PŘÁTELÉ PŘÍRODY z. s. :: BULLETIN PRO ČLENY A PŘÍZNIVCE
Zobrazit online? Klikněte zde
 

letní souhrn novinek a příležitostí ze světa Přátel přírody

Poprvé se na vás, naše členy a příznivce, obracíme tímto způsobem. Doposud jsme vydávali tištěný a PDF bulletin, jenže jeho pravidelnost byla v poslední době spíš delší než kratší. Vyzkoušíme na vás tuto moderní formu s předpokladem, že by se elektronický bulletin mohl do vašich e-mailových schránek dostávat jednou měsíčně. Vždy se souhrnem toho, co se událo na akcích našich skupin a u přidružených členů, jak se mají Přátelé přírody a další spřízněné duše jinde, a s nabídkami, které budete moci využít i vy. 

Uvítáme, když napíšete, jak se vám tento způsob zůstávání v obraze líbí, a ještě více uvítáme, když do bulletinu pošlete svůj příspěvek - stačí i jen fotka s popisem, kde vznikla, pozvánka na vaši akci apod. Příjemné čtení přejeme!

 
 

B y l o

 
 

Expedice Neckar: Češi a Němci spolu na vodě

V termínu 22. - 28. července proběhla týdenní vodácká akce pražských a jihoněmeckých Přátel přírody - splutí řeky Neckar, která se na jihu Německa vine na pomezí spolkových zemí Hesensko a Bádensko-Württembersko.
Týdenní putování po vodě prokládané exkurzemi do hradů, zámků, za přírodními a kulturními zajímavostmi a družením s našimi západními sousedy z naší strany vedl Mirek Prokeš a vy se můžete podívat, jak se expedice vydařila. Fotky jsou zde.
 

Výborné prázdninové zážitky ze Slovenského krasu

Na samý dálný jihovýchod Slovenska, do tak trochu zapomenuté oblasti našich nejbližších sousedů, vedla letošní první větší zahraniční výprava olomouckých Přátel přírody ze skupiny Malá liška. V počtu sedmnácti ji absolvovali od 1. do 6. července.
Slovenský kras je právem označován za jeden z nejpozoruhodnějších národních parků střední Evropy.  V symbióze jsou tu středověké strážní hrady, četné krápníkové jeskyně, náhorní plošiny, doliny, planiny, voňavé louky…  Celý článek
 
Přátelé přírody si užívají léto plnými doušky. Je tolik způsobů...

Kromě výše uvedených akcí se toho v létě u Přátel přírody děje mnohem více. "O prázdninách naše skupina už zvládla být v Beskydech a v Alpách turisticky a na Domažlisku a u Berlínských jezer na kolech." hlásí Sylva Staňková z Přátel přírody Jablonec nad Nisou.
A třeba krnovské Společenství Severských pánů stihlo uspořádat týdenní letní soustředění pro děti a dospělé na téma středověkých řemesel. Kulisou jim byl zámek ve Slezských Rudolticích, kde se zúčastnili také velkého rytířského klání pro veřejnost.
 
Jak se Přátelé přírody z Vysočiny vypravili za vlkem

V sobotu 25. června stihli být Přátelé přírody ze skupiny Javory, která působí v Novém Městě na Moravě, na dvou místech zároveň. 
Část z nich se svým prezentačním stánkem reprezentovala svou skupinu i náš spolek na festivalu Nova Civitas na náměstí. A ti menší z Javorů se pak v tentýž den vydali na výlet po stopách posledního vlka Vysočiny, prošli se prosluněnou letní přírodou a pořídili hezké fotky. Dobrá kombinace!
 

B u d e

 
 

Letošní Setkání Přátel přírody proběhne opět v Jizerkách

Pátý ročník celostátního srazu členů a příznivců spolku Přátelé přírody z. s. proběhne v půli října na Trojmezí. Tak se označuje příhraničí Česka, Polska a Německa nad - z české strany - Jabloncem nad Nisou. Využíváme toho, že místní skupina Přátel přírody slaví 25 let od svého vzniku, zároveň 25 let spolupráce s partnerskými Naturfreunde Löbau z německé strany společné hranice. Taky město Jablonec oslavuje 150. výročí. 
Proto jsou všichni členové našeho spolku a také jeho příznivci zváni na prodloužený víkend, který v termínu 13. - 16. října nabídne poutavý program rámovaný tématem spolupráce ve všech podobách, včetně té přeshraniční. Více zde...

Přátelé přírody z Liberce jedou na Letní turistický pobyt v rakouských Alpách

V termínu 27. 8. - 3. 9. se ve spolupráci se spolkem JEKA CS podívají liberečtí Přátelé přírody do Rakouska, konkrétně do Dachsteinu. Do překrásné alpské oblasti nazývané "zelené srdce Rakouska" s mnoha vodopády, jeskyněmi, soutěskami a s dominantou oblasti - ledovcem Dachstein, tyčícím se do výšky bezmála 3 000 m n. m.
Doprava autobusem, turistické ubytování s polopenzí na horské základně JEKA ve Schladmingu. Ochutnávku z programu najdete tady.
Přihlášky a podrobnosti: Dana Jiskrová
 
Vydejte se na konci srpna po stopách Karla IV. do Norimberka

S Annou Falckou vyženil Karel IV. v roce 1354 kus Horní Falce skoro až k Norimberku, kterou nazval Novými Čechami (Neuböhmen).
Putování, které tam spolek Přátelé přírody z. s. pořádá v termínu 25. - 28. srpna, bude mít dvě sekce: z Tachova do Norimberka je to nějakých 140 km na kole (3 dny), pěšáci projdou nejzajímavější části trasy po svých, mezi nimi si vypomohou autobusem, rovněž ze severních Čech na bavorské hranice a zpět z Norimberka, zatímco cyklisté s koly se odtud vrátí vlakem. Více v propozicích zde.
 

O d j i n u d

 
 
Odvrácená tvář svátku všech sportovců

Právě probíhá olympiáda v brazilském Rio de Janeiru. Na svých obrazovkách ji sledují miliony lidí z celého světa, spousta diváků přijela přímo do Ria. Olympiáda má ale i své stinné stránky. V Latinské Americe neustupuje epidemie viru Zika, kvůli olympiádě byli nuceně vystěhováni obyvatelé některých městských čtvrtí a místní politici se snaží ukazovat jen krásné stránky Ria a skrývat jeho problémy. Podívejte se na reportáž amerického Vox Media, která upozorňuje na souvislosti, které v přenosech z olympiády nejsou patrné.

Celý newsletter Mezinárodních Přátel přírody si stáhněte zde.

 
Svět neziskovek: Když památky ožijí

Je léto… Ano, už je zase v plném proudu čas dobrodružných výprav do přírody, výšlapů do překvapivě vysokých kopců k hradním branám, procházek po vycházkových trasách se znamenitými výhledy a naslouchání tajuplným historkám u táborového ohně. Ať už máte ve zvyku trávit letní čas jakkoliv, vsadím svoje turistické boty na to, že aspoň jednu památku v létě potkáte. Že památky tak nějak přirozeně ožívají se stoupajícími teplotami na teploměru? V novém čísle Světa neziskovek se dočtete o těch, kterým vdechly život nevládní organizace. A mnohem více.
 
První vegetariánské město na světě?

Chiara Appendinová, starostka severoitalského Turína, má za cíl, aby se její město stalo prvním vegetariánským městem na světě. Podporuje proto výchovu a vzdělávání občanů v oblasti zdravého životního stylu, kvality života a životního prostředí. Je to další krok směrem, kam nedávno vykročila OSN propagací výživy založené na rostlinné stravě nebo třeba švédská vláda, která uvažuje o zvláštním zdanění masa. Pro a proti k této ambiciózní změně si přečtěte ve článku.

Celý newsletter Mezinárodních mladých Přátel přírody si můžete stáhnout zde.
 
Koupání v pískovnách prospívá jejich biodiverzitě

Po četných nálezech ohrožených rostlin i živočichů v kamenolomech, pískovnách i na dalších silně narušených místech se pohled přírodovědců na takto zdánlivě zničené lokality změnil. Některé ohrožené druhy hmyzu, obojživelníků či rostlin v běžné krajině nenajdeme, nápadně často však bývají nalézány právě v pískovnách. To, že rekreační funkce pískoven přispívá i k udržení druhové bohatosti v nich i v jejich okolí, ukázala právě publikovaná studie českých vědců.

Více se dočtete v novém čísle Zpravodaje Zeleného kruhu

Pohled k sousedům

Rakouští Přátelé přírody bojují za otevření lesů cyklistům

V Rakousku se na rozdíl od Česka smí s kolem do lesa jen na malou část lesních cest. Organizace Přátel přírody (Naturfreunde Österreich) u našich jižních sousedů to chce změnit, a proto v dubnu loňského roku zahájila kampaň „volný přístup pro cyklisty na lesní cesty". Součástí informační ofenzivy byly tiskové konference, průzkum mínění odborné veřejnosti, kulatý stůl v parlamentu a akční den ve všech rakouských spolkových zemích. Za něco více než rok, co kampaň trvá, získali rakouští Přátelé přírody podporu svého návrhu na změnu klíčových zákonů od 32 000 občanů. Do kampaně se po boku Přátel přírody zapojilo mnoho významných organizací zabývajících se turistikou a cyklistikou. Cílem jejich snahy je prosadit otevření lesních cest všem zájemcům o cykloturistiku, jak je to například v Česku. U nás se můžou cyklisté podobně jako pěší turisté legálně pohybovat po lesních cestách a značených trasách a lesy jsou pro každého volně přístupné. V Rakousku přetrvává omezení vstupu a vjezdu, což mělo možná smysl kdysi, ale v dnešní době neobstojí. Přečtěte si o kampani více…