - ne 10. - 13. 10. Osmý ročník celostátního Setkání Přátel přírody, Vlašim (organizuje Dáša Jotovová, propozice budou brzy)

Spojovat a inspirovat mladé Přátele přírody z různých zemí.

To umí IYNF.

Možnost setkávat se s podobně naladěnými mladými lidmi, vzdělávat se v tématech, která jsou vám společná, mluvit za mladé lidi na různých fórech, přenést dobrou praxi odjinud do vaší země či místní komunity. S tím umí mladým lidem z Evropy i blízkého příhraničí pomoci organizace International Young Naturefriends, jejíž název do češtiny překládáme trochu kostrbatě jako Mezinárodní mladí Přátelé přírody (Mimochodem, nemáte tip na lepší překlad?). Než spoustu písmenek, nabídneme k přiblížení toho, co IYNF umí, tohle video z jedné zážitkové vzdělávací akce.

Více se o mezinárodních aktivitách mladých Přátel přírody můžete dozvědět na webu www.iynf.org.

Na kus řeči s Přáteli přírody: Hynek Pečinka

Na webu naší mezinárodní střechy NFI se každý měsíc objevuje rozhovor s jedním představitelem některé ze členských organizací Přátel přírody. V listopadu přišla řada na našeho předsedu Hynka Pečinku. V rozhovoru, který najdete v německé, anglické a francouzské verzi, mluví o tom, jak se dostal k „zeleným tématům“ a o nápadech, které mohou nejen české Přátele přírody posunout dál. Čtěte zde…

SLOVENSKO: Úbytok stromov je obrovský. Na záchranu stačí 50 eur

„Starosta dal vysekať malý lesík uprostred dediny a veveričky už nemajú kam chodiť. Vídam ich tam každý deň čudovať sa, kam lesík zmizol,“ hovorí predseda lesoochranárskeho zoskupenia VLK Juraj Lukáč na začiatok nášho rozhovoru. Je pondelok desať hodín doobeda, sedíme v Krčme u Borisa v Osadnom a čaká nás niekoľkohodinová túra do lesa. Čtěte dále...

ČESKO: Šup s tím do žlutého kontejneru a mám zrecyklováno? Omyl, použije se jen polovina

Fakt, že si Češi oblíbili třídění odpadu, je už delší dobu známý. Podle posledních dat se do třídění zapojuje 73 procent obyvatel a pomáhají tak chránit přírodu. Z "žaludku" žluté popelnice se však daří využít pro další výrobu jen část plastů. Kolik se jich vrátí do oběhu a co pomůže tomu, aby nekončily na skládce? Vojtěch Vosecký, člen správní rady Institutu cirkulární ekonomiky, na to odpovídá v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Cílek: Tradiční chod ročních období v budoucnu téměř zmizí

Počasí v Česku se v nejbližších letech příliš nezmění. Vedra, sucha, ale i přívalové deště nás budou trápit dál. Zimy budou teplejší, zvyšuje se však riziko častějších průniků studeného arktického vzduchu. Oteplování klimatu bude pokračovat, řekl v rozhovoru pro Právo geolog, klimatolog, spisovatel, esejista, filosof, překladatel taoistických a zenových textů a popularizátor vědy Václav Cílek. Čtěte dále...

Klimatický fond Mezinárodních Přátel přírody: Darujte Afričanům ovocný strom nebo ekologický vařič!

Na podporu konkrétních projektů afrických členů celosvětového hnutí Přátel přírody (Naturefriends International, NFI) se zaměřuje Klimatický fond NFI. Na rozdíl od jiných podobných iniciativ si u této můžete být jisti, že 100 % vašeho příspěvku půjde přímo na pořízení konkrétní pomoci, nikoli na administrativu. Už za 15 eur můžete pořídit senegalské rodině tři ovocné stromy. Jakmile povyrostou, zpevní půdu, zabraňují erozi, zlepšují lokální klima (poskytují stín a vlhkost) a také jsou zdrojem zdravé potravy pro rodinu. Stav stromů a to, že se o ně rodina stará, pravidelně kontroluje projektový tým senegalských Přátel přírody. Více...

Nakupujete na internetu? Zapojili jsme se do projektu GIVT, který spolupracuje s více než 800 e-shopy. Stačí před každým nákupem navštívit www.givt.cz – část peněz z Vašeho nákupu půjde na naši organizaci a vy nezaplatíte nic navíc! Děkujeme, že na nás myslíte. :)

PŘÁTELÉ PŘÍRODY z. s.

Senovážné nám. 24, 110 00 Praha 1 | tel. 602 431 149 info@pratele-prirody.cz |

www.pratele-prirody.cz | www.facebook.com/prateleprirodycr

Žijeme přírodou, historií a kulturou. Rádi ovlivňujeme svět kolem sebe.

Spolek Přátelé přírody z. s. je národní nestátní nezisková organizace, jejíž místní skupiny a přidružení členové působí v několika krajích Česka. Zabývá se přírodou, kulturou a historií Českých zemí, poznáváním jiných států a kultur a aktivně spolupracuje s podobně naladěnými kolektivy v Česku i jinde ve světě.

Zaregistrujte se k odběru e-bulletinu zde

Odhlásit se z odběru e-mailů  | Zobrazit e-mail online