NOVINKY A TIPY ZE SVĚTA PŘÁTEL PŘÍRODY * 3/2020

Třetí letošní číslo našeho elektronického bulletinu (čti bilténu) se k vám, našim členů a příznivcům, dostává v době, kdy už je snad koronavirus na ústupu. Přátelé přírody různě po Česku už se zase začali scházet a odvážnější z nás zvou na své akce už i veřejnost. Snažíme se dohnat ztracený čas. Jak se nám to v poslední době dařilo, se dozvíte v tomto vydání našeho dvouměsíčníku. Přejeme vám příjemné léto, které právě začíná! Snad už bez viru!

V sobotu 6. června 2020 proběhl už posedmé Den pro přírodu

Členové a příznivci spolku Přátelé přírody, z. s. oslavili svůj svátek akcemi na různých místech Česka, ale v myšlenkách všichni spolu

Pokud jste se chtěli o první červnové sobotě přidat ke Dni pro přírodu, mohli jste si vybrat hned z několika akcí, které se konaly ve stejném termínu na různých místech v Česku. Tento svůj svátek neslaví členové a příznivci celostátního spolku Přátelé přírody na jednom místě, ale v lokalitách, kde působí jeho místní skupiny. Ty vždy v sobotu nejbližší 5. červnu, na který připadá Světový den životního prostředí, podnikají pod společným logem "Den pro přírodu" akce mající za cíl ukázat zájemcům o aktivní strávení volného času přírodu jako místo, kde lze dělat a zažít spoustu zajímavého. 

A nemusí to být zrovna nějak složité, aby z toho byl úspěšný den, který vám zvedne náladu. Tak se 6. června 2020 na Českolipsku po výletě kolem rybníků a skal opékaly špekáčky, na Jablonecku se vypravili na naučnou stezku prarodiče s vnoučaty a na Olomoucku proběhl společný výlet pěších turistů a cyklistů podél bývalé Jantarové stezky. Z ohlasů je zřejmé, že si to všichni moc užili a Den pro přírodu strávili tím, co rádi dělají a co si sami vymysleli.

Jak se slavil den pro přírodu na Liberecku, Jablonecku a Olomoucku, se dozvíte z článků a fotek!

 Nejrychlejší vyhrává: Pár volných míst na náš zájezd do Horní a Dolní Lužice!

Vzhledem k tomu, že vláda naše i německá zrušily omezení cestování mezi našimi zeměmi, můžeme teď už na 100 % říct, že se plánovaný letní poznávací zájezd pro členy našeho spolku uskuteční! Termín zůstává: 15. - 20. srpna, pro skupinu 30 lidí, ubytování v Boxbergu - v základně na obrázku. Máme ještě pár volných míst pro rychle reagující zájemce. Pokud jste doposud čekali, jak to bude, nezdržujte se úvahami a přihlaste se!

Letní zájezd členů a příznivců našeho spolku bude směřovat do kraje na pomezí Německa, Polska a Čech. Historicky české území Horní a Dolní Lužice se nyní dělí mezi Německo a Polsko. Budeme objevovat německou část Lužice, jež nyní leží v Sasku a Braniborsku. Během pěti dnů pobytu v Lužici poznáme atmosféru historických měst zasazených v krajině protkané jezery, v nichž se budeme koupat, projdeme se zdejšími krajinářskými parky a jinou přírodou, navštívíme saskou metropoli Drážďany a hrdiny Karla Maye… a večery strávíme u kytary a pivka nebo jinou relaxací. 

Propozice a přihlašovadlo zde...

Koronavirus zrušil oslavy 125 let Přátel přírody i kongres naší mezinárodní organizace. Šéfové spolků z různých států se sešli aspoň na dálku

V sobotu 13. června se měl podle původních plánů konat ve Vídni kongres Mezinárodních Přátel přírody, a to v rámci oslav 125 let našeho hnutí, které měly trvat celý další týden. Koronavirus s tím bohužel zamíchal, oslavy byly zrušeny a kongres taky.
Šéfové členských organizací a další hosté z Evropy, Afriky a Ameriky se přesto sešli aspoň na dálku, na dopolední virtuální konferenci přes Zoom Meeting, kam se připojili ze svých domácností nebo kanceláří. Naši zástupci byli u toho taky. Najdete je? Jsou ve dvou okýnkách. :-)

Postupně nás přibývalo. Jablonecké čtvrteční výlety v době koronavirové vylákaly z karantény ven spoustu zájemců

Kvůli zlému koronaviru jsme museli zrušit šest čtvrtečních výletů v březnu a v dubnu. Ke konci dubna se situace zlepšila, a proto jsme se rozhodli, že budeme ve výletech pokračovat. V květnu nám odpadly i vícedenní zájezdy a tak jsme chodili každý čtvrtek i v květnu.

Začali jsme 30. dubna 2020, byli jsme jen čtyři, ale pěkně jsme si to užili. Šli jsme z Příchovic přes rozhlednu Štěpánka do Vysokého n. Jiz. Bylo pěkné počasí, žádní turisté, všude klid, krásné výhledy na Krkonoše. Štěpánka i chata byly zavřené, posvačili jsme z vlastních zásob a pokračovali přes Mexiko na Prdek. Jaké bylo naše překvapení, když jsme zjistili, že mají otevřené okénko. Dali jsme si prdecké pivo z jejich minipivovaru a protože to bylo první točené po dlouhé době, dali jsme ještě jedno. Celý článek...

Liberečtí Přátelé přírody na Holanských rybnících

V úterý 26. května se konal další z jarních výletů libereckých Přátel přírody. Sešlo se nás na krásný slunný výlet osm. Vlakem jsme jeli do Stvolínek, odkud jsme se prošli po červené značce mezi Holanskými rybníky (Dolanský, Hrázný, Holanský) svěží rozkvetlou přírodou se skalními průrvami a kamennými mosty do městyse Holany. Po odpočinku na náměstí jsme odjeli busem a vláčkem zpět domů. Poděkování patří Jirkovi, který nás vedl a zajistil občerstvení. Fotky zde.

V Olomouci pokračují v oslavách 10 let spolku: pěšími výlety i kulturou v parku

První celodenní výlet po vynucené koronapauze vedl v sobotu 23. května do Poodří, do kraje nedaleko Ostravy, kterým meandruje řeka Odra, již člověk kdysi využíval k pohonu mlýnů a pil, pastevectví a ke tvorbě rybníků. Dnes přírodní krajinu jím vytvořenou člověk chrání jako unikátní doklad toho, že potřeby přírody a lidí nemusejí být v konfliktu, ale naopak se mohou vhodně doplňovat. 

Přírodu vnímáme i jako prostor pro kulturní vyžití člověka. Ve čtvrtek 11. června jsme si vystoupením prostějovské písničkářky Pavly Aschenbrennerové alias Asheny připomněli náš hudební cyklus Muzicírování v parku. V tom se v letech 2015 - 2017 vystřídaly se svou produkcí v plenéru olomouckých veřejných sadů různé amatérské či poloprofesionální folkové a folkrockové formace. Naším cílem tehdy i dnes bylo dostat hudbu ven ze sálů a lidi za ní.

Velké čtení: John Muir – muž, jehož památku nejlépe oslavíte výpravou do divočiny

„Tisíce unavených, přecivilizovaných lidí s otřesenými nervy začínají zjišťovat, že jít do hor znamená vracet se domů. Že divočinu člověk potřebuje,“ prohlašoval už bezmála před 200 lety John Muir, ve Skotsku narozený americký přírodovědec a spisovatel, jenž stál u kolébky hnutí na ochranu přírody.

Byl jedním z prvních zastánců myšlenky ochrany divočiny formou národních parků a ve své době jejím nejvýraznějším mluvčím. Už jako dítě si vytvořil hluboký vztah ke světu přírody a byl celý život na fyzické i duchovní cestě plné zkoumání, zjevení, útrap a zázraků. Prohlašoval, že přírodu je třeba chránit, ne pro náš užitek, ale kvůli ní samotné. Letos uplynulo 182 let, co se narodil, ale jeho myšlenky jsou aktuální dodnes. Celý článek zde...

Kraj kolem česko-saské řeky byl vyhlášen Povodím roku. Němečtí Přátelé přírody chystají spoustu tematických akcí

Němečtí Přátelé přírody dlouhodobě připomínají, že ochrana povodí řek a potoků je nezbytností pro přežití celého ekosystému a s ním i člověka. Proto udělují vždy na dva roky některé z říčních oblastí titul Povodí roku, s čímž je spojen cyklus aktivit pro veřejnost, od debat a výstav po společné cyklojízdy nebo turistické pochody. Letos tento titul získala řeka Weisse Elster, která jako Bílý Halštrov pramení v českém Ašském výběžku. Na našem území je ale pouze 12 km z jejího 257 km dlouhého toku. V Sasku protéká například Lipskem, Gerou a u města Halle ústí do Sály. Na jejím toku je kromě krásné přírody i 83 hradů a zámků, což je obdobné jako na francouzské Loiře. Čeští Přátelé přírody se do krajiny řeky Weisse Elster plánují vypravit příští léto na společnou akci se svými saskými kolegy. Snad to vyjde.

V Izraeli z analýzy odpadních vod zjišťují, odkud se šíří koronavirus

Izraelská firma v přístavu Aškelon provádí podrobné rozbory odpadních vod ve snaze určit ohnisko výskytu koronaviru. Podobné analýzy se dělají i jinde na světě, ale zakladatel izraelské firmy Kando Ari Goldfarb nyní v rozhovoru s agenturou AFP řekl, že rozbor z jeho laboratoří je přesnější a může přispět k včasnému varování před ohniskem nákazy. Více...

Divoká zvířata v přírodní rezervaci v Milovicích pomáhají obnovovat přírodu

Koně, zubři a pratuři už pět let spásají porosty v bývalém vojenském prostoru v Milovicích. Díky tomu tam teď kvetou rostliny a vrací se různé druhy hmyzu. Krajina je pestřejší, než správci rezervace na začátku projektu vůbec doufali.

Mrkněte na krátké video ČT24.

ROZHOVOR: Muž, který buduje tůně.    O vodě v krajině s hydrobiologem Jaromírem Mašterou

Musíme zadržet vodu v krajině, zní aktuálně ze všech stran. Odborníci souhlasí a i laikům to dává smysl. Jenomže i dobrá věc se dá udělat špatně. O tom, jaké tůně a mokřady mají v krajině smysl, jsme si povídali s hydrobiologem Jaromírem Mašterou, který jich se spolkem Mokřady z.s. už vybudoval stovky. Rozhovor si přečtěte zde.

Přátelé přírody, z. s.
Senovážné náměstí 24, Praha 1

www.pratele-prirody.cz

Žijeme přírodou, historií a kulturou. Rádi ovlivňujeme svět kolem sebe.

Jablonec nad Nisou - Krnov - Liberec - Nové Město na Moravě - Olomouc - Pardubice - Praha