Elektronický bulletin spolku Přátelé přírody, z. s. - skupiny Malá liška z Olomouce

Nedaří se Vám zobrazit tento
e-mail? Klikněte zde.

3/2020

Malý liščí kurýr

Váš volný čas s olomouckými Přáteli přírody

ŽIJEME PŘÍRODOU, HISTORIÍ A KULTUROU. RÁDI OVLIVŇUJEME SVĚT KOLEM SEBE. A V ROCE 2020 OSLAVÍME 10 LET ČINNOSTI.

Milí členové, milí příznivci! V závěru roku 2020, do nějž vstupujeme, oslavíme již 10 let od našeho vzniku. Během roku se budeme kromě objevování nových míst vracet i k místům a akcím, které jsme absolvovali v minulosti. A samotné výročí si připomeneme společenským večerem ve velkém stylu. Těšte se na fajn rok! Jsme otevření i nečlenům, stačí si vybrat akci, která vás zaujme, a přijít.

 
 

Co s námi můžete zažít v březnu 2020

 

Úterý 3. března CESTOVATELSKÝ VEČER Toulky severním Španělskem

18.00 | Fox club (v prostorách klubu pro seniory), Javoříčská 2

Španělsko je země, které díky množství a různorodosti přírodních krás a kulturně-historických památek uspokojí cestovatelé různého zaměření. Fotky a své zážitky z putování z hor, drsného pobřeží, měst a vesnic severního Španělska nám přiblíží Jana Goláňová.

Středa 11. března PRO SENIORY Vycházka z Lošova do Samotišek

7.55 | sraz před hlavním nádražím u zast. autobusu č. 11 (8.10 odjezd do Lošova)

V Lošově navštívíme rodinnou pražírnu kávy GAPE, kde se o kávě dozvíme všechny taje. Po vycházce se naobědváme U Macků a přesuneme se do Samotišek, prohlédneme si je s průvodcem. Následovat bude konečné překvapení. Pořádáme ve spolupráci s Klubem seniorů Olomouc-Lazce. Vedou Květa Göbelová a Eva Sommerová. Přihlášení do 8. 3. včetně na e-mail evasommerova@gmail.com.

Sobota 14. února [retro] VÝLET Hanácké vélet za Fajermonem

Sraz 7.15 | vlakové nádraží Olomouc hl. n., vlevo v hale (odjezd vlaku 7.33 směr Prostějov)

V roce našeho 10letého jubilea si připomeneme některé akce, jimiž jsme tehdy začínali. Jednou z nich je výlet za Fajermonem, ohnivým hanáckým strašidlem. Vyrazíme ze Stražiska přes větrný mlýn v Přemyslovicích do Laškova (12 km). Odtud mohou slabší kusy odjet autobusem do Olomouce. Ostatní budou pokračovat přírodním parkem Terezské údolí do Náměště na Hané kolem zámku k vlaku do Olomouce (+ 6 km). Po trase provede Hynek Pečinka.

Středa 18. března DO PŘÍRODY VE MĚSTĚ Vycházka z Nového Světa na Nové Sady

16.00 | sraz zastávka busu Šlechtitelů

Začneme návštěvou unikátního motýlária v areálu Florcentra s 15 druhy tropických motýlů. Potom se vydáme přes Nový Svět a jeho památky podél toku Moravy na Nové Sady. Také zde si prohlédneme památky i přírodu kolem řeky a rybníky Kaprodrom a Hamrys. Provází Hana Hulíková.

Sobota 28. března VÝLET Za konikleci do Brna

Sraz 6.45 | vlakové nádraží Olomouc hl. n., vlevo v hale (odjezd 7.06 směr Brno)

V Brně navštívíme největší lokalitu koniklece velkokvětého v PR Kamenný vrch. Dále budeme pokračovat po naučné stezce do obory Holedná (volný chov zvěře uprostřed města). Příměstskou krajinou, která je součástí Bobravské vrchoviny, dojdeme zpět do Brna-Žabovřesk, kde je možno navštívit Jurkovičovu vilu. Trasa bude mít asi 15 km. Akci vede Jana Votroubková.

Úterý 31. března KULTURNÍ ÚTERÝ Renesanční člověk Libor Vojkůvka

18.00 | Fox club (v prostorách klubu pro seniory), Javoříčská 2

Vypadal divoce, ale jeho obrazy jsou obzvláště poctivé, plné promyšlených symbolů, barev a souvislostí. V malbě používal techniky starých mistrů. Nelze vyjmenovat všechny talenty Libora Vojkůvky, znalosti, dovednosti a zájmy. Některé si v březnovém setkání ukážeme. Těší se na Vás Eva Sommerová.


Podrobný program na březen 2020 zde: www.malaliska.cz/news/brezen2020

Plán akcí na leden - duben 2020 je také na našem webu.

 

Co jste s námi mohli zažít v únoru 2020

 

MALÁ LIŠKA SI OPĚT UŽÍVALA LYŽAŘSKOU ZIMU NA OSTRUŽNÉ

"Skutečně jsme se měli bezvadně. Takové štístko nás potkalo, že zrovna v ty dny ani nefoukalo, a ještě nám i sluníčko někdy zasvítilo."

Takto shrnula své dojmy jedna z organizátorů třetího ročníku našich prodloužených víkendů na moravských velehorách, Iva Dvořáková. Nám to ale nestačilo, a tak přidala podrobnější zprávu.

ÚNOROVÝ CESTOVATELSKÝ VEČER NÁS PŘENESL DO NORSKA

V úterý 11. února 2020 promítla ve Fox clubu fotky ze svých rybářských a objevitelských výprav na sever Norska cestovatelka Jana Lujková. Popsala nám rovněž své zkušenosti z devíti cest do této severské země, jež je poslední dobou vyhledávána Čechy nejen v roli turistů, ale také rybářů, kteří si domů do vlasti odvážejí jak spoustu dojmů, tak i zamražené úlovky.

 

VÝTVARNÝ WORKSHOP NAUČIL MALOVAT NA KAMENY

V pátek 14. února 2020 jsme pořádali výtvarný workshop v Lutíně. Hostila nás klubovna spolku Duha Křišťál.

"Na Malování na kameny nás bylo dohromady nakonec šest, což se ukázalo jako dobrý počet. Štětců, šutrů i barev bylo dost a i ti, co to dělali poprvé, byli šikovní," shrnula za organizátorky Lenka Lenočka Pospíšilová.

JAKO TENKRÁT. PŘIPOMÍNKY NAŠEHO VÝROČÍ JSME ZAHÁJILI VÝSTUPEM NA BRADLO

V sobotu 15. února 2020 se účastníci turistického výletu na vrchol Bradlo nad Novou Hradečnou na Uničovsku vrátili zpátky v čase. Těm, kteří přijdou na akce Malé lišky, olomoucké skupiny spolku Přátelé přírody, se to letos stane ještě několikrát. Lišky a lišáci slaví totiž v tomto roce výročí, které si chtějí připomínat mimo jiné opakováním povedených akcí z prvních let. Více zde.

 

PRO PRŮKAZ I NA POKEC

Třicet našich členů zavítalo v úterý 18. února do Restaurace Rigani, kde si vyzvedli naše nové, a "čučavé", členské průkazy a letošní známky. Lokál doslova praskal ve švech a atmosféra byla výborná.

PRVNÍ KULTURNÍ ÚTERÝ PŘEDSTAVILO OSOBNOST JANA WERICHA

Ve Fox clubu se v úterý 25. února vzpomínalo na Jana Wericha, který by se letos v únoru dožil 115 let. Vyprávění o osudech tohoto výrazného komika a herce doplněné o čtené ukázky povídek a audio ukázky z her a písní připravily na dnešní Kulturní úterý Iva Dvořáková a Mája Cvičková. Škoda, že naše kultura zas až tak netáhne.

 

Pojeďte s námi objevovat přírodu, historii a kulturu u nás i jinde v Evropě na více dní! Akce jsou určeny pro naše členy, ale i veřejnost.

 

JABLONECKÝ JARNÍ SRAZ

30. 4. - 3. 5. 2020

Přijali jsme pozvání našich partnerů, Přátel přírody z Jablonce nad Nisou, a pojedeme na prodloužený víkend do jejich kraje. Využijeme k tomu volný pátek Prvního máje. Kolem tohoto svátku už více než 15 let Jablonečtí pořádají svůj Jarní pochod, kterého se účastní jejich členové, veřejnost, ale i kolegové ze saského partnerského klubu, Přátelé přírody Löbau. Společně s nimi všemi strávíme čtyři jarní dny v Jizerských horách, jejich podhůří a na samotný Jarní pochod se přemístíme i do Českého ráje. 

Prohlédněte si nabídku

ADVENT V NORIMBERKU

5. - 6. 12. 2020

Počátek prosince je v bavorském Norimberku kouzelným časem vánočních příprav. Norimberský adventní trh je 400 let starý a patří k nejpopulárnějším v Evropě. Poprvé se tu prodávalo už v roce 1628. 

Nabízíme osvědčený model: v sobotu odpolední prohlídku kulturních a historických pamětihodností města, po setmění volno na adventní zážitky na trzích a v neděli dopoledne příležitost na nákupy či procházky Norimberkem s vánoční atmosférou.

Prohlédněte si nabídku
 
 

Pojďte s námi objevovat přírodu, historii a kulturu našeho města. Uvidíte, že o něm spoustu věcí ještě neznáte. :-)

 

Nejen na Svatém Kopečku. Přírodu v těsném sousedství města najdete na všech okrajích Olomouce.

A právě v okrajových částech našeho města vedou naše vycházkové trasy. Pojďte je objevit - sami, nebo organizovaně s námi.

V rámci projektu, který dostal název Do přírody ve měste, dvě desítky nadšenců zmapovaly a popsaly šestnáct nenáročných tras vedoucích od zastávek městských tramvají a autobusů. Obyvatelům Olomouce, ale i jejím návštěvníkům na nich představují městské části s jejich kulturními i přírodními památkami, historií a někdy prozradí i informace, které se v těchto končinách jen tradují mezi místními lidmi. Každý ze zapojených dobrovolníků přinesl ze své trasy nějakou zajímavost.

Nyní jsou trasy po revizi a můžete na ně vyrazit i vy. Seznamte se s nimi na aktualizovaném webu www.prirodavemeste.cz

facebook
youtube

PŘÁTELÉ PŘÍRODY, Z. S. - SKUPINA MALÁ LIŠKA

Rooseveltova 210/111, 779 00 Olomouc * tel. 602 431 149 * fox@malaliska.cz * www.malaliska.cz

Tento e-mail jste dostali, protože jste naši skvělí členové nebo účastníci našich akcí, případně jste se sami přihlásili k odběru newsletteru na našem webu.

Nechcete už odebírat naše e-maily? To je nám líto. Odhlásit se můžete tady.