NOVINKY A TIPY ZE SVĚTA PŘÁTEL PŘÍRODY * 2/2020

Druhé letošní číslo našeho elektronického bulletinu (čti bilténu) nemohlo počkat o měsíc déle, kdy by měl správně vyjít. Důvodem je aktuální doba, takzvaná koronavirová, která vyžaduje i jiné informace než k tématu epidemie, jichž je kolem nás neustále víc než dost. Proto vám dnes přinášíme i jiné zvěsti, a to z našeho spolkového života. Ten sice nyní vlivem vládních opatření stojí, ale doufejme, že ne nadlouho a že se o to víc rozvine, až omezení skončí. Už aby to bylo!

Sousedé mají o sobě vědět

Přátelé přírody z Česka a Saska navázali vzájemný kontakt a domlouvali příští spolupráci

První březnový víkend letošního roku patřil dlouho dopředu připravovanému setkání zástupců spolků Přátel přírody z Česka a německého Saska, které kromě členství v témže hnutí spojuje i společná státní hranice. Ve dnech 6. - 8. 3. 2020 v Naundorfu na okraji Národního parku Saské Švýcarsko desítka českých a jednou tolik saských Přátel přírody vzájemně představilo své spolky i místní skupiny, debatovalo o problémech, které jsou jim společné, prezentovalo své osvědčené projekty a přemýšlelo nad možnostmi další spolupráce svých členů na zemské i místní úrovni.

Šlo vlastně o první setkání sousedů, jež spojuje společná hranice, počítáno od 90. let 20. století, kdy došlo k obnovení činnosti hnutí Přátel přírody v Československu a v bývalém Východním Německu. Probíhala sice spolupráce a kontakty mezi místními skupinami, ale pohled "z výšky" přinesl až tento víkend. Celý článek s materiály ke stažení je zde.

Výběr fotek z Kooperačního setkání je zde.

 Tipy pro vaše cestování: Saské Domy Přátel přírody

Domy Přátel přírody jsou místa setkávání i odpočinku. Na dovolenou nebo třeba jen na víkend je využívají především aktivní milovníci přírody. Vůbec první Dům (Naturfreundehaus) v Sasku otevřela lipská skupina spolku v roce 1912 v Thammenhainu. První vlastními silami drážďanských Naturfreundů postavená základna začala fungovat v roce 1917 na Zirkelsteinu v Saském Švýcarsku.

V česko-saském pohraničí se na německé straně aktuálně nacházejí čtyři Domy Přátel přírody s kapacitou od 18 do 116 lůžek. Můžete je využít při svých cestách za krásami zdejší krajiny, a to ať jako skupina či jednotlivec. A s naší členskou kartou navíc s příjemnou slevou! Rozcestník saských DPP zde.

Zájezd do Lužice zatím nerušíme, Setkání Přátel přírody také ne

V souvislosti s informacemi kolem epidemie koronaviru chceme přihlášené účastníky akcí, pořádaných letos naším spolkem, ubezpečit, že situaci pozorně sledujeme. Zatím lze předpokládat, že na zájezd "Všechny chutě německé Lužice" plánovaný na 15. - 20. srpna, budeme moci odjet a absolvovat jej podle programu. Stejně tak se nic nemění na termínu našeho Setkání Přátel přírody "Napůl cesty", jež má proběhnout 8. - 11. října v Chocni. Pokud by byly jakékoli změny, dáme vědět účastníkům na maily, které uvedli při přihlášení.

Jestě jsme to stihli: Dojmy ze dvou předjarních Čtvrtečních výletů jabloneckých Přátel přírody

Celou zimu jsme se těšili na čtvrteční výlety. Konečně přišel březen a tak jsme se první čtvrtek setkali na nádraží s tím, že pojedeme vlakem do Liberce a do Křižan. Vlak měl ale zpoždění, prý strojvůdce projel výhybkou na červenou  a vlak stojí. Zpoždění mělo být alespoň půl hodiny, vlak do Křižan bychom tedy nestihli. Vedoucí výletu Vlaďka ale čekala v Liberci, a tak měla čas vymyslet jinou variantu.

Když konečně vlak přijel, jeli jsme do Liberce a odtud hned autobusem na Výpřež. Tam byl ještě sníh, ale postupně ho ubývalo. Šli jsme raději po cyklostezce než po turistické cestě a udělali jsme dobře, bylo po dešti a všude bláto. Cestou jsem si užívali krásné výhledy dolů do kraje. Celý článek... (D. Jotovová)

Březnové výlety libereckých Přátel přírody se také povedly

V první půlce března jsme se sešli na společných výšlapech, které nyní na nějaký čas bohužel musíme odložit.

9. 3. jsme jeli vlakem do Jičína, kde jsme si prošli historickou část města se zámkem a zahradami s připomínkou na Rumcajse. 10. 3. jsme se sešli v Novém Boru. Navštívili jsme lesní hřbitov, kde jsme si připomněli krvavé potlačení Rumburské vzpoury z roku 1918. Poté jsme pokračovali na Radvanec a občerstvení v restauraci U Mlýna.

14. 3. se konala procházka kolem Vratislavických rybníků údolím Kunratic s rozkvetlými zahrádkami. 15. 3. jsme se vypravili z Višňové k louce Bledulína a pokračovali kolem Doubského rybníka do Černous. Věříme, že vše ve zdraví přečkáme a budeme se brzy zase setkávat na dalších výletech. (H. J. Hovorková)

Malá liška na hanáckém výletě za Fajermonem

V sobotu 14. března 2020 jsme ještě stihli poslední předkoronavirovou akci. Při plánování naší činnosti na sklonku minulého roku, ale ani vlastně donedávna, nikdo netušil, že zrovna Hanácké (retro) vélet za Fajermonem bude na dosud nedohlednou dobu poslední příležitost strávit volný čas s olomouckými Přáteli přírody, s Malou liškou. To docela mrzí, zrovna v roce oslav našeho desetiletého výročí, kterého se týkala i tato akce. Ale nedá se nic dělat, vydržíme.

Omezující opatření, kterými Česko začínalo pomalu žít, se projevila už na srazu. Akce slibující návštěvu větrného mlýna, klobásu i přírodu by jinak přilákala daleko více lidí než devět. A také bychom rozhodně neměli k dispozici prakticky prázdný vagón jak do Prostějova, tak i ve druhém vlaku, který nás po přestupu dovezl do Stražiska. Celý článek... a na jeho konci, kdo je to ten Fajermon. :-)

Přátelé přírody Praha: Květnová cyklojízda přesunuta na září

Prodloužený víkend pražských Přátel přírody na cyklotrase západními Čechami, součást 62. ročníku turistické akce Stezka, byl původně plánován na květen. Kvůli aktuální situaci jej organizátoři, stejně jako celou Stezku, odsouvají na 25. - 28. září. Podrobnosti najdete na stránce pražské skupiny, přihlášky jsou nově až do 20. 8. 2020.

Do nové sezóny s novým průkazem

Naši členové už mohou dostat nové plastové průkazy velikosti bankovní karty, které nahradí dosavadní papírové kartičky. Průkaz je důležitý, pokud chcete čerpat slevu na ubytování v Domech Přátel přírody nebo jinde prokazovat, že k nám patříte. Předsedům skupin jsme je už předali, individuálním členům je zašleme přímo po uhrazení příspěvku.

Rekordmanka Máňa už je zpátky doma

Nejstarší čáp se opět vrátil na území naší republiky, a to na svůj komín u bývalé šlikovské mincovny v Plané na Tachovsku. Jen pár dní po Máně, jak se čapí seniorce říká, se objevil také její mladší partner. Ornitologové jsou teď zvědaví, zda budou i letos mláďata. Pokud se zadaří, mohla by se vylíhnout někdy v květnu. Více...

Indonéský orangutan podal pomocnou ruku muži v řece plné hadů

Svět přírody nás nikdy nepřestane udivovat. Mezi pozoruhodné okamžiky se nyní zapsalo dojemné setkání mezi orangutanem a mužem na Borneu. Lidoop natáhl ruku, aby muži pomohl v bahnité řece plné hadů, napsal zpravodajský server CNN. Tento prchavý okamžik zachytil amatérský fotograf Anil Prabhakar, který byl s přáteli na safari v rezervaci spravované nadací pro přežití orangutanů. Více...

Přátelé přírody, z. s.
Senovážné náměstí 24, Praha 1

www.pratele-prirody.cz

Žijeme přírodou, historií a kulturou. Rádi ovlivňujeme svět kolem sebe.

Jablonec nad Nisou - Krnov - Liberec - Nové Město na Moravě - Olomouc - Pardubice - Praha