NOVINKY A TIPY ZE SVĚTA PŘÁTEL PŘÍRODY * 1/2020

Letošní zimu ve většině Česka ani pořádně nemrzlo. Teploty se drží když, tak pod nulou. Olomouckým Přátelům přírody ale jejich Lyžařský víkend v Jeseníkách vyšel podle představ. Přečtěte si o tom níže v článku.

Z oslav do oslav. Letos slavíme 125. výročí

V uplynulém roce 2019 oslavil náš spolek čtvrtstoletí od obnovení celostátní organizace Přátel přírody v Česku. Abychom nevyšli ze cviku, připadá na letošek 125. výročí založení vůbec první skupiny Přátel přírody na světě. Došlo k němu v roce 16. září 1895 v rakouské Vídni a od tohoto data se počítá historie dnes už celosvětového hnutí, jehož je náš spolek součástí.

Výročí si budeme připomínat průběžně po celý rok. Třeba 6. června v rámci českého celostátního Dne pro přírodu, svátku členů a příznivců našeho spolku, účastí naší delegace na týdenních oslavách Přátel přírody na konci června ve Vídni nebo 19. září, kdy se připojíme k prvnímu Mezinárodnímu dni Přátel přírody. Od půlky února už běží mediální kampaň „125 aktivit pro udržitelný rozvoj“, která mapuje historické okamžiky Přátel přírody v různých zemích. Sledovat ji můžete třeba na našem Facebooku. Tak na zdraví našeho hnutí a na vás, kteří ho tvoříte!

 Malá liška si opět užívala lyžařskou zimu na Ostružné

"Skutečně jsme se měli bezvadně. Takové štístko nás potkalo, že zrovna v ty dny ani nefoukalo, a ještě nám i sluníčko někdy zasvítilo." Takto shrnula své dojmy jedna z organizátorů třetího ročníku našich prodloužených víkendů na moravských velehorách, Iva Dvořáková. Nám to ale nestačilo, a tak přidala podrobnější zprávu. Přečíst si ji můžete zde a na fotky kouknout sem.

Vedení našeho spolku se sešlo v České Třebové

V neděli 16. února 2020 se v českotřebovském Pivovaru Faltus potkali členové rady a kontrolní komise našeho spolku, které doplnili další zástupci našich místních skupin. Společně probrali současnou kondici českých Přátel přírody, vyzvedli si pro své členy nové členské průkazy, nastavili plán činnosti spolku na letošní rok. Připravili se také na kooperační setkání s vedením Přátel přírody z německého Saska, které proběhne v březnu, a seznámili se s aktualitami z mezinárodního ústředí našeho hnutí.

Setkání příjemně doplnila atmosféra pivovaru s nabídkou výborného jídla a pití. Bylo tam lépe než venku.

Jablonečtí Přátelé přírody opět s novým rokem vystoupali na Královku. Pokolikáté, už ani nevědí

"Pokolikáté to vlastně jdeme na Tři krále na Královku?" zeptal se někdo na startu, na zastávce autobusu. Nikdo ze zúčastněných přesně nevěděl – budeme se muset v klubovně podívat do kroniky. Jisté je, že letos nám počasí poměrně přálo: teplota těsně pod nulou, oblačno, jen sněhu na tuto dobu málo.

Na cestu se nás vydalo letos čtrnáct. Trasu na Královku (859 m n. m.) volíme každý rok jinou, letos z Horního Maxova přes Karlov a Hrabětice, celkem 6 km. Královka je jedna z nejznámějších kamenných rozhleden Jizerek, stojí u Janova nad Nisou. Z rozhledny bývá překrásný výhled na českou, německou i polskou stranu. Přesto, že cesta byla trochu kluzká, všichni jsme dosáhli cíle bez úrazu. Tak tedy všem přátelům přírody krásný nový rok - na cestách bez úrazů! Začátek roku 2020 se jabloneckým vydařil. (S. Staňková)

Koaly se vypravily podél řeky Loučné

V neděli 2. února přálo počasí tomu, aby se pardubická skupina našeho spolku, která si říká Koala, mohla vypravit na pohodový zimní výlet podél řeky Loučné do Sezemic. Loučná protéká nížinou Polabí a vlévá se do Labe nedaleko Pardubic a předtím protéká třeba Litomyšlí. Její přítoky napájejí četné rybníky, kterými je povodí Loučné charakteristické.

Přátelé přírody Praha zvou na čtyřdenní květnovou cyklojízdu

Prodloužený víkend 7. - 10. 5. 2020 můžete strávit s pražskými Přáteli přírody na cyklotrase západními Čechami, která bude součástí 62. ročníku turistické akce Stezka. Podrobnosti najdete na stránce pražské skupiny, přihlášky jsou do 15. března.

Do nového roku s novým průkazem

Naši členové už mohou dostat nové plastové průkazy velikosti bankovní karty, které nahradí dosavadní papírové kartičky. Průkaz je důležitý, pokud chcete čerpat slevu na ubytování v Domech Přátel přírody nebo jinde prokazovat, že k nám patříte. Předsedům skupin jsme je už předali, individuálním členům je zašleme přímo po uhrazení příspěvku.

Zimní čtení: Časopis Fórum ochrany přírody

Právě vyšlo zimní číslo časopisu FOP na téma Pohled na ochranu přírody odjinud! Zástupcům skupin a institucí, se kterými je ochrana přírody v pravidelném kontaktu, byly položeny následující 3 otázky:
Kde vidíte synergie s ochranou přírody (OP) a co vám ve vaší praxi s OP koreluje? Jaké jsou vaše praktické problémy v souvislosti s OP a co vám na současné OP vadí? Máte nějaké návrhy na zlepšení? Odpovědi na otázky z různých stran, které si v čísle můžete přečíst, otevírají široké pole pro zamyšlení, diskuzi a případné vylepšování vztahů.

Časopis si můžete zdarma přečíst zde: www.casopis.forumochranyprirody.cz

Přátelé přírody, z. s.
Senovážné náměstí 24, Praha 1

www.pratele-prirody.cz

Žijeme přírodou, historií a kulturou. Rádi ovlivňujeme svět kolem sebe.

Jablonec nad Nisou - Krnov - Liberec - Nové Město na Moravě - Olomouc - Pardubice - Praha