LISTOPADOVÉ NOVINKY A TIPY ZE SVĚTA PŘÁTEL PŘÍRODY

Naši zástupci na konferenci Česko-německého diskusního fóra: Podporujeme zdravé vztahy s našimi západními sousedy

V sobotu 10. listopadu 2018 jsme se na pozvání Česko-německého fondu budoucnosti, který finančně podporuje naše společné aktivity s německými Přáteli přírody, zúčastnili výroční konference Česko-německého diskusního fóra, která se konala v Olomouci. Mottem konference byla budoucnost vzájemných vztahů pohledem mladých Čechů a Němců. V prvním panelu se diskutující zabývali tématem "Co pro nás znamená demokracie?" a ve dvou odpoledních panelech postupně otázkami Společnosti 4.0 a Politiky 4.0, neboli výzvami, výhodami a naopak hrozbami globalizace, digitalizace a populismu v dnešní realitě obou zemí a v jejich blízké budoucnosti.

"Podporovat zdravé česko-německé vztahy je podle nás důležité. Proto se náš spolek věnuje budování a udržování partnerství mezi skupinami Přátel přírody/Naturfreunde na obou stranách společné státní hranice, poznávání různých oblastí Německa, jejich kultury, historie i současných problémů i ad hoc projektům týkajícím se témat společným oběma zemím a národům," přiblížil předseda českých Přátel přírody Hynek Pečinka. Sluší se uvést i to, že Přátelé přírody jsou v osobě Miroslava Prokeše zastoupeni i v radě Česko-německého diskusního fóra, mezivládního panelu věnujícího se dialogu různých zájmových skupin zastupujících všechny segmenty společnosti na obou straných česko-německé hranice.

Program konference a diskutující

Děti ze skupiny Javory navštívily handicapované živočichy

Naši členové, Přátelé přírody ze skupiny Javory v Novém Městě na Moravě, uskutečnili s dětmi v měsíci říjnu výlet spojený s návštěvou Záchranné stanice zvířat v Pavlově u Světlé nad Sázavou. Zdejší stanice zaměřená na ochranu fauny i flóry Vysočiny byla založena již v r. 1989. Mrkněte na fotky...

Podzimní verze Čtvrtečních výletů se Jabloneckým letos obzvlášť vydařila

Letošní podzim se vydařil, počasí bylo v říjnu a listopadu příjemné a naši průvodci nám připravili velmi pěkné trasy na čtvrteční výlety. Začali jsme na Frýdlantsku, šli jsme z Filipovky přes Andělku do Černous, kde někteří nasedli na vlak, ale většina šla ještě k Duhovému rybníku a do restaurace v bývalém zámku. Více...

Zájezd: Za stopami babiččiny "paní kněžny" do polského příhraničí

Osmé liščí narozeniny opět v maškarním stylu, tentokrát na téma vodní svět

Osmé výroční shromáždění olomouckých Přátel přírody, skupiny Malá liška, proběhlo v sobotu 17. listopadu a přineslo několik tradičních momentů, což je příznačné pro tento rok, kterým členové spolku propluli bez nějakých překvapivých změn a turbulencí. Již tradičně byla výroční schůze příležitostí nejen pro zhodnocení pomalu uplynulého roku a naplánování hlavních aktivit roku příštího, ozvláštněnou letos o volby vedení spolku.

Přečtěte si celý článek, mrkněte na fotky

Středověké dovednosti přiblížila Da Vinciho dílna Severských pánů

V sobotu 24. 11. proběhla na zámku Hošťálkovy u Krnova ve Slezsku akce našich členů, Severských pánů, s názvem "Da Vinciho dílna". Návštěvníci se nemohli odtrhnout od tesání do pískovce, přebíhali daVinciho most sem a tam, všichni chtěli střílet s katapultu, ale největší obdiv měl jeřáb (na snímku). Seveřany čeká do konce roku na zámku Hošťálkovy ještě 8. 12. Vánoční putování, připomínající adventní zvyky a tradiční kuchyni. Klidně se tam vydejte taky!

Liberečáci zdraví z vinného sklípku!

Tři dny na jižní Moravě, konkrétně v Mutěnicích, strávili liberečtí Přátelé přírody. V termínu 21. - 24. října poznávali tento krásný vinný kraj a neopomněli ani zabrousit do vinného sklípku, odkud poslali fotopozdrav.

PLÁNUJEME: Společné akce českých Přátel přírody 2019

Na valné hromadě spolku Přátelé přírody z. s., která proběhla v půlce října na Horním Bradle v Železných horách, jsme se domluvili mimo jiné na těchto termínech a tématech společných akcí pro členy našeho spolku (bez ohledu na to, pod kterou jeho skupinu patří) v následujícím roce 2019. Můžete si je už zapsat do svých diářů, tedy ty, které už mají termín. Jinak doporučujeme sledovat náš web a zadrápnout se hned, jakmile se objeví propozice akce.

květen/červen Lesní brigáda Přátel přírody (ladíme místo a termín, organizuje Hana Plavcová)

sobota 4. 6. Den pro přírodu (organizují jednotlivé skupiny na různých místech v Česku v témže termínu)

ne - so 7. - 13. 7. Zájezd: Všechny chutě polských Mazur (organizuje Hynek Pečinka a spol., aktuálně je akce zaplněna, bereme pouze náhradníky) - propozice a přihlašování zde

čt - ne 10. - 13. 10. Osmý ročník celostátního Setkání Přátel přírody, Vlašim (organizuje Dáša Jotovová, propozice budou brzy)

Česko-německá novinářská cena 2018 udělena 

Česko-německý fond budoucnosti udělil v pátek 10. listopadu ve spolupráci s Německým svazem novinářů (DJV) a Syndikátem novinářů ČR Česko-německou novinářskou cenu 2018.Na slavnostním ceremoniálu na Univerzitě Palackého v Olomouci byli vyhlášeni vítězové v kategoriích text, audio a multimédia a zvláštní ceny Mileny Jesenské, přičemž od zástupců poroty obdrželi ocenění a byli představeni prostřednictvím krátkých filmových medailonků.  

„Smyslem této ceny je podpora jednak kvalitní a nezávislé žurnalistiky a jednak česko-německých vztahů nezatížených předsudky. Oba tyto cíle byly i v roce 2018 velmi aktuální,“ uvedl v úvodu český ředitel Česko-německého fondu budoucnosti, Tomáš Jelínek.

Tisková zpráva s fotkami

VIDEOUKÁZKY: Marek Hýža/Tomáš Kusýn: Stíny nad Libavou

Martin Knitl: Sudetské děti

Jan Novotný: Demolice paměti

Labutě malé se po mnoha letech objevily na střední Moravě

Labutě malé se u nás objevují pouze výjimečně. V těchto dnech se dvě objevily na Moravičanském jezeře u Mohelnice na Šumpersku. Ornitologové a pozorovatelé ptáků jsou nadšeni, protože na střední Moravě je neviděli 17 let. Labutě malé žijí v tundře na severu Ruska v mokřadech při Severním ledovém oceánu. Na střední Moravě se naposledy objevilo 20 labutí malých v roce 2001, a to rybníce u Šumvaldu. Více...

Jak být více vidět - a zdarma? Pište vlastní články na Novinky.cz

Nejen členům našeho spolku lze doporučit službu "Vaše zprávy" serveru Novinky.cz. Je pro ty jednotlivce i organizace, které nemají vlastní web nebo chtějí, aby se k jejim informacím a názorům dostalo více čtenářů, kteří se nepohybují na specializovaných stránkách, ale zprávy na internetu čtou. Po přihlášení a vytvoření vlastního profilu můžete publikovat články v jednoduchém redakčním systému, v podstatě jako byste psali ve Wordu. Více o tomto způsobu zviditelnění zde.
Nakupujete na internetu? Zapojili jsme se do projektu GIVT, který spolupracuje s více než 800 e-shopy. Stačí před každým nákupem navštívit www.givt.cz – část peněz z Vašeho nákupu půjde na naši organizaci a vy nezaplatíte nic navíc! Děkujeme, že na nás myslíte. :)

PŘÁTELÉ PŘÍRODY z. s.

Senovážné nám. 24, 110 00 Praha 1 | tel. 602 431 149 info@pratele-prirody.cz |

www.pratele-prirody.cz | www.facebook.com/prateleprirodycr

Žijeme přírodou, historií a kulturou. Rádi ovlivňujeme svět kolem sebe.

Spolek Přátelé přírody z. s. je národní nestátní nezisková organizace, jejíž místní skupiny a přidružení členové působí v několika krajích Česka. Zabývá se přírodou, kulturou a historií Českých zemí, poznáváním jiných států a kultur a aktivně spolupracuje s podobně naladěnými kolektivy v Česku i jinde ve světě.

Zaregistrujte se k odběru e-bulletinu zde

Odhlásit se z odběru e-mailů  | Zobrazit e-mail online